Başkan Tefenlili ‘Leblebi Savaşı’nda son noktayı koydu

Çorum ile Denizli arasında başlayan ‘Leblebinin Anavatanı Denizli mi, Çorum mu?’ tartışmalarına son noktayı koyan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenili; “İşin mutfak kısmı Serinhisar’dır, vitrin kısmı ise Türkiye’nin her tarafıdır. Leblebimizi keşke 30 il pazarlasa” dedi.

Başkan Tefenlili ‘Leblebi Savaşı’nda son noktayı koydu

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, son günlerde Denizli ile Çorum arasında yaşanan ‘Leblebi Savaşı’nda son noktayı koydu. ‘Leblebinin Anavatanı Denizli mi, Çorum mu?’ tartışmaları hakkında konuşan Başkan Tefenlili, leblebinin Denizli’de üretildiğini, Çorum’da ise iyi bir pazarlama tekniği ile satıldığını söyledi.

DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Başkan Tefenlili, “Leblebinin üretim yeri Serinhisar İlçesi’dir. İşin mutfak kısmı Serinhisar’dır, vitrin kısmı ise Türkiye’nin her tarafıdır ve bunun içerisinde Çorum da vardır. Serinhisar’da 160 leblebi üretim tesisinde günlük yaklaşık 110 ton sarı leblebi üretiliyor. Yıllık yaklaşık ise 30 bin ton civarında ise sarı leblebi üretiliyor. Türkiye üretiminin yüzde 80’lik leblebi üretiminin ise Denizli olarak biz karşılıyoruz. Leblebi, nohut aşamasında leblebi olana kadar ki 60 günlük süre içerisinde üretilir. Bu yüzde 80 Serinhisar İlçesi’nde olur. İşin mutfak kısmı burası olduğu için Türkiye’nin her tarafına ve dünyanın 40 ülkesine leblebi gönderiyoruz. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Leblebimizi keşke 30 il pazarlasa” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat gücüko
Cevat gücüko - 9 ay Önce

Hacım tartışma anayurdu tartışması ise enson adı gecmesi gereken yed serinhisar olmalı kızılcanın hic adı gecmemiş gecmemiş

SIRADAKİ HABER

banner194

banner193