'BAŞKAN ZOLAN'I ÖVMEK SUÇSA, BU SUÇU YİNE İŞLİYORUM'

'BAŞKAN ZOLAN'I ÖVMEK SUÇSA, BU SUÇU YİNE İŞLİYORUM'

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı övdüğü, CHP’li Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Başkafa’yı da eleştirdiği için iki yıllık ihraç cezası CHP Büyükşehir Meclis üyesi Bekir Çapar “bağımsız” koltuğuna oturduğu ilk meclis toplantısında bombaladı.

Avukat Bekir Çapar ilk kez “bağımsız” yazılı masasına 17 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıda oturdu. Çapar burada yaptığı gündem dışı konuşmada yine bombaladı. Çapar, “Ben, sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlığım. O’nun dışında konuşma yapmak için kimseden izin almam. Başkan övülecekse överim, eleştirilecekse eleştiririm” dedi. Büyükşehir Başkanı Osman Zolan ise, Bekir Çapar’ın değerli bir meclis üyesi ve politikacı olduğunu söyledi. Başkan Zolan “Çapar’ın ihraç edilmesine çok üzüldüm. Bekir Bey’in CHP’liliği tartışılmaz.  Çapar her zaman CHP’li olarak görülecektir”  dedi.

“BAŞARIYI ÖVMEK SUÇSA, O SUÇU YİNE İŞLİYORUM”
Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Bekilli İlçesi’nin CHP’li meclis üyesi iken partisinden ihraç edilen Avukat Bekir Çapar, kendisi için ayrılan belediye meclisinin “bağımsız” sıralarında ilk kez meclis toplantısına katıldı. “Altı oku benim kalbimden sökemezler” diyen Çapar burada yaptığı gündem dışı konuşmasında, “Ben, Mustafa Kemal’in ilkelerinden başka kimseye bağımlı olmam. Eğer o yaptığım suçsa, aynı suçu yine işliyorum. Zolan’ı yine övüyorum” dedi.

Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı övdüğü iddiasıyla sevk edildiği disiplin kurulundan iki yıl süreyle geçici olarak ihraç edilen CHP’li Avukat Bekir Çapar ilk kez “bağımsız” yazılı masasına 17 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantıda oturdu. Çapar burada yaptığı gündem dışı konuşmada yine bombaladı. Çapar, “Ben, sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlığım. O’nun dışında konuşma yapmak için kimseden izin almam. Başkan övülecekse överim, eleştirilecekse eleştiririm” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP); Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Bekilli ilçe Belediyesi Meclis Üyesi Bekir Çapar’a, AKP’yi övdüğü ve il başkanından habersiz televizyonlara çıkıp açıklama yaptığı gerekçesiyle, partisi tarafından iki yıl uzaklaştırma cezası vermişti.  Çapar bunun üzerine Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde kendisi için hazırlanan “bağımsız” sırasında oturmaya başladı.

DENİZLİ’DE CHP’Yİ KIŞLAYA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR
Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP grubu ile yan yana bulunan Bağımsız koltuğuna oturan Bekir Çapar, “Kararı siyaseten kabul etsem de hukuken reddediyorum. Hakkımda Bekilli’de 83 yaşında okuma yazma bilmeyen bir kişinin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı konuşmalarımda övdüğüm iddia edildi. Zolan’ı övdüm, yine övüyorum. Ben, sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine bağlığım. O’nun dışında konuşma yapmak için kimseden izin almam. Türkiye’de meclis kararını mahkemeye taşıyan ve yürütmesini durduran tek meclis üyesi benim. Başkan övülecekse överim, eleştirilecekse eleştiririm. CHP il örgütü CHP’yi kışlaya çevirmek istiyor. Şahsıma yapılan atılı suçlamalar insafsızlık, vicdansızlık ve ahlaksızlıktır. Bundan sonra bağımsız bir şekilde meclise ve Denizli’mize yararlı olmak için çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi.

ZOLAN’I DRT DENİZLİ’DEKİ PROGRAMDA ÖVMÜŞTÜ
Bekir Çapar konuşmasını şöyle sürdürdü; “Herkesin bildiği ve kamuoyuna yansıdığı gibi bugünden itibaren çok sevdiğim, gönül bağı ile bağlı olduğum, rozeti ceketime iliştirilmeyen yüreğime kazınan 6 ok ve Devrimci Mustafa Kemal Paşa’nın görev yapan eri ve buradaki meclis üyesi olarak üzüntülü bir süreç yaşadık. Bana verilen bu ceza; kamuoyunda bilindiği üzere isnat edilen atılı suçlamalardan ve disiplin cezası verilmeyi gerekli gösteren insanlık, vicdan, ahlak ve hukuk dışı bir anlayış ile Sayın Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehreminimiz Osman Zolan hakkında Denizli DRT televizyonunda canlı yayında övmüş olmam nedeniyledir. Değerli Başkanım, sevgili belediye çalışanları, burada belediye ve meclisi bir bütündür. Denizli’nin ülke bütçesinden ayrılan payı 2,5 milyar TL’ye yakın bölümü Sayın Osman Zolan’ın namus ve bekçiliği altındadır. Bu, meclis üyeleri olarak bizlere denetleme, bilgi alma, bilgi verme ve gerektiğinde istişare hakkını vermektedir. Siyaset, nezaketle bezenmeli ve letafetle donanmalıdır. İnsani vicdani ahlaki ilişkiler içerisinde AK Partili, Cumhuriyet Halk Partili, Milliyetçi Hareket Partili ve her ne partili olursa olsun bu kenti hepimiz hemşerilik duyguları ile yönetmek ve bu beytül malı idare etmekle sorumluyuz. Bu nedenle yeniden Osman Zolan’ı çalışmaları nedeniyle kutluyorum, eğer övdüysem yeniden övüyorum. Kendisi benim staj döneminden tanıdığım meslektaşımdır. Mümtaz ailesini ve çocuklarını şükranla anıyorum. Eğer bu suçsa kayıtlara yansıyan şekliyle bu suçu bir kez daha işliyorum.”  

BEKİR ÇAPAR KONUŞTU, AK PARTİLİ

ÜYELER ALKIŞ YAĞMURUNA TUTTU
Bu konuşmasının ardından AK Partili meclis üyeleri Bekir Çapar’ı alkış yağmuruna tuttu. Bekir Çapar ayrıca “Denizli’mize yararlı olmak için çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi ve “Bir gün hak yerini bulacak ve ben sevgili CHP’me geri döneceğim” dedi.

BU KUMPASI FETÖ’CÜ ERGENEKON SAVCILARI BİLE KURAMAZDI
Bekir Çapar ayrıca Denizli CHP Disiplin Kurulu'nun hazırladığı raporu gösterdi ve kendisine bir kumpas kurulduğunu söyledi. Çapar, “CHP'de bana kurulan kumpası FETÖ’cü Ergenekon savcıları bile kuramazdı” dedi.

Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Çallıca ve Bekilli Belediye Başkanı Mustafa Başkafa da söz alarak, “Çapar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı övdüğü için değil, parti içi bazı tutumlarından dolayı ihraç edildiğini” söylediler. Ancak Çapar, söz konusu ihraç tebligatının kendisine yapıldığını belirterek, Başkafa ve Çallıca’yı yalanladı ve tebligatta 6. Ve 7. disiplin maddelerine göre işlem yapıldığının görüldüğünü kaydetti.Çapar, Osman Zolan’ı övdüğü gerekçesiyle ihraç edildiği maddesinin kendisine gelen bildirimde yer aldığını anlattı.

BAŞKAN ZOLAN: BEKİR BEY’İN CHP’LİLİĞİ TARTIŞILMAZ
Büyükşehir Başkanı Osman Zolan ise, Bekir Çapar’ın değerli bir meclis üyesi ve politikacı olduğunu söyledi. Başkan Zolan “Çapar’ın ihraç edilmesine çok üzüldüm” dedi. Osman Zolan, “Çok değerli meclis üyemiz Bekir Çapar Bey'e yapmış olduğu konuşmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Burası herkesin düşüncelerini özgürce dile getirebileceği bir çatı. Burası Denizli'nin meclisi. Burada her şey konuşulacak, duygular düşünceler paylaşılacak. Hür düşünebilme ve düşündüğünü söyleyebilme hakkı bize göre tartışmasızdır. Bu konuda beni üzen konunun kendimle ilgili kısmı, gerçekten üzüntü duyuyorum. Bekir Çapar Bey, Büyükşehir olarak yapmış olduğumuz çalışmaları eleştirdiği gibi pozitifliğini de göstermiş, gerektiğinde dava da açarak yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştır. Güzel işleri de övebilecek noktada Türkiye'nin ihtiyacı olan güzel bir siyasi duruşu göstermiştir. Ancak burada benim ismimin telaffuz edilmesi ve bana yönelik olumlu sözler söylemesinden dolayı bu karara sebep olduysak bu bana çok büyük bir üzüntü verir. Tabi ben Bekir Bey'in CHP'liliğini de tartışmam. Tanıdığım günden beri çok yoğun emek ve her türlü imkanını veren bir kardeşimiz” dedi.

ZOLAN: “ÇAPAR HEP CHP’Lİ OLARAK GÖRÜLECEKTİR”
Belediye Başkanı Zolan şöyle devam etti; “Onunda bu duruşunu tabi ki takdir ediyorum. Ama beni bağlayan kısım benim şahsımla ilgili söylemiş olduğu sözün sebep olması. Siyasette hiç kimseyi övemeyecek miyiz? Birbirimize güzel sözler söyleyemeyecek miyiz? Bu yolu açamayacak mıyız? Bu yolu açmayı deneyenlerin ihraç noktasında bir muamele görmesi çok çok ağır geliyor bana. Ama hiçbir partinin içişlerine karışmak bize düşmez. Benim ismim geçtiği için ben üzüntü duyuyorum. Daha önce de sosyal medyada paylaşmıştım. Hayırlısı olsun. Bekir Bey'in dediği gibi Bekir Bey'in CHP'liliği tartışılmaz. Onun rozeti kalbinin üzerinde işlenmiş vaziyettedir. O benim nazarımda her zaman CHP'lidir. Yönetimler gelir geçer ama CHP'li Bekir Çapar duruşu değişmez. Öyle temenni ediyorum. Siyasetin bu noktada yürüyor olması beni üzüyor. Osman Zolan'ın övülmesi değil, başka yerlerin övülmesinde insanların belki bu muameleyi görmesi gerekirken maalesef Bekir kardeşimiz böyle bir muameleye maruz kalmıştır. Üzüntülüyüm ama yetkili CHP organları karar vermiştir ona da saygı duyuyoruz. Hayırlısı olsun. Bekir Bey yine bu meclisin meclis üyesidir. Bağımsız olarak görevine devam edecektir.”
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221