Başkan Erdoğan’dan Köln’de bir dizi ziyaret ile inceleme

Anuga 2021 Gıda ve İçecek Fuarı için Almanya’ya giden Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Köln’de bir dizi ziyaret ile incelemelerde bulundu.

Başkan Erdoğan’dan Köln’de bir dizi ziyaret ile inceleme

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Almanya programının ikinci gününde, beraberinde Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören ve DTO Meclis Üyesi Öztürk Taştan ile Köln Başkonsolosu Turhan Kaya'yı ziyaret etti. Başkan Erdoğan, Avrupa'daki gurbetçiler ile iş birliğini ve Denizli’den Almanya'ya ihracatı artırmanın yollarını istişare etti. Başkonsolos Kaya’nın Denizli’nin kafilesiyle Anuga Fuarı’na damga vurduğunu söyleyip tebrik ettiği Başkan Erdoğan, ziyaretiyle ilgili olarak; “Köln Başkonsolosumuz Sayın Turhan Kaya'ya iş insanlarımıza, Almanya'daki işlerinde bürokrasinin azaltılmasında yardımcı olduğu için teşekkür ettik. Onlar, bizlerin buradaki eli, gözü, kulağı; en büyük yardımcımız ve en önemli rehberimiz” dedi.

AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK TÜRK FABRİKASI EGETÜRK’Ü İNCELEDİLER

Başkan Erdoğan, daha sonra Avrupa’daki en büyük Türk fabrikası Egetürk Wurst- Und Fleıschwaren­Fabrıkatıon Gmbh & Co. Kg entegre et ürünleri tesisini inceledi. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’in de eşlik ettiği Başkan Erdoğan ile beraberindekiler, şirketin Genel Müdürü Ahmet Eden tarafından ağırlandı. DTO üyesi iş insanlarından oluşan heyet, Genel Müdür Eden'den Avrupa gıda pazarının yanı sıra günde 100 ton sucuk üreten tesisleri ile çalışma sistemleri hakkında bilgi aldı. Yıllık cirosu 170 milyon euroyu bulan Egetürk, 130'u üretimde 200 çalışanıyla haftada 10 ton da pastırma üretiyor. Özel bir havalandırma sistemi, ürünleri ve çalışanlarıyla tüm fabrikayı virüslere ve bakterilere karşı koruyor. Genel Müdür Eden, Denizli’yi oldukça iyi organize olmuş bir şekilde Anuga Gıda ve İçecek Fuarı ile işletmelerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve böyle örnek bir tabloyu oluşturduğu için Başkan Erdoğan’ı tebrik etti.

“DİĞER HOROZLAR KENDİ ÇÖPLÜĞÜNDE, DENİZLİ HOROZU İSE DÜNYANIN HER YERİNDE ÖTER”

Başkan Erdoğan da Genel Müdür Eden’e, ziyaretinin sonunda günün anısına bir Denizli Horozu biblosu hediye ederek teşekkür etti. Ayrıca, Ege’nin uluslararası üne kavuşmuş bir markası olan Egetürk’ün Denizli’ye de yatırım yapmasının kendilerini son derece mutlu edeceğini belirten Başkan Erdoğan, “Yeni tesisleriyle daha da büyümesini temenni ettiğimiz bu dev markayı en kısa zamanda şehrimizde de görmek isteriz. Bizlere örnek tesislerinizin kapılarını açmanız ve tüm çalışanlarınızla kafilemize gösterdiğiniz samimiyet, sıcaklığınız ve yakın ilginizden dolayı da teşekkür ederiz. ‘Diğer horozlar kendi çöplüğünde, Denizli horozu ise dünyanın her yerinde öter!’ diyerek, her baktığınızda Denizlimizi ve örnek girişimcilerimizi hatırlamanız, güzellikle anmanız dileğiyle bu hediyemizi size takdim ediyoruz” diye konuştu.

MÜSİAD’IN KUZEY REN VESTFALYA BAŞKANI İLE DE GÖRÜŞTÜLER

Başkan Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuzey Ren Vestfalya (NRV) Başkanı Bahattin Yılmaz'la da bir araya geldi. Başkan Erdoğan’a Milletvekili Şahin Tin ile Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Genel Sekreteri Okan Özoğlu, eşlik etti. Erdoğan, ziyaret sonrası “Sayın Yılmaz’a Denizlimizi anlattık. Gurbetçilerimiz, Almanya'daki iş insanlarımız ile iki ülke arasındaki ticari ilişkinin artırılması ve iş birliği yapabileceğimiz alanlar üzerine istişarede bulunduk” açıklamasını yaptı.

ARTAR KARDEŞLERİN ‘ALTIN GIDA’ ÖDÜLLÜ TESİSİNİ GEZDİLER

Bu arada, Anuga 2021 Gıda ve İçecek Fuarı ve bir dizi işletmede teknik inceleme gezisi için Almanya'da bulunan DTO üyelerinden oluşan kafile, Türk yatırımcılar Algin ve Anil Artar kardeşlerin uluslararası markası, tamamen otomatik bir sistemle çalışan, Altın Gıda Ödüllü Artar Brot GmbH ekmek fabrikasını da ziyaret etti. Örnek yatırımı yerinde görüp, inceleyen heyet, sahiplerinden kalite yönetim sistemleri, işletmeleri ile sektörleri hakkında bilgi aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR

Öte yandan, DTO kafilesi, Vali Ali Fuat Atik, Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Düsseldorf Ticaret Ataşeleri Anıl Gürtuna Kaya ve İrem Ekmekçi, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Genel Sekreteri Okan Özoğlu ve Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören'in de katıldığı akşam yemeğinde, Avrupa’daki Türk-Alman iş insanlarıyla da bir araya geldi. Kısa bir teşekkür konuşması yapan Başkan Erdoğan, “Başta Almanya’daki birbirinden kıymetli temsilcilerimize misafirperverliklerinden dolayı, sonra da burada da bizlere eşlik eden ve desteğini esirgemeyen çok değerli Denizli protokolümüz ile Denizli Ticaret Odamızın saygıdeğer üyelerine, ilgi ve katkıları için tek tek teşekkür ederim. Birlikte daha güçlü olduğumuzu ve durduğumuzu, bu organizasyonda bir kez daha gösterdik. Beraberliğimiz daim olsun. Denizlimiz ve hemşehrilerimizin yurt dışında da en iyi şekilde temsil edilmesi, uluslararası pazarlardan hak ettiğini alması için verdiğimiz mücadeleyi el birliğiyle dünyanın dört bir yanında kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

“DENİZLİMİZ TEK YUMRUK HALİNDE”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi ve Denizli Milletvekili Şahin Tin ise “Biz de firmalarımızı destekleyerek ticaretimizin gücüne güç katan Denizli Ticaret Odamıza, Uğur Erdoğan Başkanımız ile beraberindeki DTO heyetinde yer alan iş insanlarımıza, gayretleri için teşekkür ediyoruz. Bir kez daha gördük ki Denizlimiz tek yumruk halinde; her alanda başarıyı yakalamaya kararlı. Bizler de sizlerin her platformda yanındayız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER