Başkan Şen'den Antik Havuz hakkında açıklama

Yaklaşık 2 yıl önce duvarları çöken Pamukkale’deki Antik Havuz’da restorasyon çalışmaları kapsamında sökülen zakkumlara ilişkin açıklama yapan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, “Elbette ki bu inşaat faaliyetleri sırasında havuz etrafındaki bitki örtüsü kaldırılmıştır. Ancak sonrasında yine doğal bitki örtüsü ile kaplanması sağlanacaktır” dedi.

Başkan Şen'den Antik Havuz hakkında açıklama

Yaklaşık 2 yıl önce duvarları çöken Pamukkale’deki Antik Havuz’da restorasyon çalışmaları, devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Antik Havuz’un çevresinde bulunan ve havuzun simgesi haline gelen zakkumlar köklendi. Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, konuya ilişkin açıklama yaptı. Bölgede yapılan tüm çalışmaların DENTUROD takibi altında olduğunu belirten Başkan Şen; “Yaklaşık 2 yıldır havuzdaki tadilatın hızlı bir şekilde yapılabilmesi için ilgili kurumlarla görüşmeler yapılmış havuzda oluşabilecek büyük bir göçmenin hiçbir şekilde ulusal ve uluslararası kamuoyuna izah edilemeyeceği basın açıklamalarımızda yer almıştır. Son olarak Kovid-19 başladığı dönemde derneğimiz DENTUROD üst çatı örgütümüz TÜROFED kanalıyla Sayın Kültür Ve Turizm Bakanımızla görüşme sağlamış, antik havuz tadilatı ve gece müzeciliğinin Pamukkale Hierapolis için önemi ve acili yeti anlatılarak Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın da ilgi takibiyle antik havuz tadilatı, gece müzeciliği çalışmaları bölgemizde başlamıştır. Antik havuzun kentimizin tanıtımına ve kalkınmasına etkisi çok büyüktür. Takdir edersiniz ki uzun bir geçmişi olan yapıların ilk yapıldıkları veya oluştukları durumda kalmaları hemen hemen imkansızdır. Zaman eskitir, yıpratır, değiştirir, yok eder. Bugün kültürümüzün ve ekonomimizin sürdürülebilirliğini daimi kılabilmek için bu yapılarımızı korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“YİNE DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜ İLE KAPLANMASI SAĞLANACAK”

Havuz çevresinin geçtiğimiz yıllarda havuzun içine doğru yıkılmaya başladığını hatırlatan Başkan Şen; “Bunu önlemek için, gerekli izinler alınıncaya kadar, Antik Havuz’un yıkılmakta olan çevresi branda ile koruma altına alınmıştı. Ancak bu geçici bir çözümdü. Bugün yapılmakta olan, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onayı ile taş duvar işçiliği ile havuzun çevresinin kuvvetlendirilmesidir. Elbette ki bu inşaat faaliyetleri sırasında havuz etrafındaki bitki örtüsü kaldırılmıştır. Ancak sonrasında yine doğal bitki örtüsü ile kaplanması sağlanacaktır. Bunun için gerekli peyzaj alanı çalışmalar sırasında bırakılmıştır” dedi.

“KÜLTÜREL MİRASLARIMIZI GELECEK KUŞAKLARA BIRAKABİLME KONUSUNDA UMUTLUYUZ”

Antik Havuz’un tarihi korumak için bir araç olduğunu belirten Başkan Şen, şunları aktardı: “Bir kültür belgesidir, tarih belgesidir, estetik belgedir, bir yaşantı belgesidir. Öyleyse Antik Havuz’da bunlarla ilgili ne varsa korunması gerekmektedir. Bunun için de yapının fonksiyonel olarak yaşatılması elzemdir. Bugünün yaşantısına bağlı bir tarafı olmadan yapıyı ayakta tutmak, belge değerini korumak mümkün değildir. Günümüz hayatına fiziksel olarak katılmasını sağlayacak tedbirlerin alınması gereklidir. Bu tarz minimum müdahalelerin sadece estetik yargılamalarla engellenmesi, yapının korunması ve geleceğe bırakılabilmesi adına akılcı bir sonuca vardırmaz. Korumak bir mali yetenek, bir teknik yetenek, bir örgütlenme ve kanuni imkanların varlığını gerektirir. Bütün bunlar, yeteri kadar teşvik edici bir kültürel ortamın meydana gelmesine bağlıdır. Kentimizde bu yeteneklerin mevcudiyeti, koruma ve yaşatma bilinci ile sahip olduğumuz kültürel miraslarımızı gelecek kuşaklara bırakabilme konusunda umutluyuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER