BAŞKAN GÜRLESİN VİZYON PROJELERİNİ ANLATTI

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Pamukkale Belediyesi’nin Vizyon Projeleri arasında yer alan; Sosyal Market, Pamukkale Belediyesi Dokuzkavaklar Semt Polikliniği, Aktepe Kültür Merkezi, Bağbaşı Kültür, Sanat ve Yaşam Merkezi ile Tematik Kent Ormanı ve Seyir Tepesi projelerini yerinde inceledi. Başkan Gürlesin basın mensuplarına hayata geçirilen ve yapımı devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN GÜRLESİN VİZYON PROJELERİNİ ANLATTI

Pamukkale İlçesi’nin belediye başkanlığına 4 yıl önce gelen ve göreve geldiği günden bu yana iddialı projelerle ilçenin çehresini değiştiren Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin Vizyon Projeleri arasında yer alan; Sosyal Market, Pamukkale Belediyesi Dokuzkavaklar Semt Polikliniği, Aktepe Kültür Merkezi, Bağbaşı Kültür, Sanat ve Yaşam Merkezi ile Tematik Kent Ormanı ve Seyir Tepesi projelerini yerinde inceledi. Basın mensuplarının da katılımıyla proje gezisi gerçekleştiren Başkan Gürlesin, projeler hakkında bilgiler verdi.

“AYLIK 5 BİN KİŞİNİN İHTİYACINI KARŞILAMIŞ OLDUK”
Proje gezisinin ilk durağı olan ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren Sosyal Market Projesi’ni anlatan Başkan Gürlesin; “Pamukkale Belediyesi’nin halka dokunma anlamında hayata geçirdiği en büyük işlerden bir tanesi. Projeyi, 2016’da göreve geldikten 26 ay sonra hayata geçirdik. Pamukkale Belediyesi sınırları içerisinde ihtiyaç sahibi pek çok vatandaşımız var. Sosyal Market projemizi hizmete sunmadan önce fizibilite çalışmamızı yaptık. Proje ile ihtiyaç sahiplerini verdiğimiz kartla, markete gelerek aylık bin kredi kapsamında alışverişlerini yapıyorlar. Ürünlerimizin üzerinde barkotlar var. Giyimden gıdaya ihtiyaç duyulan yüzlerce ürünü bulabilmekteler. Sosyal Market Projemize 3 bin 644 kişi başvuru yaptı. Bin 242 aileye sosyal kart uygulaması verildi. Kartların süresi 6 aylıktır. İhtiyaç sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda bu süre uzatılmaktadır. Aktif kart sayısı 701 tanedir. Başvurular incelenip, ailenin gelir düzeyine göre değerlenip kartları veriliyor.  Sosyal kartla yapılan harcamaların yüzde 90’ı gıda alışverişine gidiyor. Bu anlamda çok büyük bir açığın giderildiğini düşünüyorum. Aylık 5 bin kişinin ihtiyacını karşılamış olduk. Meclis kararıyla bütçemizin yüzde 3’ünü buraya harcıyoruz. Bunun yanında hayırseverlerimiz de yardım edebilirler. Gıda bankacılığı kapsamında bu işi yürütüyoruz. Türkiye’deki örnek projelerden bir tanesi. Ancak bizim farkımız; yeni bir belediyenin kısa sürede böyle bir iş yapmasıdır” dedi.

“300 BİNE YAKIN VATANDAŞA YAKINDAN HİZMET SAĞLIYORUZ”
Proje gezilerinin bir sonraki durağı 8 Haziran 2018’de hizmete açılan Dokuzkavaklar Semt Polikliniği idi. Polikliniği inceleyen ve vatandaşlarla sohbet edip, hastaneyi nasıl bulduklarını soran Başkan Gürlesin; “Türkiye’de bir ilki başardık. Türkiye’de sağlık alanındaki en büyük yatırım olduğunu iddia ediyoruz. Belediye kuruluşundan 9 ay sonra yapılan ilk çalışmadır. Pamukkale Belediyesi tarafından 21 milyonluk bedelle yapılmıştır.  Denizli Devlet Hastanesi’yle aynı hizmeti vermektedir. Bölgenin ihtiyacı olan hastane için 30 Mart Seçimleri öncesi söz vermiştik. Planlanan tarihten önce bitirilmesini önemsiyorduk. Biz ‘eserlerimizle konuşacağız ve gurur duyacağız’ demiştik. Projemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz günlük işler peşinde koşmadık, koşmayacağız. Eksik olan ne varsa biz onu yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda da belediye olarak 6 ana başlık altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunların arasında sağlık alanında çok iddialıyız. Böyle bir yatırımı hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 300 bine yakın vatandaşa yakından hizmet sağlıyoruz. Burası dünya durduğu sürece halka hizmet verecek” diye konuştu.

“SOSYAL MARKET’İN ASIL MERKEZİ AKTEPE KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK”
“Pamukkale Belediyesi olarak birçok alanda bölgesel olarak hizmet vermeye çalışıyoruz” diyen Başkan Gürlesin gezi duraklarından biri olan Aktepe Kültür Merkezi ile ilgili şunları söyledi: “Merkezimizin inşaatının kaba yapısı bitmek üzere. Projenin de yüzde 50’si bitti. Proje tamamlandığında, Sosyal Market’in asıl merkezi burası olacak. Marketin ana deposu ile birlikte Merkez’de; taziye evi, düşük maliyetli düğün salonu, nikah salonu, eğitim salonları, spor merkezi, belediyenin bir birimi yer alacak. Yapının yanına ilave olarak kapalı pazaryeri de eklenecek.  Bu yapı kendi enerjisi kendi üretecek. Merkezimiz Aktepe Mahallesi’ne ivme kazandıracak. Yapımını Ekim ayında tamamlayacağız. Bu tür eserlerle insanlara verdiğimiz değeri ortaya koyuyoruz.”

“PROJEYE HARCANACAK MİKTAR 58 MİLYONU BULACAK”
Pamukkale Belediyesi’nin en iddialı projelerinden biri de Bağbaşı Mahallesi’ne kazandırılacak olan Kültür, Sanat ve Yaşam Merkezi. Yapımı hızla devam eden projeyi de inceleyen Başkan Gürlesin; “Bağbaşı’nda sanatsal faaliyetleri yürütmek adına yatırıma ihtiyaç vardı. Yılbaşında bitmesi planlanıyor. Bu yatırımda; 3 salon olacak. İlave etüt merkezi, kreş, çok amaçlı eğitim salonları, 7 tane alışveriş merkezi anlamında iş yeri olacak. Çatıda spor alanları ve engelsiz bir yaşam merkezi olacak. Arsa bedeli olarak buraya harcanacak miktar; 40 milyon üzerinde ve arsa bedeliyle beraber 58 milyonu bulacak. Dört yaşındaki belediyenin geldiği bu noktada; dertliyseniz, vizyonunuz varsa, bölgeye ve ilçeye hizmet etmek istiyorsanız böyle bir yatırım yaparsınız. İki ana binasıyla beraber orta noktada yeşil alanların da olduğu bir yaşam merkezi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDEN DEV YATIRIM
Proje gezilerinin son adresi Türkiye’nin en büyük Kent Ormanı ve Seyir Tepesi oldu. Projede yer alacak alanlarla ilgili bilgiler veren Başkan Gürlesin şunları söyledi: “Denizli’nin eşsiz tepesinde yer alan bu doğal alan şehrin her noktasından görülebilmektedir. 400 dönümün üzerinde bir orman alanı, çeşitlilik arz eden peyzaj özellikleri ve açık hava rekreasyonu avantajıyla Kent Ormanı ve Seyir Tepesi ekoturizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Projemizde; Gençlik Vadisi, Horoz Köyü, Sonsuz Bahçe, Bungalow Evler, Şelale Bahçesi ve içerisinde yeşil ada, Kır Lokantası, çocuk oyun alanları, engelsiz çocuk oyun alanları, Kır Kahvesi, Açık Hava Müzesi gibi pek çok nokta yer alacak. 27 metrelik Işıklı Horoz Heykeli, şehir merkezinin her tarafından görülebilecek. Haftanın her gününde farklı bir renkte yanarak takvim algısı oluşturacaktır. Saat Meydanı’nda horoz temalı çalar saat yer alacak. Horoz Köy’de ünlü horoz türlerinin yetiştirildiği ve tanıtıldığı horoz kümesleri ve beslenme alanları olacak. Ayrıca horozların tarihteki yerlerini ve türlerine dair verilerin sergilendiği Açık Hava Horoz Müzesi de bulunacak. Horoz kuaförü ve horoz eşyaları olacak. 20 ay sonra tamamlanması planlanan projenin maliyeti 80 ila 100 milyon Lira arası olacak. 5 etaplı yatırımın birinci etabını yakın zamanda kullanıma açacağız. İkinci ve üçüncü etabı yılbaşında, dördüncü etabı Şubat’ta ve sonuncu etabı ise 2019’un Temmuz-Ağustos ayı içinde tamamlamayı ve hizmete sunmayı planlıyoruz.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186