Başkan İlhan’dan avukatların gözaltına alınmasına tepki

FETÖ soruşturması kapsamında 48'i avukat ve 12 hukukçunun gözaltına alınmasına tepki gösteren Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Avukatların müvekkilleri ve mesleki faaliyetleri ile ilintili, müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleşmesi mümkün değildir.” dedi.

Başkan İlhan’dan avukatların gözaltına alınmasına tepki

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 Eylül’de “FETÖ/PDY’nin avukatlık yapılanması” soruşturması kapsamında 48’i avukat, 7’si stajyer avukat, 3’ü ihraç hâkim, 1’i ihraç hakim adayı ve 1’i de hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmaları kapsamında avukat, stajyer avukat ve hakim/savcı adayları hakkında gözaltı kararı verilmiş, evlerinde ve bazılarının bürolarında baro temsilcileri olmadan hukuka aykırı şekilde arama yapıldığına dikkat çeken Denizli Barosu Başkanı İlhan, “Avukatların müvekkilleri ve mesleki faaliyetleri ile ilintili, müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleşmesi mümkün değildir. Avukatlık mesleği, müvekkilleri ile özdeş görülemez. Tüm evrensel ilke, hukuk normları, uluslararası sözleşmeler göz önüne alınarak savunma görevi ifa edilmektedir. Çünkü bu hükümler, hukuk devletinin temeli, adil yargılanma hakkının güvencesidir. Avukatın görevinin sınırlandırılması, mesleğinde otokontrol yapılması, avukat kadar halkı etkileyecek ve adalete olan güveni de yok edecektir.“ dedi.

Usule aykırı soruşturma işlemleriyle meslektaşlarının özgürlüklerinden yoksun bırakıldığını dile getiren İlhan yaptığı yazılı açıklamada ”Denizli Barosu olarak avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi gibi savunmayı sindirme çabasında olan her türlü hukuka aykırı girişimlere karşı olduğumuzu, mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılması talebimizi, Ankara Barosu’nun ve meslektaşlarımızın yanında olacağımızı, soruşturma sürecini takip ederek hukuksal destek vereceğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”  İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER