BAŞKAN KOCASERT TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ FORUMU'NA BAŞKANLIK ETTİ

BAŞKAN KOCASERT TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ FORUMU'NA BAŞKANLIK ETTİ

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Hindistan İş Forumu, TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert başkanlığında yapıldı.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda Türkiye-Hindistan İş Forumu yapıldı. Hindistan’ın Bombay kentinde yapılan foruma; TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert başkanlık etti. Türkiye-Hindistan İş Forumu, Hindistan Ticaret Odası Federasyonu (FICCI) Onursal Başkanı Sushil Jiwarajka'nın açılış konuşmasıyla başladı.

“İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK”
Türkiye’nin Hindistan Büyükelçiliği’ne ve TİM’e teşekkür eden Jiwarajka, bu tür organizasyon ve ticaret heyetlerinin Türkiye ile Hindistan'ın ikili ticaretinin gelişmesine önemli katkısı olduğunu belirterek, Hindistan özel sektörü ve FICCI hakkında bilgi verdi. Hindistan'ın bağımsızlığı ile birlikte daha fazla gelişen iki ülke arasındaki ilişkilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 Mayıs ayında gerçekleştirdiği resmi ziyaretin ardından çok daha büyük ivme kazandığını vurgulayan Jiwarajka, Türkiye ve Hindistan arasında, mal ticareti başta olmak üzere hizmet alanında da işbirliğinin artması gerektiğini belirtti.

“DIŞ TİCARET POTANSİYELİMİZİ ARTIRMALIYIZ”
Geçen yıl düzenlenen Yeni Delhi, Türkiye-Hindistan İş Forumu ziyaretleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla iki ülke olarak öncelikle ticaret hacmimizin 10 milyar Dolar’ı yakalamak olduğunu belirten Başkan Kocasert, bu hedefi daha da aşacak potansiyelin bulunduğuna dikkat çekti.  Karşılıklı ticaretin sürdürülebilir olması ve dengeli şekilde artırılması için sektörel çeşitliliğin önemine değinen Kocasert, mobilya, otomotiv demir-çelik ve diğer sektör gruplarında Hindistan'a olan ihracatını daha çok artırılması gerektiğini vurguladı. Hindistan'a olan ihracatın çoğunlukla makine, demir-çelik, kimyevi ürünler sektöründen gerçekleştirildiğini belirten Kocasert, “Türkiye ve Hindistan, kültürel ve bölgesel ilişkiler bağlamında diğer ülkelere açılma nezdinde önemli bir potansiyeli barındırıyor. Bu potansiyel, Avrupa ve Asya pazarlarına açılma adına büyük fırsata dönüştürülebilir” şeklinde konuştu. Türk ekonomisine ve dış ticaretine ilişkin önemli bilgiler veren Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, iki ülkenin de G20 üyesi olduğuna değindi.  Torunlar, Türkiye-Hindistan ikili ticaretinin gerçek potansiyeline ulaşması gerektiğini vurguladı.

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER