Başkan Akcan; “10-15 yıla Çal’da üzüm bağı kalmayacak!”

Türkiye’nin tarım sanayiinde kullanılan üzüm üretiminin büyük bir çoğunluğunun Çal ilçesinde yapıldığını belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; “220 bin dönüm bağ alanıyla Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Çal’ın şu anda 160 bin dönüm bağı var. Bu bağların yüzde 70’i 70 yaş üstü bağlar. Yani 10-15 sene sonra üzüm bağı diye bir şey kalmayacak” dedi.

Başkan Akcan; “10-15 yıla Çal’da üzüm bağı kalmayacak!”

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Kumral Mesireliği’nde düzenlediği toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çal’ın tarımsal sanayi ürünü üzüm üretiminde Türkiye’deki önemine vurgu yapan Başkan Akcan; “Türkiye’nin şaraplık üzüm üretiminin yüzde 70’ine yakınını Çal, Baklan, Bekilli ve Güney ilçeleri oluşturuyor. Türkiye’de şu an toplam 140 bin ton civarında üzüm üretiliyor. Ayrıca Türkiye şarap üretiminin yüzde 55’ini bu bölge karşılıyor. Ülke ekonomisine o kadar büyük katkıları var ki… Sadece Çal’ın bu üretiminden dolayı devlete özel tüketim vergisi adı altında ödemiş olduğu para; 180 milyon Lira. Onun için ülke ekonomisine çok büyük girdi sağlıyoruz. Ne yazık ki son 10-15 yıldır bu üzümde istediğimiz şekilde bir fiyat ortamı yakalayamıyoruz. Girdilerin çok yükselmesi ama fiyatların aynı kalması, 50 Kuruş’a, 1 Lira’ya üzüm verilmesi tamamıyla çiftçiyi soğutup, bağlarını bırakıp, şehir merkezine göç etmelerine neden oluyor” dedi.

“ÇAL’DA 10-15 SENEYE BAĞ DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK”

Vatandaşların büyük bir çoğunluğunun tarım ile geçimini sağladığı Çal İlçesi’nin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Başkan Akcan; “220 bin dönüm bağ alanıyla Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Çal’ın şu anda 160 bin dönüm bağı var. Bu bağların yüzde 70’i 70 yaş ve üstü bağlar. Yani 10-15 sene sonra bağ diye bir şey kalmayacak. Bundan dolayı hem bağcılığın gelişmesi hem de yurt dışından şaraplık üzüm getirmemek adına buradaki üretimin arttırılması, istihdamın oluşması, devletimizin daha çok vergi almasını sağlamak adına çiftçimizin desteklenmesini istiyoruz. Geçen sene fiyatlar bir nebze iyi gibi gözükse de bu sene özellikle firmalar, daha fiyatlar belirlenmeden, hangi üzüm çeşidini ne kadara alacağı bilinmeden yoruma başlıyorlar. Vatandaşlar da kendini buna mahkummuş gibi hissediyorlar” diye konuştu.

“ÜZÜMLERİ YOLMAYACAK, KANTARLARI KAPATACAĞIZ”

Çal’ın üzümü ithal edecek duruma gelmemesi adına yapacakları çalışmaları da aktaran Başkan Akcan; “Bundan dolayı biz Baklan, Bekilli, Çal ve Güney Belediye Başkanları olarak ve bu dört ilçenin mahalle muhtarlarıyla görüşmeler yaptık. Üretici firmaları çağırıp onlarla da görüştük. Fiyat belli olmadan kesinlikle yolmayacağız. Yolarlarsa bütün kantarları kapatacağız, alım yerlerini durduracağız. Eğer vatandaşla karşı karşıya gelmemiz gerekiyorsa geleceğiz. Bu işi bir şekilde sistematiğe oturtturacağız. Yoksa her geçen gün bağlarımız ölmekte, üreticilerimiz bu işi bırakmakta ve 5-10 yıl sonra ülkemiz üzüm ithal edecek duruma düşecek. Bunu önlemek adına böyle yaptırımlar uygulayacağız. İnşallah bunda da başarılı olacağımıza inanıyorum. Amacımız; üreticiyle işletmecinin birlikte hareket etme duygusunu oluşturup, aracıları orta yerden kaldırıp güzel bir organizasyon ile bunu sağlamak” ifadelerini kullandı.

“ÇAL ADINI ÇİN’DE DUYURACAK”

Geçtiğimiz günlerde Çal’da Çinli yatırımcıları ağırlayan ve bir takım görüşmelerde bulunan Başkan Akcan şunları söyledi: “İlçemizde Çinli misafirlerimizi ağırladık. Çal’a üzümü tarımsal sanayi ürünü olarak kullanmak üzere bir fabrika yapımı ile ilgili yatırım yapacaklarını söylediler. Ekim ayı içerisinde bizleri Çin’e davet ettiler. Bizler de Çin’e bir yolculuk yapacağız. Çal’a şarap konusunda yatırımcılar getireceğiz. Çinli misafirlerimize tadımlar yaptırdık. İlk etapta 2 konteyner mal satışı yaptık. Çin’e ilçemizden ürün gitmesi bizleri çok mutlu etti. Misafirlerimiz ülkelerine gittiklerinde Çal şaraplarının Çin’e giriş izniyle ilgili gerekli belgeleri aldıklarında ürün gönderimine başlayacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER