Başkan Osman Zolan’dan Kayseri’ye övgü

Kayseri’de düzenlenen ‘Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı’na katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Kayserimiz gerçekten imrenilecek bir şehrimiz. Üreten, çalışkan insanların olduğu şehir. Kayseri, örnek şehirciliğin yapıldığı yerlerden birisi, çok güzel eserler var” diye konuştu.

Başkan Osman Zolan’dan Kayseri’ye övgü

Tarihi ve kültürel geçmişiyle geçmişten geleceğe bir köprü görevi üstlenen ve dört bir yanından adeta tarih fışkıran Kayseri, 3 gün süren ve yerel yönetimler açısından özel önem taşıyan toplantılara ev sahipliği yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde Cuma günü Kayseri’ye giden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcıları ve belediyelerin genel sekreterleri dahil üst düzey yöneticiler önemli toplantılar gerçekleştirdi, şehri yakından tanıma fırsatı buldu.

Başkan Büyükkılıç konuklarla yakından ilgilendi

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’de yerel yönetim çalışmalarını kapsamlı bir şekilde konuklarına aktarırken, özellikle yerel yönetimler yasası kapsamında önemli görüş alış verişinde bulunuldu. Başkan Büyükkılıç’ın yakından ilgilendiği konuklar, Kayseri’nin incisi, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunup, teleferikle zirveye çıktı. 9 farklı ilden gelen misafirlere, gastronomi merkezi olma yolunda ilerleyen Kayseri’nin mutfak kültürünün zenginliği olan yerel ve yöresel yemeklerden de ikram edildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Erciyes Master Planı kapsamında Erciyes’in 12 ay aktif bir şekilde değerlendirilebilmesine yönelik projelendirilen Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ni gezen başkanlar, burada penaltı atışı yapmayı da ihmal etmedi. Ticareti, endüstrisi, sağlığı, gastronomisi, turizmi, tarihi ve doğa güzellikleriyle bir cazibe merkezi olan Kayseri’yi daha yakından tanıma fırsatı bulan misafirler, Anadolu'daki ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Medresesi’ndeki Selçuklu Müzesi’ni ziyaret etti. Ardından Hititler, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine damga vuran ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür ve sanat merkezine dönüştürülen tarihi Kayseri Kalesi’nde incelemelerde bulunan misafirler, KAYMEK tarafından açılan el emeği, göz nuru eserlerin yer aldığı sergiyi gezdi. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin konserini de vatandaşlarla birlikte keyifle dinleyen başkanlar, Sanatçılar Sokağı’nı da ilgiyle inceleyerek kültür ve sanat dolu dakikalar yaşadı. Başkanlara, Başkan Büyükkılıç tarafından Kayserispor Store’dan forma hediye edilirken, pastırma ve sucuğun anavatanı olan kentte esnaf ziyaret edilip, anavatanında pastırma ve sucuk ikram edildi.

“Kayseri, örnek şehirciliğin yapıldığı yerlerden biri”

Kayseri’nin imrenilecek bir şehir olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Kayserimiz gerçekten imrenilecek bir şehrimiz, üreten, çalışkan insanların olduğu şehir. Kayseri, örnek şehirciliğin yapıldığı yerlerden birisi, çok güzel eserler var. Yapılmış, güzel icraat ve yatırımlar var. Başta Mehmet Özhaseki olmak üzere, önceki ve sonraki belediye başkanlarımızın emekleri var, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Kayseri, parlayan bir yıldız”

Kayseri’nin hem bölgesinde hem ülkede parlayan bir yıldız ve ideal bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, “Kayseri gerçekten parlayan bir yıldız, hem bölgesinde hem ülkemizde çok güzel bir şehir, ideal bir şehir halindedir. Erciyes, ülkemizin kayak turizmi anlamında göz bebeklerinden birisi, büyükşehir belediyemiz çok güzel yatırımlar yapmış. Yerinde görmek anlamında da bu toplantılar çok yerinde. Kayseri’de yerinde görülecek örneklerden birisi, bunlardan çok fayda elde edeceğiz, sağ olsunlar güzel bir ev sahipliği yaptılar. Sayın bakanımız Mehmet Özhaseki beye ve değerli Memduh Büyükkılıç Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, Kayseri’nin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

Başkanlar görüşlerini aktardı

Başkanlar, 3 günlük dolu dolu Kayseri ziyareti ile ilgili görüşlerini aktardı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın tecrübesi ve birikimi ile Kayseri’nin yaşam kalitesi için büyük gayret gösterdiğini belirtti. Kayseri’den örnek alınacak çok şey olduğunu ve çok etkilendiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, “Burada çok güzel işler yapılmış ve istikrarın ne güzel sonuçlar doğurabileceğini gördük” dedi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise, Kayseri’nin Türkiye için bir şans olduğunu belirtti. Kayseri’nin çok sevdiği bir şehir olduğunu söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, daha evvel Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı iken Yamula Barajı’na doğalgaz gelmesi gibi bütün çalışmalara bakan olarak katıldığını hatırlattı. Kayseri’de yapılan hizmetlerin tebrike şayan bir durum olduğunu söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kayseri ile Erzurum’un Selçuklu şehirleri olduğunu, aynı değerlere sahip iki belediye olarak gördüklerini ifade etti.

“Çok güzel bir şehir olarak hafızalarımıza kazındı”

Kayseri’nin belediyecilik ve hizmetler bakımından rol model olabilecek güzel bir şehir olduğunun altını çizen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kayseri tarih itibariyle kadim bir şehirdir. Malatya ile de hukuku olan bir şehirdir” diye konuştu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kayseri’nin kadim bir şehir olduğunu, özellikle yerel yönetimlerde şehircilik, kültür, çevre ve alt yapıda birçok örnek çalışmalara imza atmış bir şehir olduğunu söyledi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise “Kayseri’nin alt yapısı, üst yapısı, yerel yönetimler anlamında şehrin son durumu göz kamaştırıcı, bende de hayranlık uyandırdı, kendi şehrimde de uygulamak üzere örnek aldığım bazı özel çalışmaları da gördüm. Çok güzel bir şehir olarak hafızalarımıza kazındı” şeklinde ifade etti. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER