BAŞKAN SOYUÇOK'UN TESİSİ 3 İLÇEYE ÖRNEK OLACAK

BAŞKAN SOYUÇOK'UN TESİSİ 3 İLÇEYE ÖRNEK OLACAK

Beyağaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Soyuçok tarafından oluşturulan hindi yetiştirme tesisi; Tavas, Beyağaç ve Kale İlçeleri’ne örnek olacak.

Beyağaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Soyuçok, Tavas’ın Solmaz Mahallesi’nde yaklaşık bir yıl önce hindi yetiştirme tesisi oluşturdu. Başkan Soyuçok’un oluşturmuş olduğu modern tesis; Tavas, Beyağaç ve Kale İlçeleri’ne örnek olacak. Yılda 3 kez hindi yetiştirilen tesiste yılda yaklaşık 40 bin hindi yetiştiriliyor. ,

“ÜRETİMDE İLK 20 GÜN ÇOK ÖNEMLİ”
Solmaz Mahallesi’nde yılda üç kez hindi yetiştirdiklerini söyleyen Soyuçok, hindi yetiştiriciliği hakkında bilgiler verdi. Hindi yetiştiriciliğinde yavru döneminde ilk 20 günün çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Hasan Soyuçok , “Üretimde ilk 20 gün çok önemli çocuk gibi. Altları kuru olacak. Üşütmeyeceksiniz. 20’nci günden sonra kendini kurtarıyor. Bu süre içerisinde kalorifer yakıyoruz. Yazında sıcaktan korumak gerekiyor. Onun için fanlarımızı çalıştırıyoruz. Hindiler sıcakta kilo almıyor” dedi.

“HİNDİLER, 24 SAAT TRT FM’İ DİNLİYOR”
Hindilerle çocuk gibi ilgilendiklerini belirten Başkan Soyuçok; “Hindiler, 24 saat TRT FM’i dinliyor. Radyodaki şarkı ve türküler, hindilerin stresini alıyor., rahatlama sağlıyor. Bizim tesisimizde 12 bin 500 hindi vardır. Erkek ve dişiler ayrı ayrı bölümlerde kalıyor. Dişileri 90 günde, erkekleri 120 günde kesim için gönderiyoruz” diye konuştu. Kesim giden hindilerden sonra, kümesi dezenfekte ettiklerini söyleyen Başkan Soyucok, Denizli’de bu tür tesislerin çoğalması çok önemli olduğunu vurguladı.

“KADINLAR KESİNLİKLE EŞLERİNE YARIMCI OLMALIDIR”
Başkan Soyuçok’un hindi yetiştirme işinde en büyük yardımcı ve destekçisi eşi Cemile Soyuçok, oldu. Hindilerin bakımını 24 saat üstlenen ve kadınların mutlaka çalışması gerektiğini belirten Soyuçok, “Ben bu işi çok seviyorum. Kadınlar kesinlikle eşlerine yarımcı olmalıdır. Beyler kazanıp gelecekte diye beklemesinler, onlarda işin bir ucundan sarılsınlar.” Dedi.

 

MUHAMMET KARAÇAY-OZAN AKAKÇA 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211