BAŞKAN ZOLAN; “BELEDİYELER, MİNİ DEVLET YAPISIDIR”

DGC Akademi’nin düzenlendiği Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’nın konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Belediyeler mini devlet yapısıdır. Belediyeler kendi bütçesiyle, meclisiyle, birimleriyle halka hizmet eder” dedi.

BAŞKAN ZOLAN; “BELEDİYELER, MİNİ DEVLET YAPISIDIR”

DGC Akademi tarafından düzenlenen ve Enerya’nın sponsorluğunda gerçekleşen ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’ devam ediyor. Program kapsamında Vali Hasan Karahan’dan sonra eğitimin ikinci konuğu; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oldu. Başkan Zolan, yaklaşık 2 saat boyunca DGC İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda yerel yönetimler, yetkileri, sorumlulukları ve görevleri hakkında gazetecilere bilgi aktardı ve sorularını yanıtladı. Belediyelerin yetki ve görevleriyle ilgili bilgiler veren Başkan Zolan; “Belediye kanunu çerçevesine baktığımızda belediyelerin çok geniş yetkileri var. Belediyeler esas işleri dışında her faaliyeti yapabilir durumda. Kendi öz yatırımları noktasında geniş yetkileri var. Belediyeler mini devlet yapısıdır. Belediyeler kendi bütçesiyle, meclisiyle, birimleriyle halka hizmet eder. Belediye sadece bir işle münhasır değildir. Belediye hayatın içinde ne varsa ona dokunan, onunla iç içe olan, sorunlara çözüm sunabilen bir kurumdur. İlk başkanlık sistemi belediyelerle başlamıştır. Belediye başkanı seçildikten sonra 5 yıl boyunca olağanüstü bir durum olmadıktan sonra tartışılmaz. Başkanlık krizi yaşanmaz. Bu da yerel yönetimlerde başkanlık sistemi anlamında istikrar demektir” dedi.

“BU SORUN 1-2 AY İÇERİSİNDE ÇÖZÜLEMEZSE ‘BU İŞ BİZDE’ DERİZ”

Çardak Havaalanı’nda yaşanan taksiciler krizine ilişkin ‘Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından Çardak Havalimanı’na taksi durağı kazandırılacak mı?’ sorusunu da yanıtlayan Başkan Zolan; “Çardak Havalimanı görev kapsamında olan bir yer değil. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne ait. O özel alanın işletmesi, tasarrufu onlara ait. Zaten o taksicilerin T plakalarını yürürlükte. Kaldırılmış değil. Biz yeni bir sistem yaptık. Denizli’deki taksicilerin noktalarını belirlemek için gruplara ayırdık. Bölgeler belirledik. Çardak Havalimanı noktasında bizim yapabileceğimiz şey; ‘insanlarımızın gidiş-gelişini Büyükşehir olarak biz yapmak istiyoruz’ diyebiliriz. Böyle bir hakkımız ve yetkimiz var. Bunu bugüne kadar söylemedik. Çünkü böyle bir ihtiyaç yoktu. Ancak bu sorun 1-2 ay içerisinde çözülemezse ‘bu iş bizde’ deriz. O zaman bizim dışımızda herhangi birisinin çalışması söz konusu olmaz. Konuyla ilgili temaslarımızı gerçekleştireceğiz. Nihai karar Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde değildir. Ama şu da unutulmamalı ki, hiçbir belediye yolcu taşımacılığından zarar etmeden çıkamaz. Denizli Büyükşehir Belediyesi şehir içi yolcu taşımacılığı için her ay 3 ile 4 milyon Lira zarar ediyor” diye konuştu.

“HER PARTİNİN KENDİ ADAYINI ÇIKARMASI, BENİM TERCİHİM OLURDU”

31 Mart yerel seçimleri için partilerin kentte yaptığı ittifak çalışmalarını değerlendiren Başkan Zolan şunları aktardı: "Seçimlerde konjonktürler farklı boyutlara geçti. Siyasi partiler, kendine yakın partilerle güç birlikleri yapma noktasına geldi. Demokrasi demek, çok seslilik demek. Yerel seçimlerde her partinin kendi adayını çıkarması, benim tercihim olurdu. Her partinin kendi adayını çıkararak halkımıza daha çok tercih ve aday sunmak, vatandaşlarımıza daha çok seçme hakkı tanımak, demokrasinin daha iyi işlemesi anlamında önemli. Artık başkanlık sistemiyle başlayan ikili seçimlere doğru gidiliyor. Asgari müşterekte bir araya gelebilecek siyasi görüşlerin, partilerin birleşerek, bir adayda yürümesinin de artıları var. Benim tercihim demokrasi anlamında çok adaylı seçimler. Ama yüzde 50'yi de geçen bir başkan arzusudur. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz."

“YUKARIDAN ALINAN KARARLAR YERELDE SIKINTI VEREBİLİR”

Yerel seçimlerdeki atmosferin genel seçimlerden farklı olduğuna dikkat çeken Başkan Zolan; "Partilerle beraber olunur, ama esas önemli olan vatandaşlarla beraber olmaktır. Sandıkta birleşimi sağlamaktır. Yerel seçimler çok farklıdır, genel seçimlere benzemez. Aday daha öne çıkar. Milliyetçi Hareket Partisi, Denizli'deki adayını geri çekti. Tabii bu önemlidir ve önemsiyoruz. Bu seçimlerde güzel sonuçlar olacak. Diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi, Denizli'de İYİ Parti ile birleşme konusunda bir karar almış. Yukarıdan alınan kararlar, yerelde de sıkıntılara sebebiyet verebilir. Sonuçta tek ağızdan çıkanlarla sonuca ulaşmak yerel seçimlerde çok zordur. Denizli'de yaşayan vatandaşlarımız yerel yönetimlere oy verirken, mutlaka değişik ölçülere bakarak oy verecek. Parti olayı biraz daha geri planda kalabilir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER