Başkan Şen: “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tesislerimize gelebilir”

Normalleşme takvimiyle birlikte kapılarını açan Pamukkale Karahayıt Bölgesi’ndeki otellerin tüm hazırlıklarını yaptığını belirten Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “Konukların sağlığı için otellerde sosyal mesafe ve hijyen dikkate alınarak bir dizi ek düzenleme yapıldı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tesislerimize gelebilir ”dedi.

Başkan Şen: “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tesislerimize gelebilir”

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan travertenleriyle ünlü Pamukkale’de bulunan oteller, normalleşme süreciyle birlikte kapılarını açtı. Oteller yeni süreçte İç İşleri Bakanlığı tarafından belirtilen 132 maddelik sertifikayı almak zorunda. Sertifika alamayan oteller konaklama hizmeti veremeyecek. Konuya ilişkin açıklama yapan Denizli Otelciler Ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “Korona salgını ile birlikte yaşanan kayıpları telafi etmek istiyoruz. İlk olarak bu konuda yurt dışından uçakların başlaması gerekiyor. Pamukkale Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden birisidir. Uzak Doğu’dan, Avrupa’dan, Amerika’dan olsun uçuş seferlerinin başlaması gerekiyor. Bu konuda Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ciddi anlamda çalışmalarda bulunuyor. Tabiki bu bir süreç. Vaka sayılarının düşmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın önlemlerini alması gerekiyor. Mümkün olduğunca vatandaşların tatil sürecinde yakın temasta bulunmaması gerekiyor. Turizm sektörü kendine gelecektir” dedi.

OTELLER AYLIK DENETLEMEDEN GEÇECEK

Otellerin güvenli turizm sertifikasını alarak hizmet verebileceğini belirten Başkan Şen; “Daha düne kadar sertifika almak mecburi değildi. İç İşleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye göre sağlık önlemlerini alıyorduk. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı yeni kararla birlikte 50’nin üzerinde odası olan tüm konaklama tesisleri belediye belgeli ve bakanlıktan güvenli turizm sertifikasını almak zorundalar. Bu sertifikayı almak için 15 Temmuza kadar vakitleri var. Kapalı otellerde açıldıktan bir hafta sonra bu sertifikayı alacaklar. Yaklaşık 132 maddelik bu sertifikayı aldıktan sonra sertifikanın geçerliliği 1 aydır. 1 ay sonra yeniden denetleme yapılacak.  Her ay bu denetleme yapılacak. Denetlemeyi yapan firmalar bu otellere gizli müşteriler yollayacak. O müşterilerde otellerde gerekli düzenlemelerin yapılıp yapılmadığını kontrol edecek. Böylelikle gelen misafirlerin güvenli bir tatil yapması sağlanacak. Denizli’deki tesislerimizden şu anda 4 tanesi bu sertifikayı aldı. Açık olan 50’nin üzerindeki tesislerimiz 15 Temmuza kadar bu sertifikayı alacak. Tüm Türkiye’de 50’nin üzerindeki odası olan tüm tesisler bu sertifikayı almak durumunda. Sertifika alınmazsa otelde konaklama hizmeti verilemiyor. Denizli’deki tüm otellerimiz sertifikayı almak için çaba harcıyor. Bu denetlemeyi yapan şirketler tamamen bağımsız şirketler. Bunlar uluslararası şirketler.  Güvenirlilik açısından da bu çok önemli. Vatandaşlarımız evlerinden daha güvenli olarak tesislerde konaklama yapabilirler. Vatandaşlarımızda bu tesislerde konaklama aşamasında kendi önlemleri almalı. Onlara da büyük görevler düşüyor. Tesislerde yemekler çok güvenli hazırlanıyor. Açık büfeler paravanla kapalı. Görevli personeller yardımcı olacaklar. Odaların havalandırılması ve dezenfekte edilmesine tesisler çok dikkat edecek. Kullanılan yemek esnasındaki malzemeler streç  filme ve kâğıt ambalaj içerisinde olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER