Başkan Yılmaz'dan 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında "Dünya Kadın Çiftçiler Günü, 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır" dedi.

Başkan Yılmaz'dan 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Yılmaz: ”Kadınlarımızın tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde  sahip  oldukları  önemi  vurgulamak  amacıyla  Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır." dedi.

"Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Dünya  gıda üretiminin yarısından fazlasını kadın çiftçiler gerçekleştirmektedir. Ülkemizde küçük tarım işletmelerinde işgücü büyük oranda kadın çiftçilerimizin omuzlarındadır." diyen Başkan Yılmaz, "TÜİK'in yaptığı araştırmalara göre toplam nüfusumuzun yaklaşık % 23'ü kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun % 50'sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal da yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarında % 90'ınından fazlası tarımda çalışmakta ve bu kadınların da % 80'inden fazlası ücretsiz aile işçisidir. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4'ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken, bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır. Bu gerçekleri görerek;tarımın kadınlarımızın omuzlarında yükseleceğine inanıyorum. Tarımsal destekleme, proje ve eğitimlerde kadınlarımıza yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi ve çalıştaylar ile desteklenmesi gerekmektedir. Son yıllarda kadınların tarıma ve tarımsal sanayiye daha çok katılmalarıyla tarımda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Kadınlarımızın bu sektörde birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, kooperatif ve birliklerde daha çok yer alması gerekiyor. Bu vesileyle, tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan 'Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum.” ifadelerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER