BAŞKAN ZOLAN'DAN AMATÖR AVCILARA TAM DESTEK

Balık avı yakalama yarışması düzenlendi.  Usta avcılar en büyük balığı yakalamak için olta attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bölge ile Denizli halkını buluşturacakları projelerini ilk kez amatör avcılara açıkladı.

BAŞKAN ZOLAN'DAN AMATÖR AVCILARA TAM DESTEK

Denizli Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Su Ürünlerini Koruma Derneği (DENOLDER) önderliğinde ‘Balık Yakalama Yarışması’ düzenlendi. Kent merkezindeki Gökpınar Göleti'nde yapılan yarışma; Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin büyük destek ve katkısı ile gerçekleşti. İki gün süren yarışmalarda avcılar en çok ve en büyük balığı tutmak için birbiriyle yarışırken; ortaya renkli görüntüler çıktı.  

YARIŞMA ÖNCESİ ÇEVRE ÇALIŞMALAR YAPILDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile gerçekleştirilen yarışma öncesinde tedbirler alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile DSİ Denizli Müdürlüğü etkinliğe tam destek verdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlik çalışması yürütüldü ve Gökpınar Göleti'nin çevresini tam bir piknik alanına çevrildi. Büyükşehir Belediyesi; etkinlik boyunca misafirlere çay, su ve yemek ikramında bulunurken, etkinlik çadırları ile yarışmacıları ve izleyicileri güneşten korudu. Tüm yarışmacılara şapka dağıtılırken kent dışından gelen misafirlere Denizli kültürünün anlatıldığı yayınlar hediye edildi. 

DENİZLİ'DE İKİNCİ KEZ YAPILIYOR
DENOLDER önderliğindeki yarışma Denizli'de ikinci kez gerçekleşti. Yarışmada en büyük sazan ve en çok sazan yakalama kategorilerinin yanı sıra istilacı türler olan havuz balıklarına karşı mücadele için en çok istilacı yakalama kategorisi yer aldı. Çoğunluğu kent dışından gelen 30 takım, oltalarını suya bıraktı ve 24 saat boyunca birinci olmak için mücadele etti. Denizli'nin büyük yem üreticisi Özpekler Yem de yarışmacılara yüksek proteinli yem yardımında bulunarak avcıların işini kolaylaştırdı.  

MÜCADELE GECE BOYU SÜRDÜ
Gece boyu süren avda katılımcıların büyük çoğunluğu boli kullanarak sazan balığına atış yaptı. Bin 100 metre uzunluğundaki sektörlerde avcılar gözlerini kırpmadan oltaları başında bekledi. Yarışmada bakanlığın yayınladığı sirküler esas alındı ve yasal boy limitinin üzerindeki balıklar değerlendirildi. Etkinlikte Ankara, Afyon, Sakarya ve Eskişehir gibi kentlerden gelen takımlar yarıştı.

İŞTE ŞAMPİYONLAR
Yarışmada en çok sazan balığı yakalama kategorisinde dereceye giren takım olmadı. En büyük sazan kategorisinde ise Sakarya’dan SAMADER ekibi birinci oldu. Yaklaşık iki kiloluk sazan yakalayan Semih Kolçak ve Fahri Boğaz'a ödül ve kupalarını Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan verdi. İstilacı türlerle mücadele kategorisinde en çok İsrail Sazanı ve Güneş Levreği yakalayan takım ise Denizli takımı oldu. Orhan Artık ve Mehmet Vural'dan oluşan Denizli takımının ödülünü Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya takdim etti. Yarışmada istilacı türler suya geri bırakılmazken, tutulan sazanlar tekrar doğal yaşamına salındı. SAMEDER takımınını yakaladığı sazan balığını Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan suya bıraktı.

BAŞKAN ZOLAN'A DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR
Etkinliğin gerçekleşmesinde büyük katkı koyan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a da teşekkür plaketi takdim edildi. Başkan Zolan'ın plaketini Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı Serkan İnanç ve DENOLDER Başkanı Halil İbrahim Kartlı verdi.  

“GÜZEL BİR ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRDİK”
DENOLDER Başkanı Halil İbrahim Kartlı ödül töreninde yaptığı kısa konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın çok büyük katkı sağladığını belirterek; "Denizlimizde güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinlik Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın desteği olmadan asla gerçekleşemezdi. Kendisi her ihtiyacımız için seferber oldu. Yarışmacılarımız istedikleri gibi balık tutamasalar da buradan güzel anılarla ayrılıyorlar. Amacımız doğal türlerin korunmasını sağlamak ve istilacı türlerle mücadele etmek. Bu etkinlik ile hassasiyetimize dikkat çektiğimize inanıyoruz" diye konuştu.

“İNSANLAR STRESTEN ARINMALI”
Amatör ve sportif avcılar tarafından büyük bir coşku ile karşılanan Başkan Osman Zolan ; “Denizlimiz kendi ölçeğinde, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir bir şehir. Bunu mutlaka hissetmişsinizdir. Tükettiğinden fazla üretebilen, satın aldığından fazlasını satan, kendi ayakları üzerinde durabilen bir şehir. Şehircilik anlamında da güzel bir noktaya gelindi. Artık Türkiye'de parmakla gösterilen bir şehir haline geldik. İstiyoruz ki; insanlarımız stresli şehir hayatından kurtulup rahatlamak üzere değişik alternatiflere yönelsinler. Bu konuda en önemli etkinliklerden biri de olta balıkçılığı. Siz bunu zaten keşfetmişsiniz. İnsanların stresten arınması, kendini hissetmesi, kendisi ile başbaşa kalması bunun yanı sıra centilmence bir rekabete girmesi için sportif olta balıkçılığı önemli bir etkinlik. Biz büyükşehir olarak bu tür etkinliklere destek vermekten dolayı çok mutluyuz" dedi.

“GÖKPINAR BİZİM İÇİN AYRI BİR GÜZELLİK”
Başkan Zolan sözlerini şöyle sürdürdü: "Burası bizim için ayrı bir güzellik. Gökpınar Barajımızda çeşitli hayat türleri var. Onları yok etmeden olta balıkçılığının keyfinin çıkarılması, sportif faaliyetler gerçekleştirilmesi, keyifli anlar yaşanması en büyük temennimiz. Barajımızda çok balık var. İnşallah bu tür etkinlikleri daha da artıracağız. Yeni bir çalışmamız olacak bu bölgede. İnsanımızı burayla buluşturmak istiyoruz. Bu türlü etkinliklerle buluşturmak anlamında çalışmamız olacak. İlk adımı attık. Gelecekte burası çok farklı bir boyuta gelecek. Denizlimiz bu güzellikten günlük yaşamda tanışma imkanı bulacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER