Başkan Başkaya; “Fashion Week dijital olacak”

DRT ekranların sevilen programı ‘Ajanda’ programına konuk olan Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukaddes Başkaya, bu yıl 5’incisi yapılması planlanan Denizli Fashion Week hakkında açıklamalarda bulundu. Etkinliği geçen yıl pandemi nedeniyle yapamadıklarını belirten Başkan Başkaya; “Bu yıl Denizli Fashion Week, dijital olacak, önceki yıllardan farklı gerçekleşecek. Bu yıl farklı olarak biz çekimlerimizi Laodikeia’da, Hierapolis’te, Pamukkale’de, Antik Tiyatro’da gerçekleştireceğiz” dedi.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mukaddes Başkaya, DRT ekranlarının sevilen programı olan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programının konuğu oldu. Programda dernek ve derneğin çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Başkan Başkaya; “Biz tekstil sektörünün tek derneğiyiz. Biliyorsunuz Denizli’de tekstil sektörü lokomotif görevinde. Denizli, şuanda ihracatı Türkiye’de 9’uncu sırada ve 2020 verilerine baktığınızda Denizli’deki ihracat oranlarının yüzde 50-55’lik kısmı yine tekstil. Daha öncelerde bu oran yüzde 80-85’lerdeydi. İhracatın çeşitlenmesi de kent adına olumlu bir gelişme. Biz yönetim kurulumuzda 2020 yılı başında, tam pandemi öncesinde yeni yönetim kurulumuzu oluşturduk. Yönetim kurulumuzun kadın ve erkek oranı eşittir. Çünkü özellikle tekstil kadının çok yoğun olduğu, kadın istihdamının çok fazla olduğu bir sektör ve yönetim kurulundaki kadın arkadaşlarım da hep firma sahipleri. Güzel bir ekiple yönetimimizi sürdürüyoruz. Tabi ki malum pandemi yüzünden fiziki toplantılarımızı gerçekleştiremedik. Biz bu süreçte de online toplantılarımızla görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Şimdi de Fashion Week hazırlıkları başladığı için çalışmalarımız son hız devam ediyor” dedi.

“Bizim amacımız katma değer yaratmak”

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun çatı kuruluşları olduğunu dile getiren Başkan Başkaya; “Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Türkiye tüm Anadolu’yu kapsayan altında da 35 derneği barındıran bir çatı kuruluşu. Biz Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği olarak bu federasyona bağlıyız, federasyonumuz da TÜRKONFED’e bağlı. Dolayısıyla çok güçlü bir çatının altında yer alan bir derneğiz. Bu bir güç birliğidir. Denizli tekstiline baktığınızda biz fason üretim yapan bir şehiriz. Biz bu şehirde dünyadaki markaların fason üretimini yapıyoruz ve küçük kar marjları söz konusu. Bizim amacımız katma değer yaratmak. Tekstil’in Denizli’de bir Know How’ı var. Bir geçmişi var ki binlerce yıllık bir geçmiş. Dolayısıyla bunun büyüyebilmesi için katma değer yaratması gerekir ve bu da markalaşmayla mümkündür. Özellikle iki konu başlığı var; markalaşma ve teknik tekstil. Tekstilin evirilmesi gereken bizim işletmelerimizle evirilmemiz gerek iki önemli başlıktır” diye konuştu.

“Türk Havlu ve Bornoz Festivali’ni büyük bir organizasyona dönüştürmek istiyoruz”

DETGİS koordinatörlüğünde yapılan ve renkli görüntüler oluşturan ‘Dünya Türk Havlu ve Bornoz Festivali’ne ilişkin de açıklama yapan Başkan Başkaya; “Bu proje; İsa Dal’ın bir projesiydi. İsa Dal, bunu bizlerle ilk paylaştığında biz bile bunu çok saçma bir fikir olarak görmüştük. insanlar bornoz giyip Çınar’da yürüyecek, bu bize saçma gelmişti. Sonra içselleştirince düşündük ki bu şehir, bu emtiadan para kazanıyor ve yan sektörleri de düşündüğünüzde o kadar çok kişinin el emeği var ki bu ürünün ortaya çıkmasında. ‘Bu kadar el emeği ve emtianın bir festivali neden olmasın?’ dedik ve kolları sıvadık. Bornozlarımızı giyip Çınar Meydanı’nda yürüdük. İlk olarak Pamukkale’de yaptık bu organizasyonu. Federasyon Başkanlarımız, protokol üyelerimiz ve herkese bornoz giydirmek istediğimizde herkes tereddüt etti ama giydiler. Böyle başladı bu festival. O süreçte bizim amacımız kente yerli turisti çekebilmekti, herkes bu akıştan faydalansın istedik. İndirim günleri olsun, alışveriş günleri olsun, şehrin her köşesinde bir organizasyon olsun, etkinlik olsun, bu da markalaşmak amaç bu yönde ama o kadar büyük bir organizasyon ki bunu gerçekleştirebilmek kolay olmuyor. Biz 2019’da bunu yapamadık çünkü o dönemde seçimler vardı sürekli engeller çıkmıştı, olmadı. 2020 pandemiyle geçti, 2021’de belirsizliklerden dolayı öteledik. 2022’de biz bu festivali gerçekten büyük bir organizasyona dönüştürmek istiyoruz. DETGİS bunun fikir babasıdır ama bunu bütün sivil toplum kuruluşlarının desteği ve katılımıyla şehre katkı sağlayan hale getirmek istiyoruz” şeklinde ifade etti.

“Duayenlerimizle bire bir sohbetler gerçekleştirdik”

Duayen projesi hakkında konuşan Başkan Başkaya, şunları aktardı: “Biz şubat ayında yeni yönetim kurulu olarak görev başına geldik ama bu sefer pandemi gerçeğiyle yüzleştik. Dedik ki ‘ne yapacağız?’ Çünkü bir şeyler yapmamız lazım, boş duramayız. Üretmemiz lazım ve hep aklımızda olan duayenlerimizle bire bir sohbetler gerçekleştirdik. Çünkü onların deneyimleri bizler için çok önemlidir. Şuan geldiğimiz noktada 2’nci hatta 3’üncü kuşaklar var ama onların yaşadıkları zorlukları bilmiyorlar. Şuan bilmem kaç milyon dolar ihracat yapan şirket olmuşlar ama o şirketin ilk adımları çok önemli. Biz o başlangıçları onların kendi ağızlarından duymak istedik ve o kadar güzel, o kadar keyifli, o kadar kıymetli bilgiler aldık ki bizlere, bizden sonraki gençlere nasihatleri, yaşadıkları tecrübeler, yaşadıkları ilk siparişler, düşünsenize yurtdışına ne şartlarda gidiyorlar, ne şartlarda o ürünleri satıyorlar, pazarlıyorlar, geliyorlar çok güzel motivasyon hikayeleri var. O kadar aşkla ve tutkuyla bu işi yapmışlar ki bütün zorluklara rağmen yılmamışlar. İyisiyle kötüsüyle bütün hikâyelerini tüm içtenlikleriyle bizlerle paylaştılar.”

“Fashion Week, bu yıl farklı olacak”

Bu yıl 5’incisi yapılması planlanan ‘Denizli Fashion Week’ hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Başkaya, şu ifadelere yer verdi: “Biz büyük bir hızla ve heyecanla 5. sezonun çalışmalarına başladık. Geçen yıl yapamamıştık, bu yıl umarım en güzel şekilde gerçekleştirebiliriz. Bu yıl Fashion Week, dijital olacak, önceki yıllardan farklı gerçekleşecek. Çünkü dünyada bütün moda haftaları online olarak sanal ortamda yapılıyor. Biz de sanal ortamda gerçekleştireceğiz ama bu yıl farklı olacak. Biz çekimlerimizi Laodikeia’da, Hierapolis’te, Pamukkale’de, Antik Tiyatro’da gerçekleştireceğiz. Yerler net olmamakla birlikte 4 mekan seçip 12 firmamızın çekimlerini eylül başında gerçekleştireceğiz ve 7-8 Ekim’de bu defileler online olarak hem ulusal hem de uluslararası platformlarda yayınlanacak. Lansman gecemizi de pandemi kurallarına göre kısıtlı katılımcıyla gerçekleştireceğiz. Ayrıca biz her yıl kreatif direktörle çalışıyoruz. Bu yıl çalışacağımız kreatif direktörümüzün hem akademik anlamda duayen, hem de mesleki anlamda duayen olan Özlem Süer.”

“Güzel bir hikaye yazacağız”

Özlem Süer’le çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Başkaya; “Önce temalar ve renkler üzerine çalıştık. Toplantılarımızı internet üzerinden gerçekleştirdik. Sonrasında kendisi Denizli’ye gelip bütün firmalarımızla toplantı yapacak, firmalarımızı tek tek ziyaret edeceğiz. Burada amaç; özellikle markalaşma yolunda adımlar atarken, bir marka nasıl yaratılır, bir koleksiyon nasıl yaratılır, bu süreç nasıl işler, nasıl yönetilmelidir ve aynı zamanda bunu görsel olarak nasıl aktarabiliriz? Tabi ki bu etkinliklerin Denizli’de olması bir PR değeri yaratıyor. Denizli çok önemli bir üretim şehri ve bu ünlü tasarımcılarla da rüştünü ispatlamış. Ülkemizdeki tasarımcılarla da Denizli’yi bir araya getirmek bizler için çok kıymetli ve çok önemli. Güzel bir hikaye başlatıp, güzel bir hikaye yazacağız. Bu kadim topraklarda doğan bu güzel tekstilin hikayesiyle bu süreci yönetip finalimizi yapacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER