BAŞKAN ALAYONT’TAN ‘OTOPARK YÖNETMELİĞİ’ TEPKİSİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan ve 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilip verilen tarihinden bir gün önce tarihin 1 Ocak 2019’a bırakıldığı açıklaması yapılan ‘Otopark Yönetmeliği’, yürürlük tarihi bu kez öne çekildi. Karara tepki gösteren Denizli Mimarlar Odası Başkanı M. Serdar Alayont, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

BAŞKAN ALAYONT’TAN ‘OTOPARK YÖNETMELİĞİ’ TEPKİSİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan ve 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilip verilen tarihinden bir gün önce tarihin 1 Ocak 2019’a bırakıldığı açıklaması yapılan ‘Otopark Yönetmeliği’, yürürlük tarihi bu kez öne çekildi. Denizli Mimarlar Odası Başkanı M. Serdar Alayont, 7 Eylül 2018 tarihinde yapılan son değişiklik ile yönetmeliğin yürürlük tarihi 15 Eylül 2018 tarihine çekilmesine tepki gösterdi. Başkan Alayont; “Yönetmeliğe; ‘yürürlüğe girdiği tarihten önce, noter onaylı inşaat yapım sözleşmesi düzenlenmiş, imar durum belgesi ve istikamet rölövesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olan yapılarda talep edilmesi halinde, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önceki Yönetmeliğe göre uygulama yapılır’ ibaresi eklenmiştir. Söz konusu otopark yönetmeliği hali hazırda 6 ay ertelenmişken ve bu ertelemeye istinaden proje üreten meslektaşlarımız, müteahhitler ve ilgili yapı sahipleri planlamalarını yılsonuna almışken, baskın bir yönetmelik değişikliği ile bu sürenin 3,5 ay öne çekilmesi ve ruhsat başvurusu için sadece 8 gün verilmesi, meslektaşlarımız başta olmak üzere sektör ile ilgili birçok kişiyi olumsuz yönde etkilemiştir. Yürürlüğe girecek olan bu otopark yönetmeliği, inşaat maliyetlerine ek yükler getirmekte ve inşaat malzemelerinde ciddi artışların yaşandığı bu günlerde, özellikle küçük ve orta ölçekli müteahhitler ve biz mimarları ekonomik anlamda zora sokmaktadır. Otopark konusunda ciddi değişiklikler içeren bu otopark yönetmeliği yayımlandıktan sonra daha yürürlüğe girmeden 2 defa değişmiş ve 30 Eylül 2017 tarihinde yürürlüğe giren imar yönetmeliği de bugüne dek 2 kez değişmiştir. Şehirlerin planlamasında çok önemli olan bu yönetmeliklerin ve yasaların yayımlandıktan sonra birçok kez değiştirilmesi ve bunların yürürlük tarihindeki yapılan değişiklikler, sürdürülebilir bir kentleşmeyi engelleyecek ve çarpık bir yapılaşmaya davet çıkaracaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa ve yönetmelikleri hazırlarken ilgili meslek odalarının görüşünü alarak, değişim gerektirmeyecek ve uzun yıllar yürürlükte kalacak bir mevzuat planlaması yapmak zorundadır. Ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi de bir an önce kendi imar yönetmeliğini yazmalı ve tek tipleşmeden uzak, özgün bir mimari ile sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın önünü açmalıdır” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet ak
Ahmet ak - 2 yıl Önce

otopark kanunu yil basina kadar dendi şimdi geriye aldilar masraf arttigi için mutahit verecekgi daire kesti isyerinide markete vercektik o da gitti arsa çöp oldu eski yapi cevrede goruntusu hos deil bu saatten sonra mutahit verilmeyecek bu saatten sonra bi daha oy verilmiyecek insanlari magdur ettiler yaziklar olsun size Allah yaniniza birakmasin

Ahmet akin
Ahmet akin - 2 yıl Önce

Allah yaniniza birakmasin

Hüseyin Tunç
Hüseyin Tunç - 2 yıl Önce

Seçimden önce oy kaybı olmasın diye ileri tarihe attılar. Seçim bitti aldılar aldıklarını baskın bir kararla 3.5 ay geri çektiler. Anlaşma yaptığım arsaya 40 bin tl masraf ettim şimdi iptal edecem sözleşmeyi. Yazıklar olsun bu kararı alana ,devletin çözemediği otopark sorununu şahıslara çözdürüyorlar. Altyapının problemli olduğı her yerde aşırı yağmurda su baskını olacak araçlar su içerisinde yüzecek. Önce altyapını düzelt sonra gel karar al.

SIRADAKİ HABER