Başkan İçen; “Ülkemiz için ne gerekiyorsa yapacağız”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programının konuğu olan Memleket Partisi İl Başkanı Yılmaz İçen, “Sarı çizmelerimizi giydik, ülkemiz için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

CHP'den istifa ederek Memleket Hareketi'ni başlatan Muharrem İnce, Memleket Partisi'ni resmen kurdu. Partinin Denizli Teşkilatı da şekillenmeye başladı. İş insanı Yılmaz İçen, Memleket Partisi Denizli İl Başkanı olarak atandı. Başkan İçen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programının konuğu oldu. İlk olarak kendisinden bahseden Başkan İçen; “Ben Denizliliyim, Karahayıt doğumluyum. Bu bölgenin insanıyım ve yaklaşık 30 yıldır da iş dünyasındayım. Yurtdışında Almanya ve Ukrayna gibi ülkelerle de dönem dönem işler yaptık. Şuanda da tekstille ilgili ihracatlar yapıyoruz. Mütevazi bir hayatımız var, bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ben 12-13 yaşımdan beri memleket için kaygılanan, nerede eksik yapıyoruz kaygısıyla kafa yoran biriyim. Bir dönem Almanya’da işletmelerim olduğu için orada yaşadım. Bir dönem de Ukrayna’da işletmelerimiz oldu. Tabi dünyadaki mali sistemleri biliyoruz, oradaki devletle-millet ilişkilerini biliyoruz. Dolayısıyla Türkiye neden aksıyor? Dünyada 18 parlamenter sistem bu işten netice alırken Türkiye neden alamadı? Bu soruyla 1989–1990 yıllarında başladık. Her şeyin bir sistemi, işleyişi olduğu gibi parlamenter sistemin de bir işleyişi vardır. Parlamenter sistem ortak akıldır, ortak aklın sahaya yansımasıdır. Bu da insanların rızası alınarak yapılacak işlerdendir. Toplum hem motive olur, hem birlik ve bütünlüğü sağlarsınız. Bu da toplumu mutlu, huzurlu olur, yapılan şeffaf hizmetlerle verdiği vergilerin doğru şekilde harcandığı kanaatine varır ve ülkesine daha bağlı bir toplum oluşur. Benim Cumhuriyet Halk Partisi’nde yıllarca siyaset yapmamın sebebi de Atamızın kurduğu bir parti olarak derdimi orada daha iyi anlatacağımı düşündüğüm için Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun yıllar bunları dillendirmeye çalıştım” diye çalıştı.

“Üreteceğiz”

Türkiye’nin geldiği noktadan memnun olmadığını belirten Başkan İçen, şunları söyledi: “Çünkü Türkiye jeopolitik olarak, fiziksel olarak hem de verimli topraklarıyla dünyada tekdir. Ben Atamızın koyduğu o ekonomik programla devam edilseydi, 1980’lerde 24 Ocak kararlarıyla ekonomi bir anda ters düz edilmeseydi, bugün 60-70 bin dolar Türkiye’nin milli geliri vardı. Dönüp dönüp aynı hatalar tekrar yapılmaz. İnsanlar kendi hayatlarında bireysel hataları yapabilir. Devletin de bir hafızası vardır, orduyla ilgili, maliyeyle ilgili, yönetimlerle ilgili, eğitimle ilgili geçmişteki yapılan aksaklıklar tekrar yapılmaz. Bakın ‘Amerika’, ‘Avrupa’ dediğiniz ülkeler hep vardı, hep var olacak. Siz bu işin neresinde duracaksınız? Siz üretime odaklanamazsanız, adalet ve liyakatle bunu sağlayamazsanız, her zaman dünyada alt seviyelerde olursunuz. Atamızın da güzel bir sözü var: ‘Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdur.’ Yani üreteceğiz.”

“Sarı çizmelerimizi giydik”

Partinin Denizli yapılanmasıyla ilgili de bilgiler aktaran Başkan İçen; “Biz biraz süpriz, artçı depremlerle geliyoruz. Bunu stratejik olarak yapıyoruz. Sayın Erhan Derici Merkezefendi, Osman Uluköy Tavas, Osman Fikri Bursalıoğlu Çal İlçe Başkanı olarak görevlendirildi. İkişer gün arayla ilçe başkanı açıklıyoruz. İl yöneticilerimiz, kadrolarımız siyasette yüzleri çok eskimemiş, ülkesi için kaygılanan, daha çok üretimden gelen, havayı soluyan insanlar. Önce üretimi, alın terinin değerini bilecek, zorluklarını görecek. Türkiye’nin de ana sıkıntısı budur. Sarı çizmelerimizi giydik, ülkemiz için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER