BAŞKAN MEMİŞOĞLU, PAÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ve Makroteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı PAÜ Maliye Topluluğu tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Kamu Yarışma Sınavları ve Meslek Buluşmaları’ adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

BAŞKAN MEMİŞOĞLU, PAÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı PAÜ Maliye Topluluğu’nun, PAÜ’den mezun olan ve aynı zamanda kamuda çalışan bireylerle, öğrencileri buluşturarak onların kariyerlerinde daha başarılı bireyler olmasının hedeflendiği etkinliklerde zaman zaman da özel sektör temsilcileri davet edilerek öğrencilerin serbest piyasada girişimci olmaları amaçlanıyor. Topluluk tarafından üç haftada bir düzenlenen ‘Kamu Yarışma Sınavları ve Meslek Buluşmaları’ kapsamında PAÜ İİBF ABlok Konferans Salonu’nda öğrencilerle bir araya gelen Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ve Makroteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, özel sektördeki kariyer deneyimlerini paylaştı. Konferans, PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Hakan Sarıtaş’ın açılış konuşması sonrası PAÜ İİBF Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz’ün moderatörlüğünde devam etti. Sohbet havasında geçen konferansta Başkan Memişoğlu; genel ekonomiden ekonomide gençliğin istihdamına, kamuda ve özel sektörde çalışma koşullarının zorlukları ve cazibesinden Türkiye’nin gelecek konjonktürdeki potansiyel durumuna değin birçok konu konuşuldu.

İŞ ADAMI MI, İŞ İNSANI MI?

Günümüzde Türkçe’ye yeni eklenen kavramlardan biri olan “iş insanı” kavramına değinen DENİB Başkanı Memişoğlu, “1990’lardan öncesinde kadınların iş hayatında çok fazla yer almamasından dolayı ‘iş adamı’ kavramı dilimize yerleşti. Kadınlar 1990’lardan sonraki dönemde iş hayatında daha fazla yer almaya başlayınca iş kadınları da olmaya başladı ve böylelikle ‘iş insanı’ kavramı ortaya çıktı. Bazı dernekler yavaş yavaş dernek isimlerindeki ‘iş adamı’ kavramını ‘iş insanı’ olarak değiştiriyor. Doğru olan zaten iş insanı kavramıdır. Bu yüzden kendi adıma, iş adamlığından vazgeçip iş insanı olmaktan memnunum” dedi.

“BAŞKASINDAN BİR FAZLA ÇALIŞMAZSANIZ, BİR BAŞKASI SİZİ GEÇECEKTİR”

Etkinlikte iş hayatıyla ilgili deneyimlerinden sıklıkla bahseden Başkan Memişoğlu; herkesin kendisine en uygun alanda çalışmasını, bu nedenle bireyin kendisini çok iyi analiz etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bu bilinçle başkasından bir fazla çalışılması gerektiğinin altını çizen Başkan Memişoğlu, “Başkasından bir fazla çalışmazsanız, bir başkası sizi geçecektir. Bir başkasından daha çok çalışın.” öğütleri ile öğrencilere yol gösterdi. İlgiyle izlenen konferans öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

HABER MERKEZİ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER