'BAŞKA BİR OTORİTE TARAFINDAN VERGİ VE STANDARTLAR UYGULANMASINA KARŞIYIZ'

'BAŞKA BİR OTORİTE TARAFINDAN VERGİ VE STANDARTLAR UYGULANMASINA KARŞIYIZ'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ovaköy ve Fişhabur sınır kapılarının açılmasını sonuna kadar desteklediklerini belirterek, “Biz Irak'ın gümrük kapılarından bu ülkeye giren tüm malların tek söz sahibinin ve kural koyucusunun Irak hükümeti olduğuna inanıyor ve bu yönde her türlü girişimi destekliyoruz. Başka bir otorite tarafından vergi ve standartlar uygulanmasına karşıyız” dedi.

Bakan Zeybekci, Irak Planlama Bakanı ve Ticaret Bakanı Vekili Selman Ali el-Cumeyli ve beraberindeki heyetle görüştü. Türkiye ve Irak'ın, fırsatların en üst seviyede bulunduğu iki ülke olduğuna işaret eden Bakan Zeybekci, "Coğrafya, tarih, manevi değerlerimiz, ticari ve ekonomik menfaatlerimiz bunu emrediyor. Bunu maksimum düzeyde değerlendirebildiğimiz kanaatinde değilim ama inanıyorum ve bütün kalbimde diliyorum ki maksimum düzeyde bunu mutlaka değerlendireceğiz. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri çok derin ortaklıklar haline dönüştürmek birinci hedefimiz” diye konuştu. Bakan Zeybekci, iki ülke ticaret hacminin, geçen yıl 2016'ya göre yüzde 15'e yakın oranda arttığına dikkati çekerek, “Bu rakam 2012-2013 rakamlarının çok altında. 2018 yılının, en azından 2012-2013 rakamlarına ulaşacağı yıl olmasını temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE OLARAK IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DESTEKLİYORUZ”
Dünyada, terörün ülkelere ekonomik anlamda neye mal olduğunu en iyi bilen tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, şöyle devam etti: “Türkiye, yaklaşık 40 yıldan beri can kaybı ki bunun asla ekonomik karşılığı yoktur, on binlerce vatandaşını teröre şehit, kurban vermiş bir ülke. Yine aynı coğrafyada birilerinin maşası olarak Türkiye'ye karşı bölücü faaliyetlerde bulunan terör örgütünün, Türk ekonomisine, Türkiye'ye, Türk insanının refahına olan maliyeti yüz milyarlarca Dolar’dır. Bizim hesaplamalarımıza göre 1 trilyon Dolar’a yakındır. Kaybettiğimiz canların bedeli ölçülemez ama Irak ve Türkiye'nin bağımsızlığının ve bütünlüğünün bedeli ve karşılığı yoktur. Türkiye olarak Irak'ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını kayıtsız şartsız destekliyoruz.”

“BAŞKA BİR OTORİTE TARAFINDAN VERGİ VE STANDARTLAR UYGULANMASINA KARŞIYIZ”
Bakan Zeybekci, iki ülke sınırındaki Ovaköy ve Fişhabur kapılarının açılmasını sonuna kadar desteklediklerinin altını çizerek, “Biz Irak'ın gümrük kapılarından bu ülkeye giren tüm malların tek söz sahibinin ve kural koyucusunun Irak hükümeti olduğuna inanıyor ve bu yönde her türlü girişimi destekliyoruz. Başka bir otorite tarafından vergi ve standartlar uygulanmasına karşıyız. Farklı standart ve çifte vergi uygulayanlara karşı da önlemlerimiz olacaktır. Karşı mukabele önlemlerimizi kendisi ile konuşup karar vereceğiz ve uygulamaya koyacağız” değerlendirmesinde bulundu. Ovaköy Sınır Kapısı'nın en kısa sürede açılması gerektiğini ifade eden Zeybekci, "Teknik hazırlıkların hızlı şekilde devam ettiğini düşünüyorum. Yerinde incelemelerde de bulunalım gerekirse, birkaç ay içinde, en kısa sürede burasını açmayı mümkün görüyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER