Başkan Şevik’in pikan cevizi fidanlarının dikimine başladı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in talimatıyla, 8 yıl önce deneme üretimine başlanan pikan cevizinin ilk meyvesinden elde edilen fidanların dikimine başlandı. Bölmekaya ve Bozalan Mahalleleri’ne 50 pikan cevizi fidanı dikildiğini açıklayan Başkan Şevik, çiftçilere öncü olmak amacıyla dikilen ceviz fidanlarının aynı zamanda mahalleye ek gelir sağlanacağını vurguladı.

Başkan Şevik’in pikan cevizi fidanlarının dikimine başladı

Buldan’da yetiştirilen ürünlere ek olarak ekonomik değeri yüksek olan alternatif ürünlerin de yetiştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüten Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in önceki başkanlık döneminde deneme üretimi amaçlı dikilen pikan cevizinin, tohum olarak kullanılan ilk meyvelerinden üretilen fidanların dikimine başlandı. Buldan toprak ve iklim yapısına yüksek uyum sağlayan pikan cevizi üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Başkan Şevik, “Diğer ceviz türlerine göre besin değeri yüksek olan pikan cevizi üretimini ilçemizde yaygınlaştırmak istiyoruz. 8 yıl önce diktiğimiz ceviz fidanlarının ilk meyvesini tohum olarak kullandık. Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizce yetiştirilen 2 yaşındaki pikan cevizi fidanlarının dikimine başladık. Bölmekaya ve Bozalan Mahalleleri’ne 50 pikan cevizi fidanı dikildi” dedi.

“Daha yeşil bir Buldan için”

Bozalan ve Bölmekaya Mahalleleri’ne dikilen 50 pikan cevizi fidanının çiftçilere öncü olacağını söyleyen Başkan Şevik, “İlçe merkezi ve kırsal mahallelerimizde ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Daha yeşil bir Buldan için başlattığımız ağaçlandırma çalışmaları kapsamında kırsal mahallelerimize, sadece görsel yönden değil gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 8 yıl önce deneme üretimi yapılan ve yüksek verim alınan pikan cevizi, Buldanlı çiftçilere alternatif ürün olacak. Diğer mahallelerimizde de ağaçlandırma ve pikan cevizi dikimi projemiz devam edecek” diye konuştu.

Diğer mahallelerde de devam edecek

Başkan Şevik, ağaçlandırma ve pikan cevizi dikimi projesinin diğer mahallelerde de devam edeceğini belirtirken; Bozalan Mahalle Muhtarı Mustafa Kılınç ile Bölmekaya Mahalle Muhtarı Ünal Kırmızıoğlu yapılan çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Mustafa Şevik ve ekibine teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER