BAŞKAN ZOLAN'A DUYURULUR; 'BU ŞOFÖR ALTIN MADALYALIK'

BAŞKAN ZOLAN'A DUYURULUR; 'BU ŞOFÖR ALTIN MADALYALIK'

Özellikle büyük kentlerde bilinen adıyla “belediye otobüsleri” ve bu otobüslerin sürücüleri ile ilgili haberler medyaya sık sık baş gündem konusu olur. “Belediye otobüsü şoförünün dövdüğü yolcu, yolcuların elinden zor kurtulan belediye otobüsü sürücüsü, otobüste sert tartışma ve kavga” başlıklı haberler, uzun görüntüler eşliğinde haber bültenlerini işgal eder.

**Burada anlattığımız gerçek öyküde ise öyle bir belediye otobüsü şoförü var ki; tam anlamıyla madalyalık.. Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş’ye ait Bağbaşı Seferi yapan 14 Nolu bir belediye otobüsünün sürücüsünden söz ediyoruz. 20 BB 043 Plakalı bu otobüsün şoförü, alışılmışın tam tersi özelliklere sahip bir sürücü.. Ve alışılmış otobüs şoförlerinin tam tersi işler yapıyor. Biz de diyoruz ki “Başkan Zolan’a duyurulur; Bu şoföre altın madalya takılmalı..”

 SANCAR; BAŞKAN ADAYI MI OLUR, VEKİL ADAYI MI?”

“TOPLU ULAŞIM SENDROMSUZ” KENT
Özellikle büyük kentlerde toplu ulaşım araçları yani bilinen adıyla “belediye otobüsleri” ve bu otobüslerin sürücüleri ile ilgili haberler medyaya sık sık baş gündem konusu olur ve haber bültenlerinde yer alır. “Belediye otobüsü şoförünün dövdüğü yolcu, yolcuların elinden zor kurtulan belediye otobüsü sürücüsü, otobüste kavga” başlıklı haberler, uzun uzun; görüntüler eşliğinde TV kanallarının haber bültenlerini işgal eder., Vatandaşlar (mütemadiyen ve de) sıklıkla “saatinde gelmeyen toplu ulaşım aracı, sıkış depiş belediye otobüsü ve sinirli belediye otobüsü şoförlerinden” şikayetçidir.. İşte son yıllarda şehir içi toplu ulaşımda önemli uygulamaları ile (belediye otobüsünde internet, engelsiz otobüsler, bilgi ekranları vs.) adeta vatandaşın “toplu ulaşım sendromuna” son veren Başkan Osman Zolan, sanırız şimdilerde de “insan kaynaklı” hataları en aza indirmeye uğraşıyor.

“EN KİBAR BELEDİYE OTOBÜSÜ ŞOFÖRÜ 14 NOLU HATTA”
İşte, şimdi anlatacağımız gerçek öykü yukarıda anlattığımız bu kavga gürültünün ve şikayetlerin tam tersi bir uygulamayı gördüğümüz, bir belediye otobüsüne ait.  Garaj, İstasyon Caddesi, Özel İdare Önü;...,Bağbaşı Seferi yapan 14 Nolu bir belediye otobüsünün sürücüsünden söz ediyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş’ye ait 20 BB 043 Plakalı bu otobüsün şoförü, alışılmışın tam tersi özelliklere sahip bir sürücü. Ve alışılmış otobüs şoförlerinin tam tersi işler yapıyor. Ne mi yapıyor? Örneğin; Otobüse duraktan binen yolcuya “Hoşgeldinizzz, iyi yolculuklarrrr” diyor, inen yolculara da fasılasız ve de hiç atlamadan; “İyi günler, iyi akşamlarrr” demeyi demeyi asla ihmal etmiyor. İlk rastladığımda şaşırdım. Ancak 2-3 kere daha bu sürücüye rastlayıp, aynı şeyleri yaptığını görünce dayanamadım ve bunu mutlaka yazmalıyım, dedim.

 

BAŞKAN ZOLAN’A DUYURULUR; “BU ŞOFÖRE MADALYA TAKIN”
Ben işten eve gidip gelirken genellikle 14 Nolu Belediye Otobüsünü kullanırım. (Bu kısa otobüs yolculuklarımda bir zamanlar DYP Milletvekili olan sevilen politikacı rahmetli Mehmet Gözlükaya ve DYP’nin efsane il başkanlarından Mehmet Özsoy’a da rastlardım) Aslında bu “sürekli basın kartı sahibi” olmanın da verdiği bir avantajdır. (Ve bu arada aynı güzergahta diğer sürekli basın kartı sahibi gazeteci arkadaşım-walkingman- Mesut Güler’in her sabah işe gelirken tam 4 kilometre yaya yürüdüğünü de hatırlatmakta fayda var) İşte bu şehir içi  yolculuklarım sırasında ilginç öyküler de biriktiririm. (5-6 yıl önce, Ulaşım A.Ş öncesi bu otobüslerde toplu ulaşım aracını cami önüne çeken ve yolcuları 6-7 dakika bekleten sürücüye de rastlamıştım) 20 BB 043 Plakalı ve 14 NoluBağbaşı Otobüsünde rastladığım bu sürücü için ise söyleyecek söz bulamıyorum. ‘Kibar, saygılı, insanları seven ve değer veren” bir kişilik olduğu her halinden belli. (Ulaşım A.Ş. tarafından otobüs şoförlerine “davranış eğitimleri ve seminerleri” de veriliyordur büyük olasılıkla ancak..) İşte bunun için de Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a bir çağrım var. (Aynı zamanda Ulaşım A.Ş’ye de) Sürücünün adını bilmiyorum, sadece kullandığı belediye otobüsünün hat numarası ve plakasını biliyorum. Bu sürücüye madalya takılması lazım. Evet bir kez daha yineliyorum; “Başkan Zolan’a duyurulur; Bu şoför kesin altın madalyalık..”

TEOMAN SANCAR ADAY DEĞİL, ŞİMDİ YİNE İL BAŞKANLIĞI İÇİN 3 İSİM VAR
CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar, Çarşamba günü akşam saatlerinde il yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkanlık koltuğuna iki yıl önce oturan Sancar'ın bu toplantıda ekip arkadaşlarına veda etti. Kongre takvimin ilçe seçimlerinin tamamlanmasının ardından hareketli günlerin yaşandığı Denizli CHP'de, İl Başkanı Teoman Sancar'ın 30 Aralık il kongresine az bir süre kala verdiği bu karar, adeta siyasi gündemi kapladı. Akşam saatlerinde yönetim kurulu ile bir araya gelen Teoman Sancar yarıştan çekildiğini duyurdu. Bu güne kadar adaylık mücadelesinden geri adım atmayan Sancar'ın kararı, yönetim kurulu üyeleri arasında kısa bir şaşkınlık yarattı. Ancak Sancar’ın açıklamaları, önümüzdeki seçim sürecinde Denizli CHP’nin baş adaylarından biri olacağını gösteriyordu. Başkan Sancar kısa konuşmanın ardından yol arkadaşları ile vedalaştı.  Evet, “Aday olmayacağım” her kademe seçimde sözünün çok nadir ve az kullanıldığı CHP’de; Denizli İl Başkanı Teoman Sancar’ın bu kararı hem şaşırttı, hem de “takdir” topladı, hem de alkış aldı. CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar’ın kesin bir dille “aday değilim, ancak yerel yönetimler adayıyım” dediği öğrenilirken, Denizli CHP İl Başkanlığı yarışında şimdi gözler diğer adaylara çevrildi. Eski Vekil Ali Rıza Ertemur, eski İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ve son dönemde ismi il başkan adaylığı için anılmaya başlayan Mimar Arif Balkanay 30 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek CHP Denizli İl Kongresi’nin başkan adayları..

BELEDİYE BAŞKANLIĞI YARIŞI İÇİN Mİ ADAY DEĞİL?
Kulislerde yer alan Sancar'ın bu sürpriz kararı 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde kesin aday olduğu kulislerini güçlendirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği düşünenler başka görevde yer alamaz" sözlerinin Sancar'ın bu kararında etkili olduğu konuşuluyor. Yakın çevresine bu konuda bazı açıklamalarda bulunduğu belirtilen Sancar'ın, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na “il başkan adayı olmayacağı” kararını ilettiği ve yerel yönetimlerde ilçe veya büyükşehir belediye başkanlığı için yarışmak istediğini söylediği de ifade edildi.

“SANCAR BAŞKAN ADAYI MI OLUR, VEKİL ADAYI MI?”
Sancar, 2014 yılında yapılan yerel seçimler öncesinde parti içinde gerçekleştirilen ön seçimde Mimar Arif Balkanay, CHP'nin Merkezefendi başkan aday adayı olarak çıkmıştı. Buna durum; 2014 yılı yerel seçimlerinde CHP’nin kaybettiği Merkezefendi Belediye Başkanlığı için 2019'da aday tekrar "Teoman Sancar olabilir mi?" sorusunu da gündeme taşıdı. Bakalım CHP politikalarının “genç, dinamik ve hareketli” ismi Sancar “Başkan adayı mı olacak, vekil adayı mı?” Bekleyip göreceğiz.. 

“SEDAT DEMİRCİ KOLTUĞUNUN DEĞERİNİ BİLEMEDİ”
Ekim 2017’de Denizli CHP Merkezefendi ilçe Başkanlığı tarafından Gerzele Mahallesi'nde delege seçimlerinde yaşanan kavgada disipline sevk edilen ve süresiz ihraç edilen CHP Pamukkale Belediye Meclis Üyesi Özkan Arslan ile geçtiğimiz dönem CHP Denizli İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu yönetiminde il saymanı olan Bilal Duran CHP Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile partilerine geri döndü. Özkan Arslan ve Bilal Duran’ın eski ilçe başkanı Sedat Demirci’nin CHP Merkezefendi İlçe Kongresi’ni kaybettiği günlerde yaptıkları itiraz üzerine CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından haklı bulunarak görevlerine iade edildi. Bu karar Denizli CHP’de ilginç değerlendirmelere neden oldu. CHP tabanı, “Sedat Demirci gitti, Bilal Duran ile Özkan Arslan geri geldi. Enteresan kesişmeler yaşıyoruz. Sedat Demirci Merkezefendi gibi büyük bir ilçenin CHP başkanlığı koltuğunun değerini bilemedi” yorumları yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221