Başkan Doğan Denizli basınını ağırladı

Merkezefendi Belediyesi, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kapsamında Kırçiçeği Düğün ve Toplantı Salonu’nda Denizli’deki basın mensuplarını ağırladı.

Başkan Doğan Denizli basınını ağırladı

Türk basınında sansürün kaldırılışının 111’inci yıldönümü ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kapsamında Merkezefendi Belediyesi tarafından Denizli’deki basın emekçilerine yönelik program düzenlendi. Basın mensupları, Kırçiçeği Düğün ve Toplantı Salonu’nda düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Başkanı Şeniz Doğan, gazetecilerle tek tek selamlaşarak Basın Bayramı’nı kutladı. Kahvaltının ardından bir açıklama yapan Başkan Doğan; “Toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadırlar. Doğru, tarafsız, objektif yayıncılık prensibinden ödün vermeyen ve gösterilmesi gerekeni gösteren tüm basın mensuplarımızın bayramını kutluyorum. Görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

“EKONOMİK SANSÜR EN ÖNEMLİ SORUN”

Başkan Doğan’a basın mensuplarını ağırladığı için teşekkür eden Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı; “Meslektaşlarımın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum. Sorunlarımız çok fazla. 1908’de resmi olarak sansür kalktı. Ancak günümüzde farklı olarak sansürlere maruz kalıyoruz. Bunlardan en önemlisi ekonomik sansür. Basın kuruluşları ekonomik anlamda ciddi bir baskı altında. Yerel televizyonlar çok yüksek uydu ücretleri ödüyorlar. Onları bu durum fazlasıyla yoruyor. Teknolojinin gelişmesiyle pek çok yayın organının dijitale dönüştüğünü görüyoruz. Dijital ortamda herhangi bir yasal düzenleme yok. Basın mesleğini icra edecek kişilerle ilgili yasal bir düzenleme de yok. Bugünü bayram olarak kutluyoruz ancak sendikal örgütlenmenin olmaması, iş güvencesinin ortadan kaldırılması, düşük ücretler gibi pek çok sorunumuz var. Önümüzdeki yılların daha iyi olacağını ümit ediyorum. Merkezefendi Belediye Başkanımızdan da medyayı desteklemesi konusunda çağrıda bulunuyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER