Başkan Konyalıoğlu: “Türk iş insanının dağınıklılığı çok yüksek”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu, “Gelişmiş ülkelerde sadece işin yapımıyla ilgili süreç yönetilirken biz de ona gelinceye kadar enerjimiz ciddi manada tükenmiş oluyor. Türk iş insanının bu anlamda dağınıklılığı çok yüksek” dedi.

Başkan Konyalıoğlu: “Türk iş insanının dağınıklılığı çok yüksek”

Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Konyalıoğlu; “Sabahları evden çıkarken akaryakıt ne oldu, döviz ne durumda, hava durumu nasıl ve dünyada savaş var mı, varsa hangi bölgelerde var, bizi sektör olarak, gündem olarak etkiliyor mu direct-indirect olarak etkiliyor mu, doğal gaz ne durumda gibi aslında bir iş insanının aslında sabah gündem olmayacak konuların kafada çözüm önerileri bulup öyle işe gidiyorum. İş yerinde de enflasyon, güncel problemler, işin yapımından, rutinden kaynaklanan dalgalanmalarla muhattap oluyoruz. Gelişmiş ülkelerde sadece işin yapımıyla ilgili süreç yönetilirken biz de ona gelinceye kadar enerjimiz ciddi manada tükenmiş oluyor. Türk iş insanının bu anlamda dağınıklılığı çok yüksek. Bizler eş zamanlı olarak o kadar çok dalgalanmayla yüz yüzeyiz ki gelişmiş ülkelerdeki iş insanlarının, onların muhattap olduğu dalgalanmalar bizimkilerin yanında yok gibi bir şey. Bu şartlar altında insan kaynağımızı nasıl geliştiririz, yeni yatırımlarımızı nasıl yaparız, inovatif iş yapma modellerini nasıl geliştiririz, bunlara da vakit, enerji ayırmaya çalışıyoruz. Bugün bunları yapamazsak geleceğimiz de gidecek. Bunlardan da taviz veremeyiz. Biz iş insanları yaşadıklarımızdan, deneyimlerimizden ders çıkarıyoruz. Bir hatayı bir kere yapabiliriz, bizim için bu olası bir şey, olsun da. İki defa, üç defa tekrarlıyorsa o bir problemdir. Biz bir kere bu hatayla yüz yüze kaldık, elektrik üç gün kesildi. Hal böyle olunca birçok iş insanın ajandasında daha önce olmayan o kısa dönemleri karşılayacak elektrik kaynakları, jeneratör gibi şeyler yatırım bütçelerimize girdi. Ek olarak jeneratörleri besleyecek yakıt, yakıtı depolayabileceğimiz alanlar girdi. Yani geçen yıl olmayan şeyler, şu anda enerji arzındaki güvendeki problemden dolayı gündemimizde var. Namusu kurtarmak maksatlı yapılan operasyonlar bunlar. Karlılığı sürdürülebilir hale getirme maksatlı değil. Sadece sözümüzün arkasında durmak, iş yerinin sürdürülebilirlik imajını zedelememek, o maksatlı yapılacak yatırımlar bunlar. Yoksa jeneratörden üretilen elektrikle yapılacak olan üretimin bizim tarafta hiçbir karşılığı yok. Komple zarar. Olumsuzluklardan bir yere varmak çok da uygun değil. Biz bunun tedbirini alıyoruz ama alırken; ‘İnşallah da olmaz diyoruz.’ Bu, koruyucu maksatlı hekime gitmek gibi. Bizim jeneratör, güç kaynağı yatırımlarımızın ana sebebi herhangi bir hastalık olması halinde, bakarsınız hiç kullanmayacağımız süreç olur. İnşallah böyle de olur” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER