Başkan Erdoğan, Denizlili firmaları yalnız bırakmadı

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İzmir’de gerçekleştirilen ve Denizli’den 21 firmanın katıldığı 26'ncı Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na adeta çıkarma yaptı. Marble İzmir 2021'deki stantları tek tek ziyaret eden Başkan Erdoğan, korona virüs salgınından dolayı yaklaşık iki yıldır ara verilen fuarların sektörlerin gelişmesinde ve büyümesinde büyük önemi bulunduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan, Denizlili firmaları yalnız bırakmadı

Marble İzmir 2021’in açılış törenine katılan Denizli Ticaret Odası (DTO)  Başkanı Uğur Erdoğan, daha sonra Denizlili firmaları fuardaki stantlarında ziyaret ederek kolaylıklar diledi. Sektörlerini ve fuarı istişare eden Başkan Erdoğan, katılımcıların taleplerini dinledi. Başkan Erdoğan, pandemiden dolayı uzun bir aradan sonra düzenlenen uluslararası organizasyona, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ile birlikte katılarak, fuara ve DTO üyelerine ne derece önem verdiğini gösterdi. DRT’nin fuar alanından yaptıkları canlı yayınına katılan Başkan Erdoğan, fuarı ve sektörü değerlendirdi. Fuarda stant açan ve ziyaret ettiği üyeleri ile firmalardan edindiği izlenimlerini paylaştı.

Fuarları çok önemsediklerine dikkat çeken Başkan Erdoğan, dünyanın neresinde olursa olsun ilgi ve katılımın yoğun olduğu tüm fuarlarda mümkün olduğu kadar çok sayıda üye ile yer almaya çalıştıklarını söyledi. Başkan Erdoğan, “Biz de dünyanın neresinde olursa olsun her zaman her organizasyonda üreticimizin, üyemizin ve ihracatçımızın yanındayız. Denizlimizi temsil eden firmalarımız ile üyelerimizi, bu büyük organizasyonda da yalnız bırakmadık. Denizlili 21 firmamızla yer aldığımız Marble İzmir 2021, herkese hayırlı ve uğurlu olsun. Fuarın açılış töreninin hemen ardından, Ege'nin incisi sanayi kenti Denizlimizi temsil eden mermercilerimiz ve Denizli Ticaret Odamızın üyeleriyle bir araya geldik. Stantlarında ürünlerini inceledik; işletmeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Gelecekten umutlu olduklarını duyduk; mutlu olduk. Firmalarımızın yetkilileri ve temsilcileri ile sektörde ve fuarlarda daha iyiye ulaşmak adına fikir alışverişinde de bulunduk. Kendisi de bir sanayici olan içimizden biri TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Denizli Milletvekili Şahin Tin de bizimleydi. Fuara katılan üyelerimizin varsa sorunları dinledik ve çare aradık. Bizi yalnız bırakmadıkları ve ilgilerinden dolayı, kendilerine teşekkür ederim” dedi.

STANTLARI TEK TEK ZİYARET ETTİ

Başkan Erdoğan ile Milletvekili Tin, mermer makinaları ile parçaları üreten, satan ve ihraç eden Denizlili firmaların stantlarını da ziyaret etti. Denizlili firmaların, fuardaki stantlarının düzeni ve makinaları ile yine göz doldurduğunu ve gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Erdoğan, emek veren herkesi kutladı. Bu sayede, sanayi kenti Denizli’nin tanıtımına da katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Erdoğan, firmalara teşekkür etti.

“DENİZLİMİZ, SEKTÖRDE İHRACAT YAPABİLEN İLLER ARASINDA ÖN SIRADA”

Başkan Erdoğan ayrıca, ülkenin ikinci büyük doğal taş havzası olan Denizli'nin, sektörde ihracat yapabilen iller arasında ön sırada yer aldığını vurguladı. Başkan Erdoğan, “Denizli olarak, Türkiye'de üretimin en fazla olduğu 5 ilden biri durumundayız. 10 bin civarında çalışana iş sağlayan 123 işletmemizde işlenen ürünlerimize talep, oldukça büyük. Denizli'mizden çıkarılıp işlenen yaklaşık 300 milyon dolarlık mermer ve traverteni, 60’ın üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Ülkemizin ikinci büyük doğal taş havzası olan Denizlimiz, sektörde ihracat yapabilen iller arasında da ön sırada. Şehrimizdeki ocaklardan elde edilen mermer ve Denizli travertenini yurt dışına satarak ülkemize döviz kazandıran ihracatçılarımızla gurur duyuyoruz. Ayrıca, mermer ve doğal taş sektörünün gelişmesiyle, şehrimizde mermer makinaları üretimi üzerine de önemli yatırımlar oldu; fabrikalar kuruldu. Makina sanayimiz hızla yol aldı ve bugün artık bu makinalarımızın da ihracatını yapıyoruz. Bu firmalarımız da fuardaki stantları ve makinalarıyla, her zamanki gibi yine göz doldurdular. Onlar, Denizli'mizi dünyaya tanıtıyorlar. Şehrimizden Marble İzmir'e katılan mermercilerimiz, makinecilerimiz, mermer ve doğal taş kimyasalları ile ekipmanlarını üreten firmalarımız ile Denizli Ticaret Odamızın üyelerinin stantlarını ziyaret ederken, yaptıkları işler ile eserleri gördükçe, duyduğumuz gurur ve sevinç bir kat daha arttı. Gurur kaynağımız mermercilerimiz, mermer makinası üreticilerimiz ve ihracatçı firmalarımızı, gururla izledik. Denizli’mizin tanıtımını da artıran, şehrimizin daha çok duyulmasına ve anılmasına katkı sağlayan eşsiz emeklerinden dolayı, hepsine teşekkür ederim” diye konuştu.

DENİZLİLİ FİRMALAR, BU YIL DA FUARIN GÖZDESİ

Yaklaşık 15 bini farklı ülkelerden olmak üzere 80 bin ziyaretçiye, yurt içinden ve 28 farklı ülkeden bin 77 katılımcı, 732 alım heyeti ile 10 binden fazla ikili iş görüşmesine ev sahipliği yapması beklenen Marble İzmir’de, Denizlili firmalar stantları ve ürünleriyle bu yıl da öne çıktı. Sektörün en büyük organizasyonlarından biri olan fuar, 28 Ağustos’ta sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER