Başkan Başer; “Darbeleri, darbe girişimlerini lanetliyoruz”

AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer, 12 Eylül 1980 yılında gerçekleştirilen askeri darbenin 39’uncu yıl dönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında; “12 Eylül askeri darbesi gibi demokrasimize kara leke olarak kazınmış tüm darbeleri, darbe girişimlerini lanetliyoruz” dedi.

Başkan Başer; “Darbeleri, darbe girişimlerini lanetliyoruz”

AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Ekrem Başer, 12 Eylül darbesinin 39’uncu yıl dönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin tarihe kara bir leke olarak geçtiğinin altını çizen Başkan Başer, “12 Eylül 1980’de yaşanan askeri darbe öncesi ve sonrasıyla yakın tarihimizin en sancılı süreçlerinden biri olmuştur. O acılar ne yazık ki bugün bile taptaze karşımızda içimizde ve vicdanımızdadır. Aradan 39 yıl geçmesine rağmen acısını dün gibi yaşadığımız 12 Eylül’ü unutmamız mümkün değildir. Dış mihrakların Türkiye’yi kendi planları içerisinde düzenleme çalışmasıdır. 12 Eylül Darbesi, 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasının Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cuntacıların üçüncü açık müdahalesidir. Bu müdahale ile Süleyman Demirel’in Başbakan’ı olduğu hükümet görevden alınmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedilmiş, Anayasa tamamen rafa kaldırılmıştır. Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir dönem başlamıştır. Cezaevlerinde işkenceler ve bu işkencelere maruz kalan, hayatını kaybeden vatan evlatları olmuştur. Bu hain darbe, ekonomik sıkıntıları, cezaevlerindeki evlatlarından bihaber olan ailelerin çektikleri zulümleri ve bu ailelerin yıllarca sürecek mağduriyetlerini doğurmuştur. Bu aziz millet bundan sonra darbelere boyun eğmeyeceğini, 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya göstermiştir. Bu millete kimse boyunduruk vuramayacaktır. Biliyoruz ki 15 Temmuz ruhu, tüm dünyaya büyük bir mesaj vermiştir. Eğer bu hain darbe girişimi gerçekleşmiş olsaydı; aynı acılara, aynı İşkencelere şahit olacaktık. Bu millet bir daha asla yeni 27 Mayıslarına, 12 Eylüllerine, 28 Şubatları yaşanmasına izin vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle 12 Eylül askeri darbesi gibi demokrasimize kara leke olarak kazınmış tüm darbeleri, darbe girişimlerini lanetliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER