BAŞKAN ÇELEBİOĞLU'NDAN CUMHURBAŞKANI'NA 'TEŞEKKÜR PLAKETİ'

BAŞKAN ÇELEBİOĞLU'NDAN CUMHURBAŞKANI'NA 'TEŞEKKÜR PLAKETİ'

Pamukkale Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi ve Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Çelebioğlu, AK Parti İl Başkanlığı’nın 6. Olağan Genel Kurulu’na katılmak için Denizli’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, işaret diline yapmış olduğu katkılarından dolayı ‘Teşekkür Plaketi’ takdim etti.

Pamukkale Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi ve Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Çelebioğlu, AK Parti İl Başkanlığı’nın 6. Olağan Genel Kurulu’na katılmak için Denizli’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, işitme engelliler için en önemli iletişim aracı olan işaret diline katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Çelebioğlu, “Denizli’ye teşriflerinden ve aynı zamanda ilgilerinden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve İç İşleri Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“26 YILDIR DERNEĞİN BAŞKANLIĞINI YAPMAKTAYIM”
İşitme engellilerin sıkıntıları konusunda da açıklama yapan Başkan Çelebioğlu, “26 yıldır Denizli İşitme Engelliler Derneği’nin kurucu başkanlığını yapmaktayım. İşitme engellilerin tüm problemlerini bire bir kendim de yaşayarak ve gözlemleyerek çok iyi anlıyor ve biliyorum. Her zaman onların problemlerine çözüm bulmaya çalışarak; başta büyüklerimiz ve bizleri yalnız bırakmayan Denizli halkı ile dernekteki faaliyetlerimizi yürütmeye devam etmekteyiz. Ancak bir sorunu kökten halletmediğimizde yaptığımız her şey bir yerde tıkanıklık göstermektedir. TÜİK 2011 verilerine göre; duymada zorluk yaşayan işitme engelli sayısı; 836 bin 15, konuşmada zorluk yaşayan işitme engelli sayısı 533 bin 93’tür. Denizli’deki duymada zorluk yaşayan işitme engelli sayısı 16 bin 173, konuşmada zorluk yaşayan işitme engelli sayısı ise 6 bin 963’ dür. Paylaşılan istatistikten yola çıkacak olur isek; gönlümüzden geçen her bir bireye ulaşabilmek ve ortak düşünceleri fikirleri hep birlikte ortaya koyabileceğimiz bir çatı inşa etmek istemekteyiz. Şu anki üye sayımızla paylaşılan veriler arasında ciddi bir fark olduğunu görmekteyiz” diye konuştu.

“EĞİTİMSİZ BİR TOPLUMUN GELİŞMESİ BEKLENEMEZ”
İşitme engellilerin sorunları hakkında da konuşan Başkan Çelebioğlu, “Engelli vatandaşlarımızın en önemli sorunlarının başında gelen eğitim hususuna değinmek istiyorum. Eğitimsiz bir toplumun gelişmesi beklenemez.  Bu konuda değineceğimiz husus ise işitme engelli birey aile eğitiminde 0 – 5 yaş arası gelişiminde ana dili olan işaret dilinden mahrum bırakılması dolayısıyla bir çok sıkıntı baş göstermektedir. Bu konuda öncelikle işitme engelli çocuğa sahip anne ve babalarını kurumumuza muhakkak bekliyoruz. Bu husustan yola çıkarak; her kesimden insanın eğitim almaya hakkı vardır. Ancak işitme engelli vatandaşlarımız anaokulu, ortaokul ve ilköğretim hayatlarında işaret dilini tam anlamıyla konuşamamakta ve  mezun olduktan sonra ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi.

“İŞARET DİLİ TERCÜMANLARINA BİR STANDART GETİRİLMELİ
İşitme engellilerin sosyal hayatta da sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Başkan Çelebioğlu, “Bir diğer sıkıntımız ise işaret dili kursuna giderek daha herhangi bir tecrübesi olmadan bankalarda ve adliyelerde tercümanlık yapan kişiler ya da işitme engelli vatandaşı mağdur etmek isteyen ikinci şahıslar yüzünden çoğu insan banka kredi borcuyla karşılaşarak ya da adliyeler de kendisini savunamayarak ceza almaktadır. İşaret dili tercümanlarına bir standart getirilmeli ve tüm adliye, noter, tapu vb. yerlere ivedilikle ulaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Kısaca işitme engelli vatandaşlarımız en çok iletişim problemi yaşadıkları için konuşmakta, toplumu anlamakta ve kendilerini ifade etmekte sıkıntılar yaşamaktadırlar” şeklinde ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER