Başkan Ünsal: “1 Mart’ta açılmak istiyoruz”

Üyeleriyle birlikte Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MUSTO) Mustafa Ercan’ı makamında ziyaret eden Hizmet İşletmeleri Platformu Başkanı Tahir Ünsal, “1 Mart itibariyle belli kriterlerle açılmak istiyoruz. Biz kendimize güveniyoruz” dedi.

Başkan Ünsal: “1 Mart’ta açılmak istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın normalleşme adımlarının Mart ayında atılacağına ilişkin açıklaması, Muğlalı esnafta büyük heyecan yarattı. Hizmet İşletmeleri Platformu üyeleri, normalleşme süreci öncesi Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Platform Başkanı Tahir Ünsal, Menteşe’de vaka sayılarında düşüş olduğunu vurguladı. Menteşe’deki işletmeler olarak, taleplerinin kısıtlamaların hafifletilmesi ve belirli kurallar çerçevesinde işletmelerin açılması olduğunu ifade eden Ünsal, şunları kaydetti: “1 Mart itibariyle belli kriterlerle açılmak istiyoruz. Biz kendimize güveniyoruz. Açıldığımız dönemde uygulanan hiçbir ceza yok. Menteşe işletmeleri kurallara harfiyen uydular. Biz kendimize güveniyoruz ve kendi içimizde de bu oto kontrolü sağlayacağız. Biz pandemi kurallarına uyulması noktasında itici güç olacağız. Çalışanlarımız maske ve hijyen konusuna o kadar motive ki uyarmaya bile gerek kalmıyor. Müşteri ya da patron olmasa bile maskesini takıp, önlemini alıp üretimini bu şekilde yapıyor.” Ruhsat farklılığından dolayı 11 aydır kapalı olan işletmelerin de bir lokanta ya da restorandan farklı bir iş yapmadığını belirten Ünsal, yaşanan mağduriyetin ciddi boyutlara ulaştığını, onların da sesine kulak verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“TOBB BAŞKANIMIZ VE TİCARET BAKANIMIZ İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

MUSTO Başkanı Mustafa Ercan ise işletmelerinin pandemi kurallarına en iyi şekilde riayet ettiğini bildiklerini söyledi. İşletme sahiplerinin tamamının haklı olduğunu belirten Ercan, “Yaklaşık bir yıla yakındır ayakta durmakta zorlanan, ayakta durma çabası içinde olan üyelerimiz, yalnızca kendileri için değil, çalışanları için bu güne kadar ayakta kalma becerisini gösterdiler. Ben hepsinin ciddi borçlu olduğunu biliyorum. Zaten görüşmelerden de bu çıkıyor. Tabi ki kendilerine uygun fiyatlı, düşük faizli kredi temin etme mecburiyetimiz var. Önümüzdeki günlerde ilçe oda başkanlarımızla beraber TOBB’mizi ziyaret edeceğiz. Ziyarette Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ticaret Bakanımıza ileteceğiz.” diye konuştu.

“ŞU AN YOĞUN BAKIMDAYIZ"

Özellikle Menteşe İlçesi ve Muğla genelinde pandemi kurallarının biraz daha yumuşayacağına inandığını da ifade eden Başkan Ercan, sözlerini şöyle tamamladı: “Üyelerimizin destekleriyle pandemiyi daha aşağıya çekme mecburiyetimiz olduğunu hepimiz ayrı ayrı biliyoruz. Bunun farkındayız. Şuanda yoğun bakımdayız. İnşallah biraz daha nefes alır pozisyona geleceğiz. Arkadaşlarımızı destekliyorum. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından yola çıkarak, 1 Mart’ta yeme içme sektöründeki esnafımızın da çalışmaya başlamasını, müşterilerini kontrollü şekilde işletmelerine alarak, ticaret yapmaya başlamalarını arzu ediyorum. Yerel yöneticilerimizden de genel yöneticilerimizden de bu yönde destek istiyorum. Ben inanıyorum. İnşallah açılacak diye düşünüyorum.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER