BAŞKAN ÇELİK, İZMİR'DE 'YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

BAŞKAN ÇELİK, İZMİR'DE 'YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, İzmir’in Seferihisar Belediyesi ile ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu işbirliğinde gerçekleşen 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı'na katılarak; Denizli’yi temsil etti.
Seferihisar Belediyesi ile ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu işbirliğinde 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı' düzenlendi. Seferihisar Sığacık'ta bulunan Teos Yazar Evi'nde gerçekleşen çalıştaya; Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin, komisyon üyeleri, Denizli'nin Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi yönetimi kurulu üyeleri katıldı. Çalıştayda ODTÜ Mezunları Derneği Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve komisyon üyeleri Erdinç Özen, Arif Künar, Ebru Çalışkan, Erdinç Tezcan birer sunum yaptı. Ayrıca Çin'den yenilenebilir enerji sektörünün öncü firmalarından Renewable Energy Products From China adına Mr. Roc Zhang, skype üzerinden bağlanarak, kullanılan son teknolojiler hakkında bilgiler paylaştı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ YAYILMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Toplantıda konuşan Başkan Soyer, "Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını ve yayılmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda Seferihisar'da kurduğumuz enerji kooperatifi ile çalışmalarımız sürüyor. Seferihisar'ı güneş enerjisiyle aydınlatmak temel hedefimiz. Bugün, Sığacık Yazar Evi'nde, ODTÜ MD Enerji Komisyonu ortaklığıyla 'Yenilenebilir Enerji Çalıştayı' düzenledik. Mevcut mevzuatı, eksiklerini, iyileştirmek ve uygulamaları yaygınlaştırmak için yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Çok değerli hocalarımızın sunumlarını izliyoruz. Bir sonuç bildirgesi hazırlayacağız. Çalıştaya katkıları nedeniyle ODTÜ MD Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin ve çok değerli komisyon üyelerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

SONUÇ BİLDİRGESİ KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK
Çalıştayda yenilenebilir enerji alanında mevzuat çalışmaları ve enerji kooperatifleri, güneş ve rüzgar enerji santrallerinde yeni teknolojiler, Türkiye ve dünyada jeotermal enerji, enerji verimliliği üzerine yeni öneriler ve enerji projelerinin finansmanı üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Çalıştay boyunca katılımcılar, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunarak enerji alanında yeni, verimli ve sürdürülebilir bir kent modeli yaratmak adına öneriler ortaya koydu. Yenilenebilir enerji alanında komisyon çalışmaları, kamu binalarında enerji verimliliği sağlanması, yerel yönetimler tarafından kent içi teşvik mekanizmaları geliştirilmesi, çocuklarda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularında farkındalık yaratılmasına yönelik proje ve eğitim çalışmaları, enerji alanında yeni teknolojiler ve finansman kaynakları geliştirmek adına somut adımlar atıldı. Çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER