Başkan Akcan’dan PAÜ’ye çağrı

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) bünyesindeki Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) ilçesine taşınması çağrıda bulundu. Başkan Akcan, Çal’da BİYOM’un yapılması için 7 yıl önce PAÜ’ye 650 dekar arazinin devredildiğini söyledi.

Başkan Akcan’dan PAÜ’ye çağrı

Çal’ın Kumral Mevkisi’nde hazineye ait olan650 dekar arazi, Maliye Bakanlığı tarafından 2013 yılının Mart ayında Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) devredildi. PAÜ, aynı dönemde arazi üzerine 2015 yılında laboratuvarların yapılacağını, ülkenin tohumculuk konusunda söz sahibi ülkeler arasında yer alacağını, yurt içi ve yurt dışından bilim adamlarının Çal’daki merkezde çalışacağını vurgulamıştı. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ da Çal’a yaptığı ziyaretlerde konuyu sık sık gündemde tutmuş, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) Çal’a taşınacağını açıklamıştı. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise, BİYOM’un Çal’da faaliyete geçmesi için 2015 yılından bu yana yetkililerden defalarca söz aldıklarını söyledi. Bilim insanlarının PAÜ’de 10 dekarlık araziye sıkışıp kalmalarına gerek olmadığını belirten Başkan Akcan, 650 dekarlık arazinin onları beklediğini söyleyerek; “Çal’a gelin rahat bir ortamda çalışın. Laboratuvarların taşınması, bilim insanlarının konuklaması ve beslenmesini Çal Belediyesi olarak üstleneceğiz. Üniversiteye devrettiğimiz 650 dekarlık araziye mısır, hububat ve çekirdek ekimi yapılıyor. Oysa burası bilim yuvası, tohumculuk merkezi olacaktı. Yetkililer 2015 yılından bu yana bizlere defalarca söz verdiler” diye konuştu.

“TARTIŞMALAR BİTMELİ, BİYOM ÇAL’A TAŞINMALI”

BİYOM’un Çal’da hizmet vermeye başlaması durumunda Türkiye’nin tohumculuk piyasasında söz sahibi olacağının altını çizen Başkan Akcan, “2015 yılından sonra bilim insanları ve üniversite yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde bizlere ‘Türkiye’nin geleceğinin yerli tohum ve bitki üretiminde olduğunu’ defalarca dile getirdiler. Türkiye’nin gıda geleceği konusunda da BİYOM’un önemi büyük. Biz hazırız. Rektör ve bilim insanlarına açık çağrımızdır; tartışmalar bitmeli, BİYOM Çal’a taşınmalı. Hep birlikte Çal’da buluşalım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221