Başkan Doğan, 4 televizyon kanalının canlı yayınında konuştu

​​​​​​​Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan Kırçiçeği Merkezefendi Butik Kafe’de kentteki 4 televizyon kanalının canlı yayınında pandemi sürecini değerlendirdi. Başkan Doğan, pandemi nedeniyle kapanmak zorunda kalan esnafa verilecek bin 200 TL destek projesinin detaylarını anlattı.

Başkan Doğan, 4 televizyon kanalının canlı yayınında konuştu

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Kırçiçeği Merkezefendi Butik Kafe’de kentteki 4 televizyon kanalının ortak canlı yayınına konuk oldu. İlk olarak pandemi sürecine ilişkin konuşan Başkan Doğan, “Bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de 15 Ay’ı aşkın süredir bu virüsle mücadele içindeyiz. Virüs ilk ortaya çıktığında herkes nasıl mücadele etmesi gerektiğiyle ilgili tereddütte bulundu ve biz yerel yönetimler olarak öncelikle sağlık anlamında destek olmaya çalıştık. Hayatımızda ilk defa maskeyle tanıştık, bize başvuran herkese maske dağıttık. Daha sonra cadde ve sokaklarımız Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından temizlendi, dezenfekte edildi ve ilaçlandı. Korona Virüs vakaları arttıkça inisiyatif alıp, gerekli tedbirleri arkadaşlarımıza aldırarak vaka çıkan evleri hatta apartmanları da dezenfekte etmeye başladık. Tabi mücadelemiz ilk günlerde bu şekilde başladı ve hiç birimiz Kovid’in bu kadar uzun süreli devam edeceğini ve bu kadar olumsuz etkilerinin olacağını tahmin etmemiştik. Zaman içinde ekonomik boyutları da başladı çünkü sokak kısıtlamaları ve bu kısıtlamalara binaen zorunlu olarak iş yerlerimiz kapatıldı, ekonomik sıkıntılarda bu dönemde kendini gösterdi. Özellikle küçük ölçekli işletmeler, esnaflarımız ciddi şekilde etkilendi. Aylık giderleri, yanlarında çalıştırdıkları elemanların maaşları, kiraları hatta banka borçları vardı ve en önemlisi bakmakla yükümlü oldukları aileleri vardı. Biz ilk olarak koli dağıtarak başladık. Koli desteğini sosyal yardım yönetmeliğimiz gereği tüm ihtiyaç sahibi hemşerilerimize yapıyoruz ama bu dönemde zorunlu olarak işyerleri kapatılan hemşerilerimize odalarla istişare ederek, işbirliği içerisinde bu koli desteğinde bulunduk. Bu ekonomik kriz, süreç uzadıkça artarak devam ediyordu ve esnafımız giderek daha zor duruma düşüyordu. Sosyal yardım yönetmeliğimizi esas alarak bu 15 aylık süreçte bir dönemde de olsa kapatılan iş yerlerimize nakit bin 200 TL desteğimiz olacak” dedi.

“İnşallah can suyu oluruz”

Pandemi nedeniyle kapanmak zorunda kalan esnafa bin 200 TL destek projesinin detaylarını anlatan Başkan Doğan, şunları aktardı: “Süreçte en çok etkilenen küçük esnaf oldu. Berberler, güzellik salonları, halı sahalar, ızgara salonları, hamam, sauna, oyun işletmeleri, oyun salonları, kıraathaneler, kantinlerimiz, okullar kapalı olduğu için kantinlerimiz 15 Aydır hiç çalışmadı. Çok zor durumdalar ve buna benzer birçok sektörde bin 200 TL desteğimiz olacak. Sistem üzerinden bize başvuran gerekli evrakları getiren esnaflarımıza bu desteği yapacağız. İnşallah ‘can suyu oluruz’ diyoruz. Onların bir giderini karşılarız, moral olur. Belki bin 200 TL onların çok büyük bir borcunu, çok büyük bir ihtiyacını karşılamayacak ama bu işin manevi boyutunda esnafımızın ve hemşerilerimizin yanında olduğumuzu hissettirmek var. Biz 15 aylık süre boyunca her zaman diyalog halinde olduk. Bu yardımla da çok güzel geri dönüşler aldık.”

“Bu hafta iki-üç grup ödemelerini alacak”

Yoğunluk olmaması için yardım taleplerini sistem üzerinden aldıklarını belirten Başkan Doğan, “Önceliğimiz hiç açılamayan, hiç iş yapamayanlar. Müzisyenler ve okul kantinleriyle başlıyoruz. Bu hafta iki-üç grup ödemelerini alacak. Periyodik olarak ödemelere başlayacağız” diye konuştu.

“Yardımımızı herkese yapacağız”

Başvuru için gerekli evrakları da açıklayan Başkan Doğan; “Esnafımızı yormamak ve yoğunluk oluşturmamak adına çok fazla belge de istemiyoruz. Vergi levhası ve vergi mükellefiyet belgesi bizim için yeterli. Kriterleri karşılayan tüm esnaflarımıza destek olmaya çalışacağız, bugün itibariyle de bin 374 kişi başvurmuş ama bu sayı artabilir biz bu rakamın 3 binlere kadar artacağını öngörüyoruz. Yardımımızı herkese yapacağız, kimseyi ayırt etmeyeceğiz ama bir esnaf arkadaşımızın üzerine kayıtlı üç gayrimenkulü varsa tabii bu arkadaşımıza sosyal yardım yönetmeliğine göre elememiz gerekecek. Bu tip durumlar haricinde hiç ayırt etmeden, saydığımız sektörlerdeki esnaf arkadaşlarımıza bin 200 TL hibe desteğimizi vereceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER