Başkan Sürücüoğlu: "Camiler açıldı diye eskiye dönmedik"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, maske ve mesafe kurallarına uyularak tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini açıkladı. Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Camilerimizi cuma ve öğle-ikindi vakitlerinde cemaatle namaza açmıştık. Maske ve mesafeye dikkat ederek sabah, akşam ve yatsı vakitlerinde de cemaatle namaza açıyoruz. Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, maske ve mesafe kurallarına uyularak tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini açıkladı.

Kararın ardından Denizli’deki camiler, kovid-19 tedbirleri alınarak ibadete hazır hale getirildi. Vatandaşlar maskeli ve evlerinden getirdikleri seccade ile sosyal mesafe kurallarına uyarak camilere girdi. 

Konuya ilişkin Müftü Ahmet Hulusi Efendi Külliye Camii görevlisi aynı zamanda Denizli Din Görevlileri Derneği Başkanı Ali Sürücüoğu açıklamalarda bulundu. Sürücüoğlu; “Denizli İl Müftülüğümüz, ilçe müftülüklerimizin talimatları doğrultusunda, camilerimiz ibadete açıldı. Bu kapsamda külliye camimizde görevli olarak bizler de camimizin ses düzeninden tutunda, bahçe düzenlemesine kadar müftülüğümüz, külliye camii derneğimiz ve Pamukkale Belediye’mizle birlikte her türlü gerekli önlemler alınarak bu hizmeti cemaatimize sunmaya çalışıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 16 Mart’ta camilerde toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesiyle tarihi bir sessizlik yaşanmıştı. Daha sonra cami ve mescitlerde cuma, öğle ve ikindi namazlarına izin verildi. Yeni kararla birlikte de sabah, akşam ve yatsı namazları da cemaatle kılınabilecek. Karar bizleri sevindirdi. Ancak vatandaşlarımızdan ricamız korona virüs hala hayatımızda. Risk devam ediyor. Camiler açıldı diye eskiye dönmedik. Tüm tedbirler geçerliliğini koruyor. Maske kuralına riayet edelim.  Lütfen uyarıları dikkate alalım. Camide sosyal mesafe kuralına göre saf tutmaya devam edilecek. Camimizde yeterli önlemler alındı. Her vakit öncesi kontroller yapılacak. Özellikle camilerde havalandırma büyük önem taşıyor. Bu süreçte külliye cami görevlileri olarak üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor. Abdestlerimizi evlerimizde almaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımız özel seccadelerini getirmek zorunda. Bu çok önemli. Biz bu süreçte camilerimizi özlemiştik. Sık sık bunu cemaatte bizlere dile getiriyordu. Kıymetini anlamış olduk.  Bu yüzden bu süreçten sonra bizler genelgeyi uygulamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımız da kurallara uyarak ibadetlerini yerine getirmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER