Başkan Filiz; “Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz”

Azerbaycan’da yaşanan Hocalı katliamının 282inci yıl dönümü dolayısıyla taziye mesajı yayımlayan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz; “Hocalı’daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz” dedi.

Başkan Filiz; “Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Hocalı katliamının 28’inci yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Her fırsatta Ermeni iddialarının propagandasını yapmayı sürdüren batı dünyasının, 20. yüzyılın en vahşi katliamlarından biri olan Hocalı soykırımını görmezden geldiğinin altını çizen Başkan Filiz; “Ermenistan birlikleri, 28 yıl önce, 26 Şubat 1992'de Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı’ya düzenledikleri saldırıda, 613 Azerbaycan vatandaşı, çocuk, kadın, yaşlı ayrımı gözetilmeden zalimce katletti. Bugün üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen uluslararası adaletin kör, dünyanınsa sağır-dilsiz kaldığı Hocalı katliamının yıldönümü. Azeri kardeşlerimiz şüphesiz yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birine maruz kalmıştır. Hocalı’daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz. Hocalı Katliamı, insanlık tarihine sürülen kara bir leke olmuş, tüm insanlığın dersler çıkartması, yaşanan trajediye ilişkin vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olay olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Hocalı’da Müslüman Türk soydaşlarımıza uygulanan bu soykırım masumiyetin ve insanlığın katledilişidir. 28 yıldır suçluların adalet karşısına çıkmamış olmamasıyla beraber bu soykırımı unutmamak, dünyaya duyurmak ise böylesi katliamların bir daha yaşanmaması açısından büyük bir gereklilik ve boynumuzun borcudur. Denizli Büyükşehir Belediyemiz tarafından Karahasanlı Mahallesi'nde 125 bin metrekare alanda yaptırılan Azerbaycan Karabağ Parkı ile Yukarı Karabağ'daki katliamı anlatan Hocalı Anıtı bunu sonraki nesillere de hatırlatacak ve unutulmamasını sağlayacak önemli bir eserdir” dedi.

“AZERBAYCAN TOPRAKLARININ 5’TE BİRİ ERMENİSTAN'IN İŞGALİNDE”

Başkan Filiz, şunları söyledi: “Uluslararası toplumun bu tür acıların tekrarlanmaması için omuzlarındaki sorumluluğun bilincinde olması ve buna göre davranma kararlılığını göstermesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimizin Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları bu vahşetin yanı sıra Azerbaycan topraklarının 5’te biri halen Ermenistan'ın işgali altındadır. Bir milyonu aşkın Azerbaycanlı kardeşimiz yerlerinden edilmiş durumdadır. Her zaman olduğu gibi, bundan sonra da bu haklı davada ‘iki devlet bir millet’ olarak gördüğümüz Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtirken, Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Cenabı Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimizi sunuyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER