Başkan Atlı; “Cami için yazışmalarımız devam ediyor”

Denizli’nin Babadağ İlçesi’ndeki 1800 yılında yaptırılan ve heyelan nedeniyle boşaltılan sonrasında da bakımsız kalan Kırcataş Camisi hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Atlı, gerekli çalışmaların başlatılması için yazışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Başkan Atlı; “Cami için yazışmalarımız devam ediyor”

Denizli’nin Babadağ İlçesi’nde 1800 yılında Mihrişah Valide Sultan tarafından yaptırılan Kırcataş Camisi, heyelan nedeniyle boşaltılmış, sonrasında da cami bakımsız ve ilgisiz kalmıştı.

Doğal afetlerin tekrar gerçekleşme tehlikesi olduğu için ibadete kapatılan cami, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalırken Belediye Başkanı Ali Atlı, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Başkan Atlı, açıklamasında; “Kırcataş Cami 219 yıllık bir yapı. Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfı’na ait. Koruma altında yıkılamıyor ve Bakanlar Kurulu tarafından bulunduğu konum afet bölgesi ilan edildiği için kullanıma da açılamıyor. Bu yüzden restorasyon çalışması yapılıp kültür turizmine kazandırılması için camiinin bağlı bulunduğu Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile gerekli yazışmalar devam etmektedir” dedi. Vatandaşların caminin restore edilmesini talep etmesi üzerine gerekli çalışmaların başlatıldığına dikkat çeken Başkan Atlı, “Kırcataş Camii’nin bulunduğu konum afet bölgesi olduğu için tekrar ibadete açılması mümkün değildir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205