Başkan Şevik’ten piknikçilere çağrı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’nde piknikçilerin geride bıraktığı çöpleri temizleyecek ekiplerinin olduğu vurgulayarak, “Çöplerimizi, belediyemize ait çöp toplama alanlarına atalım” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle  “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilen bin 155 Rakımlı Süleymanlı Yayla Gölü, bünyesinde barındırdığı 180 çeşit kuş türü ve çok sayıda endemik bitki örtüsünün yanı sıra karacak ormanları arasında doğa harikası. Dört mevsim, kuş gözlemcileri ile doğa ve fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı olan Süleymanlı Yayla Gölü, piknikçilerin de vaz geçilmez alanlarından.  Piknikçilerin geride bıraktığı çöplerin Süleymanlı Yayla Gölü ekosistemine büyük zarar verdiğini söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, vatandaşlara biraz daha duyarlı olunması çağrısında bulundu.

“HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKALIM"

Yayla Gölü’nde Buldan Kaymakamlığı ve Belediyesi başta olmak üzere Jandarma’nın da yoğun önlem aldığını vurgulayan  Başkan Şevik, “Ekiplerimiz, periyodik olarak, belirli aralıklarla Yayla Gölü’nde temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, doğaya verilen zararı telafi edemeyiz.  Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde göl kenarında,  piknik yapmak, ailece keyifli birkaç saat geçirmek çok güzel.  Yalnızca, geride bırakılanlara dikkat edilmesi lazım. Bu çöpler çevre kirliliğine yol açtığı gibi, gölümüzün ekosistemine de büyük zarar veriyor.  Doğa harikası gölümüze hep birlikte sahip çıkalım. Piknik bittikten sonra çöplerimizi doğaya gelişigüzel atmayalım. Belediyemize ait çöp toplama alanlarına atarak elbirliği ile gölümüzü koruyalım" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER