Başkan Şevkan: “Dalaman Çayı'nı kaybediyoruz”

Son günlerde iyice artan Dalaman Çayı kirliliği konusunda sessiz kalmayan Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, “Bu böyle gitmez. Dalaman Çayı'nı kaybediyoruz” dedi.

Başkan Şevkan: “Dalaman Çayı'nı kaybediyoruz”

Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, son günlerde iyice artan Dalaman Çayı kirliliği konusunda sessiz kalmadı. Konunun takipçisi olduğunun altını çizen Başkan Şevkan; “Bu böyle gitmez. Dalaman Çayı'nı kaybediyoruz. Gelin canlar bir olalım. Dalaman Çayı ile Dalaman Yolu içimizdeki sızı, yüreğimizdeki yaradır. Acıpayam Belediyesi olarak geri dönüşüm hareketini ilk başlattığımızda ne kadar umutluyduk. Tertemiz bir çevre ve doğa hep hayalimiz olmuştur. Başarabiliriz, inancıyla çok heyecanlıydık. Başardıklarımız oldu. Başaramadıklarımız da oldu. Bizler aydınlık yüzlü Acıpayam halkının belediyesi olarak başardıklarımızı hiç dile getirmedik ama başaramadıklarımızı yüreğimizde bir yara olarak taşıdık. Atık su Arıtma tesisi en büyük hedefimizdi. Değişik nedenlerle gerçekleşmemişti. 2014 yılından sonra Denizli Büyükşehir Belediyemizin programı dahilinde hem arıtma tesisimiz yapıldı. Hem de katı atık bertaraf tesisimiz kurularak vahşi depolamadan kurtulduk. Çevreyi korumanın belediye tarafı biraz daha umutlandırmıştı bizi. Teşekkürler Büyükşehir, teşekkürler Osman Zolan Başkanım” dedi.

“DALAMAN ÇAYIMIZ KONUSUNDA DİLEDİĞİMİZ NOKTAYA YAKLAŞAMADIK"

Yakın zamanda DESKİ Genel Müdürlüğü’nün Acıselsan Bölgesi’ndeki kirli su kanalını arıtmaya bağlayacağını belirten Başkan Şevkan, şunları aktardı: “Toplulaştırma nedeniyle DSİ’den görüşler alınıp, yapılabilir raporu verildiği için de yaza doğru Yeni mahalle ve Sanayi Bölgemizden gelen kirli atıklar yine inşallah arıtmaya bağlanacaktır. Yine DESKİ Genel Müdürlüğümüzce kanalizasyon şebekesi olan tüm mahallelerimizde doğal arıtma yöntemi ile çözülebilir mi araştırması yapılmakta olup çok yakında o bölgelerdeki vatandaşlarımızın sıkıntıları giderilecek, en azından çevreye bir nefes verilecektir. Ne yazık ki bütün bu çabaların yanında bir türlü üstesinden gelemediğimiz bazı sorunlar var. Özellikle Dalaman Çayımız konusunda dilediğimiz noktaya yaklaşamadık. Tertemiz suyuyla içinde sarı balıkların oynaştığı o güzelim çayımızın özlemi bitmedi. Ta baştan beri belediye olarak dedik ya ‘başardıklarımız vardı başaramayıp hayallerimizin özleminde kaldıklarımız da.’ Bu süreçte kendimizi hep aynada görmeye çalıştık. Bazen pusluydu aynamız belki göremedik kendimizi ama hep çabaladık. İyi niyet penceremizi açık tuttuk hep. Umutlarımızı hiç yitirmedik, kendimize ve birlikte hareket edeceğimiz kişi ve kuruluşlara güven duyduk, inandık.”

“UĞRUNA ÖLECEĞİMİZ TOPRAĞIMIZ KALMAYACAK"

Başkan Şevkan, şunları söyledi:  “Nasıl salgında para ile sağlık arasında sıkışıp kaldıysak, burada da yine bir şeyler arasında kaldık sanırım. Bir yanda halkımızın alınterine karşı ekmek sunan kurumlara sahip çıkmak, onların yanında olmak, bir yanda gelişimin olumsuz yanlarıyla mücadele etmek. Bir yanda kurum ve işletmelerin belgeyle çevreyi korumanın yeterli olacağı yanılgı ve aldatmacası bir yanda gerçekten çok kirli ama belge üzerinde temiz görünen çevre. Bizler bu işletmelere hep bizimdir gözüyle baktık. Mabedler gibi kutsal gördük hep. Ekmek teknemiz diye düşündük. Hem onları koruyalım hem çevremizi, toprağımızı, suyumuzu koruyalım dedik. Umutluyduk da... Hiç kötü göz ve düşünceyle bakmadık. ‘Buralar bizim’ dedik. ‘Çevreyi kirletiyor olsalar bile düzelir’ dedik. Kızmadık, gücenmedik, anlattık, rica ettik, küsmedik, cezalandırmak gibi duyguları hiç aklımıza getirmedik. Hani ağaç baltaya demiş ya; ‘sen beni kesemezdin ama sapın benden!’ İşte o hesap onlar biziz, biz de onlar diye düşündük. Çalışanlarımız var, ekmeklerimi oralardan kazanan üreten halkımız var, ekmek kadar kutsal bir şey var mı? Ayrıca memleket ekonomisine katkılarını inkar edemeyiz. İşte bu gözle baktık hep. Samimiydik, içtendik, yalındık. Ama birader birazcık olsun sizler de samimi olup bize bir bakın noktasına geldik. Hep biz sevmeyelim sizleri, biraz da siz düşünün içtenlikle değil mi? ‘Kazancınızdan az bir miktarını çevreye harcayın’ dedik ama ne yazık ki olmadı. Samimi davranan dostlarımız da yok değil, elbet biliyoruz. İnsanlara ekmek vermek zordur gerçekten. İş sahibi iş insanı olmak kolay değil. Ciddi bir sorumluluktur, kılı kırk yarmaktır. Saygın işletmelerimiz biliyoruz. Biz, ‘bütün kazancınızı harcayın’ demiyoruz ki? Kazancınızdan birazıyla olmaz mı bu iş? Çevre de Dalaman da bunu istiyor bizlerden. Her biriniz inanıyorum ki bu vatan, bu toprak, bu albayrak uğruna ölümü bile gözünüzü kırpmadan seve seve kucaklarsınız. İnanın bundan hiç kuşkumuz yok bunu hepimiz yaparız. Ancak sevgili dostlar duyarsız olursak uğruna öleceğimiz toprağımız kalmayacak.”

“ÇEVREMİZ GERÇEKTEN ÖLÜYOR, TOPRAK ÖLÜYOR, SU ÖLÜYOR"

“Çevre Bakanlık ve Müdürlüklerimizden bilgi istediğimizde de sizlerle ilgili hep olumlu cevaplar alıyoruz” diyen Başkan Şev kan, “İnanın çocuklar gibi seviniyoruz. Belgeler tamam bize yaklaşımlarınız ve sözleriniz de tamam hepsi çok güzel fakat arkadaşlar suyumuz çok kirli. Bu çelişkiyi gelin birlikte ortadan kaldıralım. Bize düşen neyse baştan beri hazır olduğumuzu biliyorsunuz. Belgeleriniz tamam da bu görüntüler nedir değerli işletme sahibi dostlar? Değerli dostlar çevremiz gerçekten ölüyor, toprak ölüyor, su ölüyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER