Başkan Arslan kiraz hasadına katıldı

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Sofular Mahallesi'nde yapılan kiraz hasadına katıldı.

Başkan Arslan kiraz hasadına katıldı

Çameli İlçesi’nin birçok mahallesinde üretimi yapılan kirazda yaklaşık bir ay önce hasat başladı. İlçede yaklaşık bin 500 dekarda yapılan kiraz üretiminde bu yıl 2 bin bin ton kiraz rekoltesi bekleniyor. Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Sofular Mahallesi'nde kiraz hasadına katıldı ve üreticilerle sohbet etti. Başkan Arslan; “Lezzeti ve dokusuyla damakların aranan lezzetleri arasında hızla yerini alan Çameli kirazını bugün kardeşlerimizle birlikte hasat etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Devletimiz çiftçilere destek vermekte. Üreticiler hem aile bütçelerine hem ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor. Sofular Mahallemizde kiraz hasadı devam ediyor. Çiftçilerimiz çok şükür bereketli bir sezon geçiyor. Bu yıl, ciddi bir rekolte oluştu. Çiftçimiz emeğinin karşılığı alıyor. Hatta yüksek kaliteli kirazlarımızı yurt dışına da ihraç ediyorlar. Çok şükür bu yıl kiraz mevsiminde çiftçilerimiz kazandı” dedi.

“Pazarlama sıkıntısı yok”

Kirazın pazarlaması ile ilgili bir sıkıntının olmadığını ifade eden Başkan Arslan, “Toros Dağları'nın çok yakın olması kirazın sertleşmesini ve aromasının çok farklı olmasını sağlıyor. Alın terini toprağa döken kıymetli üreticilerimize ve emekçi çalışan kardeşlerimize kolaylıklar diliyorum. Mahsulünüz bereketli olsun” diye konuştu.

“Çiftçilerimizin yüzü güldü”

Çameli Sofular Mahallesi'nde üretici Bilal Sıryol, yıllardır Çameli'de kiraz yetiştirdiğini ve son 10 yılın en verimli sezonunu yaşadıklarını söyledi. Sıryol, “Çiftçilerimizin yüzü güldü. Kirazdan istediğimiz rakamı aldık. Bizde kiraz hasat mevsimi yıla göre değişir. Haziran'ın ikinci haftası başlar, Temmuz'un ikinci haftasına kadar yaklaşık 1 aylık bir süre devam eder. İlk anda sanayi kirazları toplanır, daha sonra sofralık kirazlarımız toplanmaya başlar. Çünkü sofralık kirazlar biraz daha geç, diğerlerinden en az 15 gün sonra oluyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER