BAŞKAN KEÇECİ; “2020 ‘DENİZLİ YILI’ OLSUN”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, 2020 yılının ‘Denizli Yılı’ ya da ‘Horoz Yılı’ olarak kutlanması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan talep ettiklerini söyledi.

BAŞKAN KEÇECİ; “2020 ‘DENİZLİ YILI’ OLSUN”

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, DRT Denizli Televizyonu ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Keçeci, 2020 yılına dikkat çekti. 2020’de Denizli’nin plaka kodu olan iki tane 20 rakamının yan yana geleceğinin altını çizen Başkan Keçeci; “Denizli’nin plakası; 20. 2020’de iki tane 20 yan yana. Odamızın Meslek Komitesi’ndeki arkadaşlarımız, ‘2020 yılı Denizli yılı olsun’ dediler. Bu fikir oldukça cazip geldi. Denizli Sanayi Odası olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geniş kapsamlı bir yazı yazdık. Denizli’nin kenara atılacak bir il olmadığını söyledik, 2020’nin ‘Horoz Yılı’, ‘Denizli Yılı’ olarak kutlanmasını talep ettik” dedi.

“DENİZLİ’NİN SORUNU; YATIRIM”

Programda ihracat rakamlarını da değerlendiren Başkan Keçeci, şunları söyledi: “Türkiye ihracatının 13,8 yükseldiği, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracatının yapıldığı söyleniyor. Benim için Denizli’nin ihracatı önemlidir. Denizli’nin ihracatı Ekim ayında tarihinin en büyük ihracatı değil. 2015 Mart ayında 313 milyon Dolarlık ihracat yaparken; 2018 yılı Ekim ayında 287 milyon Dolarlık ihracat yapmışız. Kötü bir ihracat değil ancak benim için yeterli bir kriter değil. Ay olarak 300 milyon Dolar’ın altındaki ihracat rakamını şık bulmuyorum. 13 milyon Dolarlık bir eksik var ve bunun tamamlanması lazım. Denizli’yi kurtaracak rakamın 300 milyon Dolar’ın üzerindeki rakamlar olduğunu düşünüyorum. 2015 yılı ile 2018 yılı arasında hep aynı rakamları gördük. Denizli artık daha fazla ihracat yapamıyor. Denizli’nin artık üretim kapasitesi ve buna bağlı ihracat kapasitesi bu. Denizli’de kapasite kullanma oranları yüzde 85. Her fabrikanın yıl bazındaki ortalamaları yüzde 85 çalışmakta. Bu da o fabrikanın artık yatırım yapması gerektiğini gösterir. Makineler ‘artık sana yetmiyorum’ diyor. Fabrikaların kendini büyütmesi gerekiyor. Yeni yatırımlar yapılmıyor. Dolayısıyla Denizli’nin sorunu; yatırım. Denizli’de yıllardır farklı bir sektörde, yapıda ya da ürün gamında maalesef üretim yok. Üretime temel de yok.”

PINAR ÇANKAYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER