Başkan Gazi Murat Şen: Uçak seferlerine ihtiyacımız var

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; “Bizim İstanbul seferlerinin haricinde de İstanbul-Denizli-Kapadokya arasında ring yapacak bir uçak seferine de ihtiyacımız var” dedi.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda Denizli’ye olan uçak seferleri hakkında konuşan Başkan Şen, “Eskiden 8 olan uçak seferi şu anda 4 tane. Bazısının saati de çok uygun değil. Bizim ‘Rakip illerimiz’ dediğimiz; ithalat ve ihracatta başa baş gittiğimiz illerden 14-15 tane direkt İstanbul seferi var. Bunun haricinde bağlantılı yaklaşık 35 sefer var. Yurtdışına uçuşlar var. Bizim şehrimizde 4 sefer var. Bunun 3 tanesi Türk Hava Yolları tarafından, 1 tanesi de Pegasus tarafından gerçekleştiriliyor. Bizim vekillerimiz buna müdahil olmuyorlar ve bu seferlerin artmasını sağlayamıyorlar. Bizim ulaşımımız olmazsa, ticaretimiz, sanayimiz, turizmimiz de olmaz. Benim ‘Rakip iller’ dediğim bu illerde 13 sefer oluyorsa Antep’te yeni bir havalimanı açıldıysa, kapasitesi arttırıldıysa; biz burada hala 4 seferle cebelleşiyoruz. O illerde İzmir seferleri var, Antalya’ya, İstanbul’a, Ankara’ya gidebiliyorsunuz. Direk 13 seferin haricinde bu seferler var. Mesela Kapadokya Havalimanı’na dün itibarıyla Moldovya’dan Charter seferleri başladı. Kapadokya da bizim turizmde beraber hareket ettiğimiz, aynı oranda aynı müşterilere hitap ettiğimiz yerdir. Denizli’deki havalimanında gümrükleme de var, her şey var. Uçak indiremiyoruz. Ben bunu anlayamıyorum. Biz hala bu seferlerin arttırılmasını sağlayamıyoruz. Bu bizim hem ticaretimize hem de turizmimize yansıyor. Ciddi anlamda bizim İstanbul seferlerinin haricinde de İstanbul-Denizli-Kapadokya arasında ring yapacak bir uçak seferine de ihtiyacımız var. Bunu sağladığımız zaman hem Kapadokya Bölgesi’ne hem Denizli Bölgesi’ne turizm anlamında da katkı sağlamış oluruz. O bölgelerdeki vatandaşların da buraya gelmesini sağlarız. O bölgeye yakın illerdeki vatandaşlar da Pamukkale’ye gelirler. Bizim de buradan Kapadokya’ya seyahatlerimiz olur. Bunun sağlanması lazım. Buradan Denizli milletvekillerimize sesleniyorum. Lütfen bu konuda destek versinler” diye konuştu.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ DA KATILACAK”

23-27 Mayıs tarihleri arasında Denizli’nin ev sahipliğinde yapılması planlanan 42. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu hakkında konuşan Başkan Şen; “Yerli ve yabancı yaklaşık 2 bin civarındaki arkeolog, şehrimize gelecek. Çok kapsamlı olacak. Eğer programında bir değişiklik olmazsa Kültür ve Turizm Bakanımız da katılacak. Laodikya’daki tiyatronun restorasyonu tamamlanmıştı, onun açılışını yapacak. Belki Hierapolis’teki Cehennem Kapısı’nın açılışını yapacak. Şehrimiz için çok önemli bir etkinlik. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi için de çok önemli bir etkinlik. Bu tür etkinliklerin olması, şehir turizmine de kültürüne de katkı sağlayacak. Şehrin tanıtımına da faydalı olacak. Gelecek olan kişiler de çok etkin ve kendi konularında bilgili insanlar. Şehrimiz de bundan faydalanacaktır” dedi.

“HİERAPOLİS’TEKİ KAZI ÇALIŞMALARINI ARTTIRMAMIZ LAZIM”

Yönetim Kurlumuz ile birlikte Hierapolis Ören Yeri’nde inceleme gezisine çıktıklarını ifade eden Başkan Şen, şunları kaydetti: “Orada; restorasyonu tamamlanmış bazı noktalarda ciddi anlamda hızlı bir şekilde müdahale yapılması gereken yerler var. Eğer müdahale yapılmazsa hafif bir deprem ya da dıştan bir etki ile onlar yıkılabilir. Kuzey kapısından girdikten sonra hamamların olduğu bir bölge var. Restorasyon çalışması yapılmış, çelik iskelelerle orası güvenlik altına alınmış. Bakımsızlıktan iskeleler de çürümüş durumda. Oradaki işletmeci firma güvenlik önlemi olsun diye etrafını kapatmışlar. Öncelikle bizim bunları korumamız, bir de Hierapolis’teki kazı çalışmalarını arttırmamız lazım. Yaklaşık 15 yıllık bir süreçte Laodikya’nın geldiği nokta, nerdeyse Hierapolis’i geçmiş durumda. Sayın Celal Hocam, 3 yılda oradaki tiyatroyu ayağa kaldırdı ve müthiş bir yer oldu. Pamukkale kazı çalışması biraz geride kalıyor. İtalyan ekibinden kazı çalışmaları belki geri alınamayabilir ama bizim Türkiye’deki üniversitelerde katkı sağlayabilecek çok ciddi arkeoloji bölümleri var. Burada da 12 ay boyunca kazı çalışması devam edebilir. Her yıl orada çıkartılacak bir eser, insanların tekrar buraya gelmesine bir neden olur.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER