Başkan Demirdak: “Esnafa derdini soran yok”

DRT ekranlarında yayınlanan Ajanda programına konuk olan Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak; “Salgınla mücadele ediyoruz. Esnaflarımızın tamamı nerdeyse kapalı. Otellerde yemek yemek serbest, kayak merkezleri açık. Spor salonları da serbest. Genel uygulama olmalı” dedi.

Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Abdurrahman Demirdak, DRT ekranlarında yayınlanan Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programının konuğu oldu. Salgın sürecinde esnafın durumuna ilişkin açıklamalarda buluna Başkan Demirdak;  “Salgınla mücadele ediyoruz. Tek başımıza iyi olsak da toplum olarak iyi durumda değiliz. Esnaflarımızın tamamı nerdeyse kapalı. Türkiye çapında düşünürsek 2-3 milyon esnaf bu süreçte etkilendi. Buralarda çalışan personeller mağdur. Bizim elimizde olmayan bazı sebeplerden dolayı birçok esnafımız ceza yedi.  Otellerde yemek yemek serbest. Kayak merkezleri açık. Burada kurallara uyulmuyor. Spor salonları da serbest. Genel uygulama olmalı” şeklinde konuştu.

“ESNAFLARA DERDİNİ SORAN YOK"

Üyelerden gelen birçok talep olduğunu belirten Başkan Demirdak; “Lokantalar kapalı. Ayaküstü yerler açık. Peki, bu ile gelen turistler nerede yemek yiyecek? Bunların önlemi alınarak açılabiliriz. Bir kişi bir masada oturarak yemek yiyebilir. Biz esnafla iç içeyiz. Üyelerimizden gelen birçok talep var. Bu esnafın birçok masrafı var. Kirası, vergisi, bakımı var. Şubat ayında açılacağına inancım yok. Çünkü hiç iç açıcı açıklamalar gelmiyor. Her taraftan sıkıntı var. 2020 yılında esnaf tam 3 ay kapalı kaldı. Ne yapsın bu esnaf? Alınan kararları veren kişilerden hiç esnaf çocuğu yok mu? Esnaflara derdini soran yok. İki laf eden yok. Halkın nabzını tutan yok. ‘Esnaf, aylarca kredilerini nasıl ödeyeceğim?’ diye kara kara düşündü. Esnafa en yakın biziz. Bize yanıyorlar dertlerini. Biz de üstlerimize federasyonlarımıza, konfederasyonlarımıza aktarıyoruz. Ancak sesimizi tam yukarıya iletemiyoruz. Bize milletvekili veya bir il başkanı ziyaret etmedi. ‘Gel esnafımızı dolaşalım’ diyen olmadı” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIN AŞI ÖNCELİĞİ OLABİLİR"

Tüm esnafın sağlık çalışanları gibi önceliği olması gerektiğini vurgulayan Başkan Demirdak; “Ülkemizde pandemi döneminde fırsatçılar da ortaya çıktı. Bu böyle olmamalı. Bu denetlenmeli. Bir tarafta yangın varken diğer bir esnaf rahat olamaz olmamalı. Birçok ustamızı kaybettik, işsiz kaldı. Biz hizmet verenleriz. Aslında tüm esnafın sağlık çalışanları gibi aşı önceliği olabilir. Bulaş riskini azaltmak için buna mecburuz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER