BAŞKAN ZOLAN; 'EN BAŞARILI OLDUĞUMUZ ALAN YEŞİL ALAN'

BAŞKAN ZOLAN;  'EN BAŞARILI OLDUĞUMUZ ALAN YEŞİL ALAN'

DENİZLİ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANDA AVRUPA STANDARTLARINI İKİYE KATLADI
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ yaptığı konuşmada, “Yeşil alan, park, bahçe Denizli Belediyesi’nin ve Denizli Büyükşehir’in en başarılı olduğu alandır. 2017 yılında da ilimize yeni yeşil alanlar kazandırdık. Denizli’de şu anda kişi başına 14 metre kare yeşil alan düşüyor. Avrupa’da standart 8 metre karedir. Biz bu standartı adeta ikiye katladık” dedi.

“DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR’İN EN BAŞARILI OLDUĞU ALAN; YEŞİL ALAN”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kurmaylarıyla birlikte ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ basın mensuplarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Meclisi Toplantı Salonu’nda buluşan Başkan Osman Zolan; “Yeşil alan, park, bahçe Denizli Belediyesi’nin ve Denizli Büyükşehir’in en başarılı olduğu alandır. 2017 yılında da yeni yeşil alanlar kazandırdık. Kişi başına 14 metre kare düşüyor. Avrupa’da standart 8 metre karedir. Ama Denizli’de 14 metre karedir. Onun için Denizli’de yeşil alan ile ilgili bize kimse laf söylemesin. 2004 yılında Denizli’de gidilecek doğru düzgün park yoktu. Bir Atatürk parkı, bir de Candoğan parkı vardı, orası da çay bahçesiydi. Çamlık vardı; araçtan ve içindeki insanlardan ayrı para alınıyordu. Girdiğiniz zaman Çamlık’ta sadece ağaçlar vardı başka bir şey yoktu ve güvenli değildi. Ama Denizli’de 2004 yılından bugüne kadar bin 101 park yapmışız. Onun için bazen 3 – 5 kişi çıkıyor ağaçlarla, yeşil alanla ilgili söz söylemeye gayret ediyor. Bizim yaptıklarımız ortadadır. Bugün insanlar etraflarına baktıklarında görürler. Şimdi Denizli’de evinizden çıktığınızda 200-250 metre yürüdüğünüzde mutlaka küçükte olsa bir parka ulaşırsınız. 1- 1,5 kilometre yürüdüğünüzde mutlaka büyük bir parka ulaşırsınız” diye konuştu.

“YEŞİL ALAN SINAVINI BAŞARIYLA GEÇTİK”
Denizli’de gezilecek görülecek çok yerin var olduğunu söylen Başkan Zolan Şunları aktardı: “Artık akşama kadar evinizde oturmak yerine parkta dolaşabilirsiniz. Onun için biz yeşil alanla ilgili sınavdan başarıyla geçtik. Denizlimiz bugün bu yeşil alanlara kavuştuysa bu bakışımız ve yürüyüşümüz sayesindedir. ‘Keşke yıllar önce olsaydı’ diyoruz. Kefe Yaylası’nı baştan aşağıya yeniledik. Artık bu yaz Kefe Yaylası misafirlerini ağırlamaya hazır. Çal’da yaklaşık 40 bin metre kare ormanlık alan vardı. Orayı baştan aşağıya düzenledik. Oranın açılışını yapmadık ama oraya mutlaka gidin. Denizli-Çardak arasında orta refüje diktiğimiz ağaç sayısı 15 bindir. Sadece oraya baksanız; yeşile ağaca verdiğimiz önemi görürsünüz. O noktada sadece Denizli’de değil; kardeş yerimiz Baklan’ı da bir park yaptık. Orada da parkta horozumuz var. Onu da ihmal etmedik. İnşallah onun açılışını da yapacağız. Çivril’de güzel bir meydan düzenlemesi yapıyoruz. Gümüşsuyu Şelalesi’ni ben 2014’te gördüm. Orası tüm Denizli’ye ve bölgeye kazandırılacak anlamda şuanda yapılaşma devam ediyor. Pamukkale içinde ‘Kadı Deresi’ diye bir dere var. Pamukkale kasabaydı şimdi mahalle oldu. Oraya gittiğinizde göreceksiniz ki o dere baştan aşağıya düzenlendi. Şimdi etrafının düzenlemesi yapılıyor. Oradaki insanlar diyor ki; tam o turizmin merkezi yıllardır mezbele gibiydi. 2017 yılında düzenledik, yaptık.” 

“SON VAZİFEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Denizli Belediyesi, vatandaşların zor günlerinde de yanında olmaya devam ediyor. Cenaze hizmetleri ile 24 saat hizmet sunan belediye, ölüm raporunun alınmasından dini vecibelerin yerine getirilmesine kadar tüm hizmetleri ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. 2013 yılında uygulamaya başlayan hizmet hakkında açıklama yapan Başkan Zolan, “Cenaze hızlı ve en iyi şekilde zamanında, insanlarımızın üzüntüsüne ortak olarak, son vazifemizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“TARIM ALANINDA ÇİFTÇİMİZE ÇOK BÜYÜK DESTEĞİMİZ OLDU”
“Tarım alanında da çiftçimize çok büyük desteğimiz oldu” diyen Başkan Zolan, “Çiftçimize sulama borularından tutun, mısır, slaj makinelerine, süt soğutma ve su tanklarına, ceviz soyma makinelerine, buğday eleme makinelerine kadar destek verdik. Sulama birliklerine destek verdik. Işıklı Gölü kuruyor, suyu bitti diye hep gündemdeydi. Baklan su olsaydı suyu oradan alırdı. Bunun basınçla geçmesi gerekiyor. Basınçla geçtiğinde su kullanımı yüzde 50 azalacak. 2’nci etkisi de toprağa çok su verdiğin zaman verimsizleşiyor. Belki orada 5-10 yıl sonra aynı sistem devam ederse toprak verimsiz kale gelecek. Geleceğe çocuklarımıza ne suyu, ne toprağı bırakabileceğiz. Bir gün bana gelip; ‘durum bundan ibaret’ dediler. Basınçlı suya geçmemiz lazım. DSİ proje yapmış; Orman Bakanlığımız 250 milyon Liralık bir proje ve kanun gereği de yüzde 10’unu da birliklerden istiyor. Birliğin 25 milyon vermesi mümkün değil. Biz, ‘suyu ve toprağımızı korumak için veririz’ dedik. Gelecek nesillere bırakmak için suyumuzu ve toprağımızı koruyoruz. Biz bu topraklarda yetişecek olan son nesil değiliz. Biz 25 milyon koyarak; Ankara’dan Denizli’ye 225 milyon yatırım gelmesini sağlıyoruz. Yüzde 10’unu ben karşılıyorum diyorsa o yatırımlar gündeme geliyor. Acıpayam’da 100 milyonluk bir yatırım gelindi. Biz, ‘10 milyon veririz’ dedik. Bunun gibi Emirhisar, Işıklı, Çal’da her yerde bu sulamayla ilgili toplam 45 milyonluk destek verdik” şeklinde konuştu. 

“ÇEVRE ANLAMINDA BİRÇOK ÖNEMLİ PROJENİN ALTINA İMZA ATTIK”
“Çevre anlamında birçok büyük ve önemli  projenin altına imza attık” diyen Başkan Zolan, şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyüğü, Sokak Hayvanlarını Koruma Rehabilitasyon Merkezimiz bitti. İnşallah yakın zamanda hizmete alıp; orada hep beraber dolaşacağız. Sokak hayvanlarımız orada doğal yaşam parkı anlamında yaşamlarını orada sürdürüp, aç susuz kalmasın istiyoruz. Büyükşehir’den önce her köy, belde, ilçe kendine göre bir çözüm bulmuştu. Herkes çöplerini bir yerlere atıyordu. Kendi yerleşim alanından uzağa attığı zaman kurtulmuş oluyordu. Bunların hepsi rehabilite edildiği gibi düzenli depolama yapılması gerekiyor. Tavas’ta katı atık bertaraf tesisi kurduk. Sadece Tavas’ta değil Beyağaç, Kale, Acıpayam ve Serinhisar’ın çöpleri oraya gelecek. Nasıl Denizli merkezimizde Katı Atık Bertaraf Tesisi var. Orası da bitti inşallah hizmet alacak. Çivril’de İmralı’da çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bekilli, Çal, Baklan ve Çivril’i katı atık bertaraf tesisi olarak bir yerde toparlayacağız. Böyle bölgesel toplamalarla çevremizi korumaya devam edeceğiz.”

“GEÇMİŞTEN GELEN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”
2017 yılı içerisinde tarihi mekanları koruma adına önemli hizmetlere imza attıklarını belirten Başkan Zolan, “Bu sene restorasyon anlamında güzel işler yapmaya devam ettik. Mesela Adil Beştaş Evi vardı kamulaştırdık, restore ettik. Cezmi Ökten Evi vardı kamulaştırdık. Bereketli’de Bereketli Sarnıcı restorasyonu vardı. Bunlar ecdattan kalan alanlar hatıralar; bunları aldık, kamulaştırdık. Buradaki mal sahibi arkadaşlarımızda bizlere anlayış gösterdi. Çünkü kendi değerleriydi ve ‘bunların yaşatılması önemli diyerek’ bizlerin işlerini kolaylaştırdılar. Yediler Türbesi’ni restore ediyoruz. Buldan Tarakçı Evi vardı. Gittik mal sahibiyle anlaştık, oranın restorasyonları devam ediyor. Tarihi Güney Hükümet Konağı vardı oranında restorasyonları hızlı bir şekilde devam ediyor. İlbadı Mezarlığı açık hava Türk Tarih Müzesi ve orada birçok güzellikler ortaya çıktı. 2017 yılında çok hızlı yoğun çalışmalar yaptık ve şuanda da devam ediyor. Şimdi Mehmet Gazi Türbesi’nin restorasyonuna girdik. Bunun gibi geçmişten gelen değerlerimize sahip çıkıyoruz” dedi.   

YARIN; “SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖRNEK YEREL YÖNETİMİZ”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER