Başkan Şevik’ten Helvacılar'a yatırım sözü

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Kadıköy’den başladığı geniş kapsamlı mahalle ziyaretlerine Helvacılar Mahallesi’nde devam etti. Helvacılar Mahallesi'nde halı saha inşaatını inceleyen Başkan Şevik, mahalleye yeni yapılacak yatırımların da müjdesini verdi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, mahallelerin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla başlattığı mahalle ziyaretlerini, Helvacılar Mahallesi'nde devam etti. Başkan Şevik'in birim müdürleriyle yaptığı ziyarete Mahalle Muhtarı Selahattin Yeşildağ da eşlik etti. Mahalle sakilerinin imece usulü başlattıkları aşevi inşaatını gezen Başkan Şevik, "Aşevine belediye olarak destek vereceğiz. Burası bir an önce tamamlanarak, mahalle sakinlerimizin hizmetine sunulacak" dedi. Daha sonra, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile imzalanan protokol çerçevesinde ilçeye yapılacak spor yatırımlarından biri olan Helvacılar Mahallesi Halı Saha inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Şevik, çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

HACI ALİBABA TÜRBE VE CAMİSİ’NDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Başkan Şevik, Buldanlı Derviş Hacı Ali Baba tarafından yaptırılan tekke, 1985 yılında torunu Feyza Çolakoğlu tarafından yıkılarak, yerine babası Şeyh Nuri Akın anısına türbe ve cami yaptırılarak Diyanet İşleri’ne bağışlanan caminin çevresinin sosyal tesis alanı olarak düzenleneceğini belirtti.  Başkan Şevik, “Hacı Ali Baba Türbe ve Camisi’nin yanındaki kötü görüntüyü kaldırmak istiyoruz. Konuyla ilgili Hacı Ali Baba’nın torunu ve Şeyh Nuri Akın’ın kızı Feyza Çolakoğlu ile görüşerek, burasını mahalle sakinlerimizin mevlit sünnet, hayır yemeği gibi merasimlerini yapacağı yarı kapalı bir mekan olarak düzenlenecek. Çevresi ağaçlandırılıp, yeşillendirildiğinde hem türbe ve cami daha görünür olacak, hem de mahallemiz yeni bir alan kazanmış olacak” dedi.

SOSYAL TESİS VE DÜĞÜN SALONU YAPILACAK

Pandemi sürecinde düğün, nişan, mevlit gibi merasimlerin daha çok açık salonlarına taşınması nedeniyle ilçenin belirli bölgelerine açık düğün salonları yapmaya gayret gösterdiklerini belirten Başkan Şevik, bunlardan birini de Helvacılar Mahallesi'ne yapacaklarını açıkladı. Başkan Şevik, açık düğün salonunun yanı sıra mahalleye bir de sosyal tesis yapılacağının müjdesini verdi.

TOPDAMI’NA KALE VE ANIT PROJESİ

Buldan'ı kuş bakışı gören ve içerisinde su deposu, piknik alanı, çocuk oyun alanı ile fitness aletlerinin bulunduğu Topdamı Mevkii'nde de incelemelerde bulunan Başkan Şevik, “Yıllar önce burada Ramazan topu atıldığı için tepenin adı ‘Topdamı’ olarak biliniyor. Ancak top atışı sırasında meydana gelen kazada belediye çalışanın hayatını kaybetmesi sonucu burada top atışları yapılmıyor. Burada Belediye çalışanı Çön Habip Rolles’in anısına bir anıt dikeceğiz" dedi. Ayrıca Topdamı’na yapılacak kale projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Şevik, "Buraya ilçemizin tarihine yakışır Kale yapacağız. Kale ve kaleye dikeceğimiz Türk Bayrağı, Sarıgöl-Denizli yolundan geçen herkes görecek. Topdamı Kalesi,  ilçemizin sembolü olacak" diye konuştu.

BELEDİYE MİSAFİRHANESİ YAPILACAK

Topdamı Mevkii’nde Tarım ve Orman Bakanlığı'na ait atıl durumdaki binayı misafirhane olarak restore etmek istediklerini açıklayan Başkan Şevik, “Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bina uzun yıllardan beri kullanılmıyor, atıl durumda. Bu binayı tahsis veya kiralamak suretiyle belediyemize kazandırmak istiyoruz. Burasını, belediyemiz imkanlarıyla restore ederek misafirhane olarak değerlendirmek istiyoruz. Böylelikle, hem ilçemize gelen misafirlerimizi, Buldan'ın en güzel yerinde ağırlamış olacağız,  hem de Helvacılar Mahallesi'ne hareketlilik katmış oluruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER