Başkan Zolan; “Bu yürüyüş hiç değişmeyecek”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 2019’dan 2020’ye bir “değerlendirme toplantısı” düzenledi. 2019'da da hizmet destanları yazdıklarını vurgulayan Başkan Osman Zolan, “2019 muhteşem bir yıl oldu” derken, 2020’de de “yürüyüşümüz hiç değişmeyecek. Hizmet ve yatırımlara devam” dedi.

Başkan Zolan; “Bu yürüyüş hiç değişmeyecek”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 2019 yılı Değerlendirme Toplantısı düzenledi. Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya Başkan Zolan'ın yanı sıra Genel Sekreter ve Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Mustafa Ünal, Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Aytaç Turgut ve Ali Aydın ile Büyükşehir DESKİ Genel Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Buldaş ve daire başkanları katıldı. 2019 yılının çok hareketli ve yoğun bir yıl olduğunu belirten Başkan Osman Zolan, 2019'da yerel seçimlerin olmasının ayrı bir yoğunluk, heyecan ve motivasyon getirdiğini ifade ederek, vatandaşların demokrasinin gereği olarak kendine hizmet edecekleri seçtiğini söyledi. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak 6 yıl boyunca kentin 19 ilçe ve 622 mahallesine hizmet ettiklerini kaydeden Başkan Osman Zolan, şunları söyledi: "Birçok zorlukları ve sıkıntıları ortadan kaldırdık. Aynı anlayışla çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2019'da devasa hizmetler ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi, Denizli tarihindeki bütçesi en büyük yatırım olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi oldu. Hizmete sunduğumuz günden itibaren burada birçok etkinlik yapıldı. Denizlimiz kültür ve sanatla buluştu. Bu yatırımla kentimizin uzun süredir ihtiyacı olan bir tesisi karşılamış olduk” dedi.

“NEREDE DERT VAR, NEREDE İHTİYAÇ VARSA BÜYÜKŞEHİR ORADA”

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımda çok büyük projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Osman Zolan, "Nerede dert var, nerede ihtiyaç varsa 'bizim asli görevimiz değil' demedik, gece gündüz çalışarak o ihtiyacı giderdik" diyerek, 2019'da gerçekleştirdikleri yatırımları sıraladı: "50 metrelik Yeni Çevre Yolu, İlbade – 29 Ekim Bulvarı arası Yeni Cadde, Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı, Kamyon ve Tır Garajı, UMKE, 112 Acil İstasyonu ve Aile Sağlığı Merkezi Kompleksi, Bağbaşı 112 Acil İstasyonu, Üçler 112 Acil İstasyonu, 140 km asfalt yol yaptık, 120 km beton kilit parke yol ve kaldırım yaptık, Kumkısık mevkisindeki Katı Atık Bertaraf tesisimizin kapasitesini artırarak 3.lot 1. Bölümü devreye aldık, Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne ait 1/25.000 ölçekli nazım imar planını hazırladık.”

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKTIK”

2019 yılında Denizli ile beraber Türkiye'de toplam 4 belediyenin gerçekleştirdiği İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırladıklarını belirten Başkan Osman Zolan, "Akıllı şehir uygulamalarımız kapsamında; Adres bilgi sistemimizde yer alan hava görüntülerini yenileyerek vatandaşlarımızın daha güncel ve kaliteli bilgilere ulaşmasını sağladık. Toplu ulaşımda Akıllı Duraklar ve Denizli Kart Online Yükleme Sistemi devreye girdi. Özel İdare İşhanı’nı yeşil alan olarak kentimize kazandırdık" dedi. "Tarihimize sahip çıkıyoruz" diyen Başkan Osman Zolan, "Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden ayağa kaldırarak gelecek nesillere kazandırıyoruz. Bu kapsamda: İlbade Mezarlığı, Mehmet Gazi Türbesi ve Çivril Mavi Ev restorasyonunu tamamladık. Laodikya Antik Kenti 2200 yıllık Batı Tiyatrosu kazı ve restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Güney Hükümet Konağı ve Lojmanı Restorasyonu ile Buldan Tarakçı Evi çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor" dedi.

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYE 2019’DA 42 BİN 182 İHBARI DEĞERLENDİRDİ

2019 yılında Serinhisar Gençlik ve Kültür Merkezi, Hayri Dev Kültür Merkezi, Kale Meslek Yüksekokulu, Bozkurt- İnceler Sosyal Tesisi, Acıpayam Yeşilyuva Sosyal Tesisi ve 2 adet halı sahayı (Acıpayam Alaattin-Dedebağ) tamamlayarak hizmete aldıklarını kaydeden Başkan Osman Zolan, "Buldan-Güney Katı Atık Aktarma İstasyonumuz devam ediyor. 2019 yılında çiftçilerimize 25 ton elma sirkesi, 285.000 adet ceviz fidanı dağıttık, 2020 yılında da çiftçilerimize 30 ton elma sirkesi ile 200.000 adet ceviz fidanı dağıtacağız. Bunun yanında 2019 yılında elma iç kurdu ile biyoteknik mücadeleye başladık" diye konuştu. Büyükşehir İtfaiye Teşkilatının 19 İlçede 52 İstasyon, 94 araç ve 520 personel ile hizmet ettiğini belirten Başkan Zolan, "Büyükşehir İtfaiyemiz 2019'da 4.178 yangın, 2.201 kurtarma ve 618 trafik kazası olmak üzere toplam 6.997 olaya müdahale etti. 42.182 ihbarı değerlendiren itfaiye teşkilatımız 46.568 kişiye eğitim verdi, 1.521 işyerini de denetlendi" dedi.

20 BRANŞTA 50 BİN KİŞİYE SPOR KURSU

Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Merkezi'nin 2019 yılında, 6 bin 29 kişiye evde bakım, 7 bin 893 kişiye evde sağlık, 2 bin 333 kişiye de hasta nakil hizmeti verdiğini anlatan Başkan Zolan; “Ekiplerimiz 16 binin üzerindeki vatandaşımızı 226 bin kez ziyaret ederek dertlerine derman oldu. Bunların yanında Sevgi Eli, Genç Denizli, Evlilik Okulu ve Hamilelik Okulu hizmetlerimiz devam etti. 20 branşta 50 bin vatandaşımıza ücretsiz spor kursu verdik. Kendi işini kurmak isteyen girişimci hanım kardeşlerimize Mikrokredi Ofisimiz ile destek oluyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezlerimizde (DENMEK) vatandaşlarımız 53 farklı branşta meslek edindirme ve hobi kurslarımızdan faydalanıyor. Her yıl 3.000 lise öğrencimize öğrenim yardımı yapıyoruz. Eğitim İçin El Ele Projesi ile gençlerimizi ücretsiz olarak üniversite sınavına hazırlıyoruz. Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize derslerine yönelik eğitim veriyoruz. Halk oyunları kurslarımızla kültürel mirasımızı gelecek nesillerimize aktarıyoruz. Konservatuarımızda 12 enstrüman dalında ücretsiz eğitim veriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ 789 KARAR İMZA ATTI

Geçen yıl 3. Kitap Fuarı’nı düzenlediklerini belirten Başkan Zolan, “Termal İyi Gelir Projesi ile Denizlimizin turizmine destek olduk. EMITT 2019 ve 13. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarlarında da Denizlimizi başarılı bir şekilde tanıttık. Kazıkbeli Savaşı ve Miryokefalon Savaşı anma etkinlikleri ile tarihimize sahip çıkıyoruz. Büyükşehir Şehir Tiyatrosu ve Genç Denizli Tiyatro Kulübü ile şehrimizi tiyatro ile buluşturuyoruz. 33. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, Liseler Arası 5. Tiyatro Şenliği, 3. Ulusal Çocuk Tiyatrosu Şenliği, Denizli 8. Uluslararası Ege Âşıklar Bayramı, 5. Uluslararası Denizli Cam Bienali ve 9. Kömürcüoğlu Taş Heykel Kolonisi düzenledik” dedi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2019 yılında 11 toplantı gerçekleştirerek, toplam 23 birleşimde 789 karara imza attığını kaydeden Başkan Zolan, "Büyükşehir DESKİ 5 genel kurulda 49 karara imza attı. Büyükşehir Meclisi ve DESKİ Genel Kurulu toplamda 838 maddeyi karara bağladı. Bu maddelerden yüzde 95’i oy birliği ile kabul edildi" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER