Başkan Akbaba, taşeron işçilerin sorunlarına değindi

Karayolları’nda çalışan taşeron işçilerin sorunları hakkında yazılı basın açıklamasında bulunan CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, krizin faturasının bir kez daha emekçilere kesildiğini söyledi.

Başkan Akbaba, taşeron işçilerin sorunlarına değindi

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Karayolları’nda çalışan taşeron işçilerin sorunları hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. Krizin faturasının bir kez daha emekçilere kesildiğini söyleyen Başkan Akbaba, Denizli’de taşeron işçilerin her ayın 15’inde aylık ücretlerini almaları gerekirken ücretlerini geç aldıkları ve fazla mesai ücretlerinin de ödenmediğini ileri sürdü. Başkan Akbaba, “Bugüne kadar oturma eylemi, iş bırakma gibi eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçilerin mağduriyeti, taşeron firmanın sürdüğü çeşitli mazeretlerden ötürü devam ediyor. İş başı yaptırırken 3 yıl boyunca düzenli çalışma ve zamanında maaş ödeme vaat edilse de işçiler, çalıştıkları 3 ay boyunca parça parça toplamda bir maaş alabildiler. 80 saat mesai yaptırılıyor, 20 saat maaş veriliyor, 60 saat izinli gösteriliyorlar” dedi.

“ÜZGÜNLER, MUTSUZLAR, UMUTSUZLAR”

Sorunun sadece Denizli’yle sınırlı kalmadığını iddia eden Başkan Akbaba; Aydın, Manisa, Muğla ve İzmir’de çalışan işçilerin de aynı sıkıntıyı yaşadığını ifade etti. Başkan Akbaba, “Kış döneminde ayda 80 saat mesai yapan ancak 20 saat mesai ücreti alabilen ve her geçen yıl mesai ücretleri düşürülen işçilerin taşeron firma tarafından daha fazla kar edebilmek adına can güvenlikleri, sağlıkları ve hakları hiçe sayılıyor. Üzgünler, mutsuzlar, umutsuzlar. Taşeron şirketler suçu, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne atıyor, Müdürlük maaş alamadıkları için zorluk yaşayan işçilere ödemeleri zamanında yapmamasına krizden kaynaklı gerekçeler gösteriyor, ödenek bulunamadığını belirtiyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'yse sessiz kalmayı tercih ediyor, sorunun çözümü olmak yerine kaynağı olmaya devam ediyor. Krizin faturası bir kez daha işçilere kesilmiş oluyor. Kazanılmış hakları gasp ediliyor” diye konuştu.

“EMEKLERİN KARŞILIĞININ VERİLMEMESİ HAYAL KIRIKLIĞIDIR”

Başkan Akbaba, “Maalesef, 'KHK’lar ile taşeronu bitirdik, kadro almayan kalmadı' diyerek şov yapanların, halkı kandıranların olduğu bir ülkedeyiz. Oysa ki gerçek; kadro sözünün tutularak kadroya geçirilmeyi bekleyen taşeron karayolu işçilerinin hüsrana uğramaları ve bırakın kadroyu ‘gece-gündüz’ demeden çalışmalarına rağmen ödenmeyen maaşlar nedeniyle aileleriyle birlikte mağdur edilmeleridir. Hükümet kamuda taşeron çalışmayı bitirdiğini iddia etse de işçileri mağdur etmeyi sürdürüyor. Yıllardır; yol bakım, onarım, yama hizmetleri, temizlik, peyzaj, karla mücadele, tünel işletmeciliği gibi nasıl her koşulda çalışıyorlarsa; her koşul ve şartta da maaşlarının, fazla mesailerinin, emeklerinin ve alın terlerinin karşılığının verilmemesi tam bir hayal kırıklığıdır. İktidar adına endişe vericidir" ifadelerini kullandı.

“BU SORUN BİR AN EVVEL SONLANDIRILMALI”

Yaşatılan bu sorunun bir an evvel sonlandırılması gerektiğinin altını çizen Akbaba, “Amasız, fakatsız tüm taşeron karayolu işçilerine hem verilen sözlerin tutulması hem de maaşlarının ve fazla mesailerinin ödenmesi gerekmektedir. Böylece ailelerin nefes alması sağlanmalıdır. Önümüz kış bu işçiler ne yakacak, nasıl ısınacak, kira, yiyecek, çocukların okul masrafları, faturalar, bakkal, kredi kartı borçları… psikoloji mi dayanır, sinir mi kalır? Böyle bir duruma sebep olanlarsa, ayaklarını uzatıp sıcacık yuvalarında nasıl rahat uyuyacak? Her alanda olduğu gibi karayolları da iyi yönetilemiyor. Kaynaklar işçinin maaşını ödemek yerine kim bilir nerelere aktarılıyor? İktidar kendi insanına hiç acımıyor! Birileri işten çıkarılıyor, birileri işe alınıyor. Zihniyet aynı; çıkarılanların yerine alınan işçilere de ödeme yapamayacaklar, o işçiler de aynı sorunları yaşayacaklar. Bir süre sonra yine ödeme alamayınca çıkışlarını verecekler. Taşeron çalışma sistemi oldukça bu böyle sürüp gidecek. Şirket, ‘Ben nasıl olsa devletten paramı alacağım?’ mantığıyla hareket edecek. İhalede işçi sayısının belirli olmamasından faydalanacak. Daha az masraf daha çok kar hırsıyla bu süreci yürütme derdinde olacaklar. İşçilerin yaşadıkları sorunları ise ne Karayolları Bölge Müdürlüğü, ne Karayolları Genel Müdürlüğü ne de hükümet umursamayacak. Ama ne işçiler ne bizler pes etmeyiz, birileri hak yeme konusunda nasıl idmanlıysa, biz de mücadele konusunda idmanlıyız, haklarını alana dek yanlarında olacağız" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
iller bankası
iller bankası - 1 yıl Önce

iller bankası taşeronda çalışan silahlı özel güvenliğe kadro.

İLLER BANKASI
İLLER BANKASI - 1 yıl Önce

İLLER BANKASI HALEN TAŞERON FİRMADA ÇALIŞTIRIYOR.İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.DUYUN SESİMİZİ.

hastane
hastane - 1 yıl Önce

AK PARTİNİN GENEL BAŞKANI SEÇİLSİNDE YÜZDE 70 E TAKILANLAR KADRO VERİLİR HASTANE ÇALIŞANLARI

SIRADAKİ HABER