Başkan Örki’den güreşseverlere teşekkür

Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl birincisi düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri, camiada büyük yankı uyandırdı. Belediye Başkanı Avni Örki, “Güreşlere katılan tüm pehlivanlarımıza, güreş heyecanını doyasıya yaşayan on binlerce güreşseverimize ve Denizlimize, Pamukkalemize yakışır bu büyük organizasyon da emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Örki’den güreşseverlere teşekkür

Pamukkale Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Pazar günü Denizli Atatürk Stadı’nda sabah saat 10.00’da başlayan Pamukkale Yağlı Güreşleri, akşam saatlerine kadar devam etti. Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste küçük, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde toplam 517 pehlivan katılarak, kıyasıya mücadele etti. Baş güreşlerde, İsmail Balaban ile Ali Gürbüz’ün final güreşi 20 dakika sürdü. Kıyasıya mücadelenin galibi Ali Gürbüz olurken, Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin ilk başpehlivanı olarak adını tarihe yazdırdı. Düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri, yağlı güreş camiasında büyük yankı uyandırdı.

BAŞARILI BİR ORGANİZASYON

Pamukkale Yağlı Güreşleri’nin kurucu ağası Denizlili iş insanı Yavuz Cinkaya, ağalık ihalesini alarak 2022 yılı Pamukkale Yağlı Güreş Ağası oldu. İlk kez şehir merkezinde düzenlenen Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne Kırkpınar daimi altın kemer sahibi Denizlili başpehlivan Hüseyin Çokal, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Ağası Seyfettin Selim, birçok ilin yağlı güreş ağaları, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile birlikte Türkiye Güreş Federasyonu’ndan yetkililer de katıldı. Yağlı Güreşlerin önemli isimleri, Pamukkale Belediyesi’nin gerçekten zor bir işin üstesinden geldiğini, ilk kez düzenlenmesine rağmen, eksiksiz ve çok başarılı bir organizasyona imza atıldığını belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’yi tebrik etti.

GÜREŞ SEVERLERDEN ÖVGÜ

Pamukkale Yağlı Güreşleri, kadınından, erkeğine, yaşlısından gencine izlemeye gelenler ile yağlı güreşleri her kentte takip eden güreş severlerden tam not aldı. Pamukkale Belediyesi’nin başarılı bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ifade eden güreşseverler, Pamukkale Belediyesi’nin Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne eş değerde her ayrıntısıyla başarılı, büyük bir organizasyona imza attığını belirterek, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’yi tebrik etti. Güreş meraklısı Hüseyin Zeybek, “Güreş meraklısıyım. Denizli’de güreş olmasını hep isterdim. Bu başlangıç çok iyi oldu. Denizlimiz Hüseyin Çokal, Bayram Kes, Hasan Güngör gibi önemli isimleriyle güreşçi memleketidir” dedi. Minik güreşsever Adem Turan, “Denizli’de böyle bir etkinliğin olması çok güzel. Tüm Türkiye’den gelen güçlü başpehlivanlarımız var. Çocuk güreşçilerimizde var. Yakında inşallah bende bu sahalarda olmak istiyorum. Keyifle izliyoruz. Başkan Avni Örki’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

“MUĞLA’DAN SADECE BU GÜREŞ İÇİN GELDİK”

Denizli’de yağlı güreş olmasını hep istediklerini ifade eden Salih Sepet, “Antalya’da ve diğer birçok il de olduğu gibi burada da hep güreşlerin olmasını istiyoruz. Belediye başkanından, güreş organizasyonu düzenleyene kadar emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diye konuştu. Karadenizli İbrahim Özaydın, “Denizli’de bu ilk defa oluyor. Ben Karadenizliyim orada daha yoğun oluyor ama buradaki seyircilere çok şaşırdım, baya kalabalık bir seyirci. Denizli’de de çok fazla güreşsever varmış” derken, Muğla’dan gelen Mustafa Emre, “Muğla’dan sadece bu güreş için geldik. Zamanında Kırkpınar güreşlerine gitmiş biri olarak ilk defa gerçekleştirilen bu organizasyon oldukça iyi, devamını diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN ÖRKİ’DEN TEŞEKKÜR

Pamukkale Yağlı Güreşleri ile bir ilke imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Avni Örki, “Bir ilke imza attık. Güreş severlerden ve yağlı güreşin önemli isimlerinden övgüler duyduk. Halkımızın özlem duyduğu bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ata sporumuzun gelecek kuşaklara aktarılmasına aracılık yapmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Pamukkale Yağlı Güreşleri’ne çocuğu, torunu, eşiyle birlikte, gencinden yaşlısına katılım sağlayan güreş severlerimizin gösterdikleri ilgi çok güzeldi. Şehir merkezimizde bir ilk olarak tarihe kazıdığımız Pamukkale Yağlı Güreşleri'ne katılan tüm pehlivanlarımıza, güreş heyecanını doyasıya yaşayan on binlerce güreş severimize ve Denizlimize, Pamukkalemize yakışır bu büyük organizasyon da emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER