Başkan Arpacı: “HOMETEX çok başarılıydı”

DRT’nin sevilen programı ‘Haftaya Bakış’ programında 17-21 Mayıs’ta misafirlerini ağırlayan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’na ilişkin konuşan Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı; fuarın çok başarılı olduğunu ifade etti.

Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu.

Programda dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı olan ve 17-21 Mayıs'ta İstanbul Fuar Merkezi'nde 26. kez kapılarını açan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nı değerlendiren Başkan Arpacı; “İki gün boyunca fuardaydım. O coşkuyu yaşadık. Fuarlar tekstilcilerin bayramı. İki tane fuarımız var; biri Almanya’daki Heimtekstil diğeri ise HOMETEKS. Gerçekten çok başarılıydı. Bir fuara katılan firma için en önemli şey. Fuarlar, harekettir, gelen misafirlerin çeşitliliğidir. Bu durum, fuarda gerçekten fuarcıları mutlu eden noktaydı. Hem çok fazla talep vardı hem de gelen insanlar ciddi anlamda ‘Alıcı’ dediğimiz ciddi alıcılar ziyaret etmişti. Bunun çeşitli sebepleri var. Ben her şeyden önce ‘Hüviyetini kaybetmiş’ diyeceğim. Çünkü Evteks Fuarı’yken çok da sıkıntılı bir zaman geçirmiştik. Son zamanlarda ciddi anlamda kötü yönetilmişti ve katılımcılar olarak biz ciddi anlamda mutsuzduk. Tabi fuarın ismini değiştirip, tarihini eski tarihe alıp yeni bir organizasyon şirketiyle bu fuarı tekrar Türkiye’ye kazandıran TETSİAD ekibine çok büyük teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü bu bir cesaret işiydi. Dünyada hiçbir yerde fuarlar yapılmazken böyle bir fuarı böyle bir ölçekte başarabilmek çok iyiydi. Burada çok doğru yapılan işler var. Bir tanesi tarihini eski tarihe getirmek, ikincisi daha çok ihracata yönelik sanıyorum bunun pazarlaması yapıldı ki 126 farklı ülkeden insanların buraya gelmesi muazzam bir şey. Evteks Fuarları’nın ilk zamanları da böyleydi, sonradan maalesef çok kan kaybetti. Şimdi yeniden eski gücüne kavuştuğunu görebiliyor ve hissedebiliyoruz. Bunlar bizi çok mutlu eden şeyler. Çünkü bu bir zincirleme. Tarlada çalışan, pamuk toplayan insana kadar uzanan bir şey. Fuarın güzel geçmesi demek; ciddi anlamda umutla geleceğe bakmak demektir. Konfeksiyon işçisinin işine daha çok sahip çıkması, dokuma işçisinin işine daha çok sahip çıkması demek. Halkın, şehrin daha çok sahip çıkması demek. Bence ciddi anlamda bir soluk kazandırdı. Burada yapılan olumlu şeyler, şans var. ‘Şans’ derken tarih anlamında ilk yapılan fuar olması. Bu tarihte yapılması isabet oldu. Ciddi anlamda ürünlerdeki fiyat artışının olması, dünyadaki ticaret hacminin şekil değiştirmesi ve aynı zamanda bence başta Denizlili firmalar olmak üzere birçok firmanın da artık kabuğunu değiştirerek, çift yönlü çalışmaya başlaması da bu fuara olumlu etkiledi. Buradan kastım şu; biz, birçoğumuz üretim yapan, sipariş alan, sipariş aldıktan sonra fason üretim yapan firmalarız. Ama artık dünyadaki e-ticaretin hızlanması, bizim ticaretimiz açısından pandeminin en olumlu etkisidir. Birçok firma da perakende sektöründe mallarını artık internet ortamında satmaya başladı. Dolayısıyla artık gelen müşteriye iki yönlü de cevap verebilir hale geldik. Türkiye’deki üretimdeki bu gelişim de ciddi anlamda bence alıcıların dikkatini çekti. Çok da güzel katılımla bu fuar gerçekleşmiş oldu” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER