Başkan Keçeci; “Elektrikte sıkı pazarlık dönemi yeniden başlıyor”

Son zamlar neticesinde daha fazla sanayicinin serbest tüketici olarak indirimli fiyat arayışına geçmesini beklediğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Elektrikte sıkı pazarlık dönemi yeniden başlıyor. Sanayici ucuz elektrik arıyor” dedi.

Başkan Keçeci; “Elektrikte sıkı pazarlık dönemi yeniden başlıyor”

Görevli tedarik şirketlerinin maliyetlerinde yaşanan artışlar gerekçesiyle, önce Temmuz ardından Ekim ayında elektrik fiyat tarifesine yapılan zamlar elektrik piyasasını hareketlendirdi.

Enerji Ticareti Derneği Başkanı Tamer Çalışır’ın verdiği bilgiye göre; Temmuz ayındaki elektrik tarifesi artışından sonra, serbest tüketicilere yönelik tarife altı teklifler artmaya başladı.

1 Ekim’den geçerli yüzde 14,9’luk fiyat artışı ile birlikte tedarik şirketlerinin serbest tüketiciye yönelik teklif marjları daha da açıldı.

İkili anlaşmalarla tarife fiyatları arasındaki fark açıldığı için serbest tüketicilere yönelik elektrik satışının ciddi şekilde büyümesi bekleniyor.

Konuyu elektrik zammından mümkün olduğunca kaçmanın bir yolu olarak değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Elektrik tedarik şirketleri, yükselen maliyetleri ve dar teklif marjları dolayısıyla serbest tüketiciye yönelik cazip teklifler sunamaz hale gelmişti. Oysa ki geçmişte EPDK tarafından belirlenen tarifelerin neredeyse yüzde 30 altında fiyat verildiği günler görmüştük. Son yapılan elektrik zamları tedarik şirketlerinin teklif marjlarını da genişletti. Böylece tarife altı teklifler artmaya, tedarik şirketleri yeniden sanayicilerin kapısını çalmaya başladı” dedi. Son zamlar neticesinde daha fazla sanayicinin serbest tüketici olarak indirimli fiyat arayışına geçmesini beklediğini belirten Başkan Keçeci, “Elektrikte sıkı pazarlık dönemi yeniden başlıyor. Sanayici ucuz elektrik arıyor, tedarik şirketleri genişleyen marjları dolayısıyla ticarethane ve sanayi abonesi serbest tüketicileri portföyüne katmaya çalışıyor. Elektrik sektörü rekabetin çok yoğun yaşandığı bir sektör ve bu piyasa ortamında sanayicilerimizin tarife altı elektrik fiyatları yakalamaları mümkün. Gerçekleşen zamlardan en az düzeyde etkilenmenin bir yolu da serbest tüketicilere yönelik piyasadaki fiyat rekabetinden maksimum düzeyde faydalanmaktan geçiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER