Başkan Çelik, ‘Besihane ve süt işletmeciliği’ni Urla’da anlattı

CHP, Tarım Orman İş Sendikası, Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı’na katılan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, ilçede yapmayı planladığı ‘Besihane ve Süt İşletmeciliği Projesi’ hakkında sunum yaptı.

Başkan Çelik, ‘Besihane ve süt işletmeciliği’ni Urla’da anlattı

CHP, Tarım Orman İş Sendikası, Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ‘Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı’ düzenlendi. İzmir’in Urla İlçesi’nde 1-3 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılan çalıştayda; ‘Sürdürülebilir kırsal kalkınma için nasıl bir istihdam ve üretim stratejisi izlenmelidir? Nasıl bir finansman ve pazarlama yapısı oluşturulabilir? Kırsal kalkınmada üretici örgütlenmesi nasıl etkin ve etkili olabilir, nasıl bir işbirliği ve eşgüdüm gereklidir? Kooperatifçilikten daha etkin nasıl yararlanılabilir? Üretimde kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerin yetki ve sorumlulukları. Ortak çalışma modelleri nasıl geliştirilebilir? Kırsal Kalkınmada Dezavantajlı Alanlar, Gruplar ve Bunlara Yönelik Yerel Yönetimlerin Sorumluluk Alanları ve Uygulama Öncelikleri nedir?’ gibi soruların yanıtlaır arandı. Çalıştaya katılan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, ilçede yapmayı planladığı ‘Besihane ve Süt İşletmeciliği Projesi’ için sunum yaptı.

“PROJEMİZİN ALTYAPISI İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK”

Sunumunda Başkan Çelik, “İlçemizde geçen yıl yapılan bir ihalede, ruhsatı ‘Tarım ve Hayvancılık’ olan 4 bin 566 metrekarelik, anayola sıfır konumunda bir arazimizin kullanım hakkını Bozkurt Belediyemiz kazandı. Bunun ardından hemen yola çıktık ve Ekonomi Bakanlığı’na başvurup burada yapacağımız işletme için teşvik belgesi aldık. İlçemizde yaklaşık 20 bin büyükbaş hayvan bulunmakta ve günlük bu hayvanlarımızdan 70 ton süt üretilmektedir. Yapacağımız tesis ile vatandaşlarımızın daha modern ve daha sağlıklı bir alanda daha kazançlı olmalarını sağlayacağız. Şu an projemizin altyapısı için gerekli çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Kırsal kalkınmayı kooperatifçilikle birleştirip dayanışma ruhunu yeniden canlandıracağız. Daha mutlu, daha verimli, daha modern bir Bozkurt hayalimiz var. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi. Türkiye’de tarım ve hayvancılık politikalarının istihdam ve üretime yönelik düzenlemelerle daha işlevsel hale getirilmesi yönünde birçok kararın alındığı çalıştay, sonuç bildirgesinin okunmasıyla son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER