Başkan Vural'dan Çivril Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali’ne davet

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında bu yıl 23’üncüsünü gerçekleştirecekleri Çivril Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali hakkında bilgiler verdi. Başkan Vural 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak festivale, herkesi davet etti.

Çivril Belediyesi tarafından ‘Çivril Uluslararası Elma, Tarım ve Kültür Festivali’nin bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek. Belediye Başkanı Niyazi Vural, 29-30-31 Ağustos ve 1 Eylül’de gerçekleştirilecek festival öncesinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Çivril’in tanıtımı için pek çok etkinlik düzenlediklerini dile getiren Başkan Vural; “Çivril Denizlimizin merkezden sonra en büyük ilçesidir, fakat ilçemizin yeterince tanıtılamadığını düşünüyoruz. Bizler de Çivril’i tanıtmak için birçok etkinlik yapıyoruz, festivalimiz de bunlardan birisi. Çivril M.Ö. 3000 yıllarına dayanan yerleşim kurulmuş bir bölge. Bölgemiz hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri ise; Çivril’de bulunan Beycesultan Höyüğü’nde 40 katmanlı bir şehir olduğu 1950’li yıllarda İngiliz bilim adamlarınca tespit edildi. Bu 40 farklı medeniyetin Çivril’de yaşadığını gösteriyor. Şuanda bizler de bu topraklar üzerinde yaşıyoruz. Çok güzel doğal kaynaklara, verimli topraklara sahibiz. Turizm Master Planımızı tamamladıktan sonra Çivril’i tanıtmak için çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Festivalimizde tanıtımın en önemli parçalarından olacak” dedi.

DOLU DOLU BİR FESTİVAL…

Festival hakkında bilgiler veren Başkan Vural; “Festivalimiz 29 Ağustos Perşembe günü saat 17:00’de bando eşliğinde bir gösteriyle başlayacak. Festival alanının gezilmesiyle birlikte akşam TRT Müzik’te ‘Alaturka Akşamlar’ adlı program Çivril’de canlı yayın gerçekleştirecek. Zafer Bayramı ile birlikte aynı zamanda Çivril’in de kurtuluş günü olan 30 Ağustos’ta ise bir tarım çalıştayımız olacak. Çivril’de yetişen meyvelerin pazarlaması noktasında çalışmalar yapacağız. Çivril’i tarımın merkezi haline getirmek istiyoruz. 30 Ağustos gecesi Büyükşehir Belediyesi sanatçıları sahne alacak. Ardından gençlerimizin de severek dinlediği sanatçı Bilal Sonses müzik ziyafeti sunacak” ifadelerini kullandı.

MİRYOKEFALON SAVAŞI ANLATILACAK

Hafta sonu etkinlikleri hakkında bilgi veren Başkan Vural, “31 Ağustos Cumartesi günü Miryokefalon Savaşı’nın 843’üncü yıldönümü etkinliğini düzenleyeceğiz. Bu sene etkinliğimiz kapalı bir ortamda değil, Işıklı Mahallesi’ndeki Akgöz Mesirelik alanında yapılacak. Burada Miryokefalon Savaşı’nı anlatacağız. Çünkü son yıllarda çevre illerden savaşın kendi topraklarında olduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Biz konuyu hakim araştırmacılardan dinleyeceğiz. Yine aynı gün cirit etkinliği düzenleyeceğiz. Akşamında ise Denizlimizin değeri Efe Güngör ve Ahmet Şafak konserleri olacak” şeklinde konuştu.

BURCU GÜNEŞ KONSERİ İLE SONA ERECEK

Festivalin son gününde Burcu Güneş’in sahne alacağını söyleyen Vural, “1 Eylül Pazar günü ise M.Ö 3000 yılına dayanana Beycesultan tarihini anlatacağız. Bu toplantımız Beycesultan kazı alanında gerçekleştirilecek. Yarışmalarımız olacak. En yavaş bisiklet sürme, en kısa sürede ayçiçeği yeme, en iyi elma, şeftali üreticisi, elma güzeli ve elmalı pasta yarışması gibi etkinliklerimiz olacak. Akşamında ise Burcu Güneş konseri ile etkinliğimiz sona erecek. Türkiye’nin her noktasından vatandaşlarımızı Çivril’e davet ediyorum” dedi.

Çivril Uluslararası 23. Elma-Tarım ve Kültür Festival Programı

29 Ağustos 2019 Perşembe

17.00: Bando eşliğinde belediye binası önünden Festival alanına kortej yürüyüşü.

Festival Çelenginin Sunumu

Saydı duruşu ve İstiklal Marşının okunması

Festival açılış konuşmaları

Festival kurdelası kesimi

Çivril Belediyesi Halk oyunlaır gösterisi

Festival alanı gezilmesi

21.30: İsmail Özkan ve Ekibi (TRT Sanatçıları)

30 Ağustos 2019 Cuma

13.00: Çivril Tarım Çalıştayı (İlçe Ziraat Odası Konferans Salonu)

20.30: Ahmet Algün halk konseri (Yer: Cumhuriyet Meydanı)

21.30: Zafer Bayramı ve Çivril'in Kurtuluş gününün 97'inci yıl kutlamas etkinlikleri havai fişek gösterisi.

22.00: Bilal Sonses halk konseri

31 Ağustos 2019 Cumartesi

13.00: Miryokefalon (Myriokephalon) savaşının 843'ıncı yıl dönümü etkinliği çerçevesinde Miryokefalon Savaşı konulu panel.
Konuşmacı: Prof. Dr. Yusuf Kılıç (Konferans sunucusu)
(Işıklı Mahallesi Akgöz Mesirelik alanı)

16.00: Atlı Cirit Oyunları Gösterisi. (Yer: İğdir Mahallesi Cirit sahası.)

20.30: Efe Güngör halk konseri (Yer: Cumhuriyet Meydanı)

22.00: Ahmet Şafak halk konseri ve havai fişek gösterisi yapılacaktır. (Yer: Cumhuriyet Meydanı)

01 Eylül 2019 Pazar

13.00: "Çivril ve Beycesultan Tarihi" Paneli
Konuşmacı: Prof. Dr. Eşref Abay (Beycesultan Kazı Başkanı)
Konuşmacı: Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu Konakçı (Yer: Beycesultan kazı alanı)

14.00: "En Yavaş Bisiklet Sürme Yarışması", "En kısa sürede Ayçekirdeği yeme yarışması", "En iyi elma ve şeftali üreticisi yarışması", "Elma güzeli yarışması" ve "En iyi elmalı pasta yarışması"

20.30: Çivril Halk Oyunları Gösterisi (Denizli Büyükşehir Belediyesi)

21.00: Çivril Belediyesi Kent Konseyi Müzik Topluluğu Halk Konseri (Yer: Cumhuriyet Meydanı)

22.00: Yarışmalar Ödül Töreni ve Plaket ve Katılım belgelerinin verilmesi (Elam - Şeftali - Çekirdek Üreticisi/Elma Güzeli-Elmalı Pasta- Çekirdek Yeme - En Yavaş Bisiklete Binme Yarışması, Çivril Güreş Turnuvası Yarışma birincileri)

22.00: Burcu Güneş halk konseri ve havai fişek gösterisi yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER