Başkan Otçu: “Ayasofya, bir mabetten daha fazlasıdır”

Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesine ilişkin basın açıklamasında bulunan Denizli Gönüllü Teşekküller Platformu (DGTP) Başkanı Erdal Otçu, “Ayasofya; artık rükû ve secdelere hasret kalmayacaktır. Ayasofya bir mabetten daha fazlasıdır. Zincirler kırılmakta; Ayasofya insanlığın gönlüne, kalbine açılmaktadır” dedi.

Danıştay’ın 2 Temmuz’da gördüğü duruşmanın ardından Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasına karar verilmişti. Resmen cami olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Ayasofya’da 86 yıl sonra cemaatle ilk namaz 24 Temmuz Cuma Günü kılınacak. Denizli Gönüllü Teşekküller Platformu (DGTP) Başkanı Erdal Otçu, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Başkan Otçu; “ İstanbul elbet bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan; onu fetheden asker ne güzel askerdir müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın; İstanbul’u fethetmesinden sonraki ilk cuma gününe denk gelen 1 Haziran 1453'te okuttuğu hutbe ile ‘kılıç hakkı’  olarak camiye dönüştürülen Ayasofya'nın 24 Temmuz 2020'de cuma namazıyla birlikte tekrar Müslümanların ibadetine açılacak olmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz. ‘Kutsal Bilgelik’ manasına gelen ‘Aya-Sofya’ isminin kelime anlamındaki bilgeliğin Ortodoks mezhebindeki teslis akidesinin üç özelliğinden birisi olarak ifade edilmesi ve bunun İslam itikadına aykırı olmasına rağmen; ‘Ayasofya’ ismine dokunulmaması ve istisnasız herkesin camiyi ücretsiz olarak ziyaret edebilecek olması, Türkiye tarafından inanç turizmine yapılmış büyük bir katkıdır. Ayasofya'nın tekrar camiye dönüştürülmesi; Müslümanların İstanbul'da ibadethane eksiği ve ihtiyacı bulunduğu için değil; Fethin ve İstanbul'un özgürlüğünün nişanesi olan Ayasofya’nın aynı zamanda İslam'ın ‘kızılelma’sı olmasındandır ”şeklinde konuştu.

"AYASOFYA, İNSANLIĞIN KALBİNE AÇILMAKTA”

Ayasofya’nın İslam tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Otçu; “Peygamber Efendimiz'ce (s.a.s) övülen bir komutan tarafından İstanbul şehri ile birlikte; kendisinden sonraki nesillere vasiyet ile miras bıraktığı bir vakfiyenin şartlarına uygun olarak kullanıma açılması egemenlik haklarının milletimize ait olduğunun dünyaya haykırılmasıdır. Ayasofya’nın tekrar camiye dönüştürülmesi; öz yurdumuzda garip, öz yurdumuzda parya olmadığımızın ilanıdır. Ayasofya; bundan sonra İstanbul ve İslam alemine mahzun mahzun bakmayacaktır. Ayasofya; artık rükû ve secdelere hasret kalmayacaktır. Ayasofya bir mabette daha fazlasıdır. Zincirler kırılmakta; Ayasofya insanlığın gönlüne, kalbine açılmaktadır. Türkiye ve İslam Âlemi; Kurban'da çifte bayram yapmanın sevincini yaşayacaktır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211