Başkan Arslan’dan dokuma kursuna malzeme desteği

Çameli Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde açılan Kilim Dokuma Kursu’na Belediye Başkanı Cengiz Arslan’dan malzeme desteği sağlandı.

Başkan Arslan’dan dokuma kursuna malzeme desteği

Çameli Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Kilim Dokuma Kursu, düzenlenen törenle açıldı. Belediye Başkanı Cengiz Arslan, kursa malzeme desteği sağladı. Törene; Çameli Kaymakamı Kerem Yenigün, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Uzun, İlçe Halk Eğitim Müdürü Ramazan Uysal ve kurs öğretmeni ve kursiyerler katıldı. Kadınların sosyalleşmesi adına merkezin çok önemli bir yer olduğunu belirten Halı Desinatörü Ozan Güvenç, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerimizden biri olan halı-kilim dokumayı kurslar sayesinde yaşattıklarını ifade etti.

Kuşaktan kuşağa dokuyorlar

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş en önemli el sanatlarından birisi olan kilim dokumacılığı sanatı ilçe kadınları sayesinde yeniden canlandığını belirten Belediye Başkanı Cengiz Arslan; üreten kadının daima yanında olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirtti. Başkan Arslan; “Kilim, Anadolu kadınının dilidir. Anadolu kadını fazla konuşmaz, dokuduklarıyla çok şey anlatır. Yöremizde yaklaşık 500 yıldır işlenen kilimde her motifin her modelin ayrı bir dili yansır” dedi. Kaymakam Yenigün ve Başkan Arslan kursta yapılan çalışmaları inceleyerek, El Sanatları Hocası Ozan Güvenç’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER